Skróty klawiszowe:

Pokaż moduł: Skróty klawiszowe.

Strona wykorzystuje pliki cookies.
Dowiedz się więcej...

Aktualności

Piknik Integracyjny z otwarciem ulic Olszowej i Chopina

Piknik Integracyjny z otwarciem ulic Olszowej i Chopina

Przy bardzo ładnej pogodzie w miniony piątek (12.10) poświęcono dwie nowe ulice w Żarkach na Osiedlu Olesiów. Po sąsiedzku na scenie zaprezentowali się uczniowie Zespołu Szkół w Żarkach. Wspólna gminno-szkolna współpraca przyniosła interesujący efekt. Obecni nie żałowali, iż właśnie w ten sposób spędzili słoneczne popołudnie.  Pomysł uroczystego przekazania i poświęcenia ulic podsunęła radna Rady Miejskiej w Żarkach Agnieszka Skorek. Dyrektor Zespołu Szkół w Żarkach Mariola Piątek zaproponowała, aby tego samego dnia zaprezentowali się uczniowie w ramach projektu Gejzer Młodzieżowy Pasji. Do tego dołączono jeszcze rozgrywki sportowe na Orliku. Tak powstał program Pikniku Integracyjnego.

Zaczęło się od sportowych emocji na nowym kompleksie sportowym Orlik 2012 przy Zespole Szkół. Potem ksiądz proboszcz Jan Wajs oraz ojciec Stanisław Knapek zachęcili do wspólnej modlitwy i dokonali uroczystego poświęcenia dwóch ulic na osiedlu Olesiów: Olszowej i Chopina. Do przecięcia wstęgi wystąpili: Marszałek Województwa Śląskiego Mariusz Kleszczewski, burmistrz Żarek Klemens Podlejski, radna Agnieszka Skorek, przewodniczący Rady Miejskiej w Żarkach Andrzej Jakóbczak, ksiądz Jan Wajs, ojciec Stanisław Knapek,  inspektor nadzoru Andrzej Doroszuk, mieszkanka Olesiowa Krystyna Marszałek.

- Zadnie modernizacji dróg zrealizowała Firma Akwa z Żarek za kwotę 375 079,62 zł. W ciągu ul. Chopina wykonano jezdnię o szerokości 7 m z chodnikiem i obustronnymi wjazdami na posesje na długości 160 mb. Na ul. Olszowej prace wykonano na 222 mb. Powstała jednia o szerokości 7m z obustronnymi wjazdami na posesje, do 70 metra jest wykonany chodnik obustronny, kolejne 119 m to chodnik lewostronny. W ulicy Olszowej zaprojektowano 1 studnie chłonną oraz studnie ściekowe – poinformował burmistrz Żarek Klemens Podlejski.

Inwestycji gratulował marszałek województwa śląskiego Mariusz Kleszczewski oraz wicestarosta myszkowski Jan Kieras. Przewodniczący Rady Miejskiej Andrzej Jakóbczak przypomniał, iż droga do tej inwestycji była długa. Najważniejsze jednak, że prace wykonano. Dyrektor Zespołu Szkół Mariola Piątek podziękowała za poprawę bezpieczeństwa uczniów i pracowników szkoły. Podkreśliła, iż ostatnio wykonane inwestycje: Orlik, nowe ulice, zieleńce przy szkole sprawiły, iż teren wokół szkoły zmienił się i to bardzo. Radna powiatowa Jadwiga Skalec zwróciła uwagę, iż brakuje tylko jednego ważnego zdania: szkoła powinna być podana termomodernizacji i mam nadzieję, że starostwo znajdzie środki na ten cel.
Jako ostatnia zabrała głos radna Agnieszka Skorek. Podziękowała w imieniu mieszkańców burmistrzowi za realizację zadania, radnym Radzie Miejskiej w Żarkach za zagwarantowanie środków na to zadanie z miejskiej kasy, a firmie Akwa za wykonanie. Wspólnie z mieszkańcem Tomaszem Studnickim przekazali kwiaty na ręce burmistrza Klemensa Podlejskiego oraz przewodniczącego Andrzeja Jakóbczaka.

Po części oficjalnej sceną zawładnęli uczniowie z Zespołu Szkół imienia Tadeusza Kościuszki w Żarkach.  Nad programem pt. Gejzer Młodzieżowych Pasji czuwały: Alicja Misiak i Jolanta Zamora – nauczycielki z Zespołu Szkół.

Na scenie zaprezentowali się: Katarzyna Kciuk, Tomek Pietras, Anna Hrut,  Klaudia Szczepanek, Rafał Pietrakowski, Maksymilian Wyciślik, Ola Kubańska, Dominika Cesarz, Kamil Rok, Martyna Cichoń, Paulina Adamczyk, Monika Błaszczyk. Świetnie wypadła grupa z umiejętnościami capoeira.  Podczas prezentacji na estradzie  cały czas można było oglądać wystawę prac uczniów Zespołu Szkół w Żarkach: rysunki, fotografie i cacka z decoupage. Na zakończenie wszystkich częstowano pieczonkami przygotowanymi przez pracowników Zespołu Szkół w Żarkach. Fundatorem poczęstunku była firma Akwa, generalny wykonawca przebudowy dróg.


Przy okazji otwarcia dwóch ulic na Olesiowie warto wspomnieć jeszcze o innych inwestycjach realizowanych na tym osiedlu:

Przebudowa ulicy Steinkellera w Żarkach – inwestycja zrealizowana w 2009r.
Do 143 m wykonano jezdnię szerokości 6 m, z obustronnym chodnikiem i wjazdami na posesje. Kolejne 130 m to jezdnia o szerokości 5 m z prawostronnym chodnikiem i wjazdami na posesje, kolejne 146  - jezdnia o szerokości 4,5m z obustronnym utwardzeniem poboczy. W ulicy Steinkellera zaprojektowano 2 studnie chłonne z rur żelbetowych oraz studnie ściekowe z rur betonowych w ilości 4 sztuk podłączone do studni chłonnych przykanalikami z rur PCV. Długość inwestycji : 504 mb. Roboty budowlane były prowadzone przez firmę P.U.H.P. AKWA Radosław Pietrucha. Koszt inwestycji : 325 780,15 zł, zrealizowana z środków Gminy Żarki


Kanalizacja deszczowa:
I ETAP
Remont kanalizacji deszczowej ul. Chopina w Żarkach (etap I) –
długość: 65 mb. Zadanie wykonane przez Przedsiębiorstwo Usługowe „DROGREM” Krzysztof Kołodziejczyk. Łączna wartość robót wykonanych (brutto): 41 089,98 zł

II ETAP
Remont kanalizacji deszczowej ul. Chopina w Żarkach (etap II)  - długość: 95 mb
wykonane przez Przedsiębiorstwo Usługowo Handlowo Produkcyjne AKWA Radosław Pietrucha. Łączna wartość robót wykonanych (brutto): 54 502,83 zł

Prace kanalizacyjne sfinansowane w 100% w ramach promesy od Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji na usuwanie skutków powodzi z 2010 rok.

Projekt Sport bez granic – przebudowa kompleksu sportowego przy ul. Steinkellera
w Żarkach wraz z zakupem niezbędnego wyposażenia etap I” współfinansowany przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach RPO WSL 2007-2013.

Prace wykonała firma  TAMEX Obiekty Sportowe SA za kwotę brutto: 1 764 242,45 zł, z tego 85 proc. pokryje Unia Europejska. W ramach zadania zrobiono odwodnienie boiska, wymieniono całą darń na boisku głównym, powstały 3 nowe trybuny, część jednej z trybun jest zadaszona, zamontowane zostały krzesła plastikowe, oraz nowe boksy dla zawodników rezerwowych, zakupiono 3 urządzenia do pielęgnacji trawy: kosiarkę, wózek samo podlewający, skaryfikator, ponadto zostało zamontowane nowe ogrodzenie i ułożony został chodniki z kostki brukowej – dojście do boiska.


We wrześniu 2012 r. został złożony w niosek na modernizację ul. Ogrodowej do Narodowego Programu Przebudowy Dróg Lokalnych. Informacja o rozstrzygnięciu konkursu jeszcze w tym roku.

(przygotowała: Katarzyna Kulińska-Pluta, fot. Piotr Jeziorek)

 

Ulice Olszowa i Chopena otwarcie wraz z Piknikiem Integracyjnym w dniu 12 pażdziernika 2012, fot. Piotr Jeziorek, Katarzyna Kulińska-Pluta (Ilość zdjęć w galerii: 45)

15

PAŹ

2012

1829

razy

czytano