Skróty klawiszowe:

Pokaż moduł: Skróty klawiszowe.

Strona wykorzystuje pliki cookies.
Dowiedz się więcej...

Logo: Projekty UE.

Aktualności

Gmina Żarki w ogólnopolskiej akcji Stawka jest większa niż 8 mld!

Gmina Żarki w ogólnopolskiej akcji Stawka jest większa niż 8 mld!

Ruszyła ogólnopolska akcja zbierania podpisów pod projektem Ustawy o zmianie ustawy o dochodach jednostek samorządu terytorialnego. Aby trafił pod obrady Sejmu trzeba zebrać co najmniej 100.000 podpisów. Gmina Żarki przyłączyła się do akcji. Podpis można złożyć u radnego miejskiego, w Przychodni Lekarskiej Medycyny Rodzinnej i Specjalistycznej przy ul.  Myszkowska 3 oraz w Domu Kultury w Żarkach.


Na ostatniej sesji (31.08.) radni Rady Miejskiej z SLD złożyli wniosek o przyłączenie się Gminy Żarki do ogólnopolskiej kampanii pod hasłem Stawka jest większa niż 8 mld!


- W sierpniu otrzymaliśmy pismo ze Związku Miast Polskich w tym temacie. Zgłosiliśmy się. Otrzymaliśmy ulotki i plakaty  - wyjaśnia burmistrz Miasta Żarki Klemens Podlejski.


W czasie posiedzenia postanowiono wykorzystać zapał radnych. Każdy z nich otrzymał specjalne formularze do zbierania podpisów w ramach kampanii Stawka jest większa niż 8 mld! Na czym polega ta obywatelska akcja? Komitet Inicjatywy Ustawodawczej (wchodzą w jego skład samorządowcy z różnych części Polski) opracował obywatelski projekt ustawy o zmianie ustawy o dochodach jednostek samorządu terytorialnego. Projekt ten zakłada przesunięcie pieniędzy podatników z budżetu centralnego do ich własnych gmin, powiatów i regionów. Na czym polega problem? Samorządy biją na alarm, ponieważ decyzje władz centralnych naruszają równowagę finansową samorządów. Co najmniej 8 mld złotych! rocznie tracą polskie gminy w skutek nieprzemyślanych zmian ustawowych władz centralnych.


W latach 2005 – 2011 władze centralne wprowadziły liczne zmiany ustawowe, które spowodowały zmniejszenie dochodów własnych samorządów. Jednocześnie przekazały im nowe zadania albo rozszerzyły zakres dotychczasowych, bez odpowiedniego zabezpieczenia ich finansowania. Konsekwencją jest rezygnacja z wielu oczekiwanych przez mieszkańców inwestycji i pogorszenie jakości usług lokalnych.  Od 2007 roku samorządy alarmowały kolejne władze centralne o utracie równowagi w systemie finansów lokalnych, jednak dotychczas nie doczekały się rzetelnej, merytorycznej debaty na ten temat. Dlatego stworzyły obywatelski projekt ustawy w obronie finansów lokalnych i uruchomiły akcję Stawka większa niż 8 MLD!


Każdy mieszkaniec zainteresowany poparciem ustawy może się zgłosić do swojego radnego na terenie Gminy Żarki, aby podpisać formularz. Ponadto projekt można wesprzeć podpisem w Przychodni Lekarskiej Medycyny Rodzinnej i Specjalistycznej w Żarkach przy ul.  Myszkowska 3 w Żarkach oraz w Miejsko-Gminnym Ośrodku Kultury w Żarkach. Warto mieć przy sobie dowód osobisty, gdyż przy wypełnianiu druku potrzebny jest PESEL.


Dlaczego warto popierać akcję?
•    Chodzi o tempo rozwoju lokalnego i możliwość wykorzystania kolejnych funduszy europejskich. Ciągłe zmiany legislacyjne wprowadzane przez władze centralne są jak zaciągnięty hamulec ręczny dla samorządów.
•    Co najmniej 8 mld złotych! rocznie tracą polskie gminy w skutek nieprzemyślanych zmian ustawowych. Zależy nam na przyszłości naszych gmin. . Powrót do finansowej równowagi samorządów może zagwarantować przesunięcie pieniędzy podatników z budżetu centralnego do ich własnych gmin.
•    Najpoważniejszym skutkiem nieprzemyślanych decyzji ustawodawczych będzie zmniejszenie poziomu inwestycji lokalnych i regionalnych, a więc zahamowanie rozwoju Polski. Zbliża się nowa perspektywa unijna, a za nią kolejne środki, które Polska będzie miała szansę wykorzystać na inwestycje, ale wymagają one współfinansowania.
•    Z wieloletnich prognoz finansowych samorządów wynika, że przy obecnej sytuacji finansowej poziom inwestycji samorządów spadnie o blisko 25 mld złotych rocznie, a to oznacza mniej dróg, mniej inwestycji lokalnych, mniej miejsc pracy A potrzeby inwestycyjne kraju są bardzo duże. Uważamy, że Polski nie stać na brak rozwoju!
•    Zagrożone są nie tylko inwestycje. Oprócz spadku inwestycji jest zagrożona realizacja bieżących zdań własnych gmin, powiatów i województw, czyli obsługa mieszkańców.
•    Przy dotychczasowej polityce władz, grozi nam powrót do Polski resortowej, przesadnie scentralizowanej, ponieważ decyzje o rozwoju znów będą podejmować urzędnicy w resortach, a nie społeczności lokalne.
 

Warto dodać, iż uruchomiono specjalną stronę internetową o projekcie ustawy pod adresem: http://stawka8mld.pl  i stamtąd zaczerpnięto to informacje na ten temat do tego tekstu.

 

04

WRZ

2012

1152

razy

czytano