Skróty klawiszowe:

Pokaż moduł: Skróty klawiszowe.

Strona wykorzystuje pliki cookies.
Dowiedz się więcej...

Aktualności

Promocja książki o Żarkach w siedzibie Konsulatu Generalnego RP w Hamburgu.

Promocja książki o Żarkach w siedzibie Konsulatu Generalnego RP w Hamburgu.


W dniu 15 maja w Hamburgu będzie miała miejsce promocja książki pt. "Pozostało nas tak niewielu wspomnienia z pewnego sztetla". W promocję książki są zaangażowani  Konsulat Generalny RP w Hamburgu i Niemiecko-Polskie Towarzystwo. 

W czasie spotkania zostanie zaprezentowany film Wioletty Weiss nt. Żarek, będą czytane fragmenty książki m.in. przez autorkę. 

Autorka Wioletta Weiss, dziennikarz z Berlina, dorastała w pobliżu Żarek, wychowała się w Kamienicy Polskiej. Historia Polaków i Żydów do niedawna jeszcze przyodziana w płaszcz milczenia, dzięki opowieści Wioletty Weiss, sporządzonej na podstawie relacji 7 świadków ukazała się w ub. roku. W styczniu promocja polskiej edycji odbył się w Miejsko-Gminnym Ośrodku Kultury w Żarkach wraz z udziałem bohaterów tej publikacji. 

Opowieści zawarte w książce są  oparte na relacjach naocznych świadków i odzwierciedla w sposób imponujący i dopracowany, autentyczną historię polsko-żydowskich Żarek,  małego polskiego miasteczka leżącego w Jurze Krakowsko-Częstochowskiej, które podobnie jak setki innych miast miasteczek zostały zniszczone w czasie wojny, a jego mieszkańcy na własnej skórze doznali wojennego okrucieństwa.

Zarówno życie jak i śmierć obu społeczności w tym miasteczku zostało przełożone na karty tej książki w bardzo autentyczny sposób z perspektywy polskiej, jak i żydowskiej.

Słowa wstępu zostały napisane przez prof. dr Feliksa Tycha długoletniego dyrektora Żydowskiego Instytutu Historycznego  w Warszawie.

W czasie spotkania w konsulacie swoje wspomnienia przybliży Robert Szecówka, żarczanin z pochodzenia, urodzony w 1935 r.  Robert Szecówka jest świadkiem zdarzeń, holokaustu, jego wspomnienia są opisane w książce. Mieszka od 25 lat ze swoją żoną i córką w Hamburgu, gdzie stał się rozpoznawalny nie tylko za sprawa artystycznej działalności, ale  i za sprawą wkładu w niemiecko-polski dialog zaufania. 

Na spotkaniu w Hamburgu będzie również obecny Wojtek Mszyca urodzony w 1947 r. w Żarkach, były redaktor i dziennikarz katowickiego dziennika. Podczas swojej pracy odkrył wiele śladów świadczących o obecności i życiu codziennym Żydów w jego rodzinnej miejscowości. Dopiero w latach 80. zdecydował się na opracowanie i usystematyzowanie zebranych we wcześniejszych latach danych na ten temat, aby z należytą dbałością je uchronić je od zapomnienia. Tak czyni do dnia dzisiejszego.

Podczas prezentacji książki będą odtwarzane utwory muzyczne Michała Bialka i Cezarego Kwapisza z Wiednia, które doskonale pasują do konwencji spotkania.

Polska wersja książki "Pozostało nas tak niewielu wspomnienia z pewnego sztetla" jest dostępna w Miejsko-Gminnym Ośrodku Kultury w cenie 25 zł. 


14

MAJ

2012

1202

razy

czytano

4537/6270

umigzarki.pl

0

pierwsza źródłowa wzmianka o Żarkach

: Basen w Żarkach.

Basen w Żarkach.

: Ruiny w Żarkach.

Ruiny w Żarkach.

: Sanktuarium Matki Bożej Leśniowskiej.

Sanktuarium Matki Bożej Leśniowskiej.

: Wycieczka rowerowa.

Wycieczka rowerowa.

: Zabytkowe stodoły w Żarkach.

Zabytkowe stodoły w Żarkach.

: Muzeum w Żarkach.

Muzeum w Żarkach.

: Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury.

Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury.

: Widok na Żarki z lotu ptaka.

Widok na Żarki z lotu ptaka.

0

liczba mieszkańców

Logo: Miasto i Gmina Żarki.

Przewiń stronę na samą górę.

Wyszukaj na stronie

Twoja przeglądarka internetowa, bądź system operacyjny, nie wspierają lektora w polskiej wersji językowej.

:

Uruchom

Wstrzymaj

Przewiń animację o jedno pole w lewo.

Przewiń animację o jedno pole w prawo.

Formularz kontaktowy

Zgłoś usterkę

Ukryj moduł.