Skróty klawiszowe:

Pokaż moduł: Skróty klawiszowe.

Strona wykorzystuje pliki cookies.
Dowiedz się więcej...

Miasto i Gmina Żarki

Miasto i Gmina Żarki

Aktualności

Najlepszy esej w kraju. Pierwsza nagroda dla Krzysztofy Łukoszek z Żarek.

Najlepszy esej w kraju. Pierwsza nagroda dla Krzysztofy Łukoszek z Żarek.

Krzysztofa Łukoszek ze Szkoły Podstawowej im. Wł. Szafera w Żarkach napisała najlepszy esej i zdobyła pierwsze miejsce w ogólnopolskim konkursie pt. „Czy dzieci jak ryby głosu nie mają?” organizowanym wspólnie przez Rzecznika Praw Dziecka i Uniwersytet Śląski. Konkurs został ogłoszony w ramach obchodów Roku Janusza Korczaka.

Konkurs skierowany był do uczniów szkół podstawowych, gimnazjalnych oraz średnich. Prace składano do końca czerwca 2012 roku. Wpłynęły 852, z czego do dalszego postępowania zakwalifikowano 820. Spośród nich Komisja Konkursowa w składzie: prof. Ewa Jarosz, prof. Barbara Smolińska-Theiss, dr hab. Hanna Krauze-Sikorska, dr hab. Agnieszka Gromkowska-Melosik, dr Ewa Kozdrowicz, dr hab. Beata Dyrda, dr Edyta Januszewska, dr Jan Orgelbrand, Monika Gościak-Przygoda, rekomendowała do nagrody 11 autorów. Jury zwróciło szczególną uwagę na bardzo wysoki poziom, różnorodną problematykę oraz ogromną liczbę nadesłanych prac. Świadczy to o tym, że jeden z celów konkursu, jakim było zachęcenie młodych ludzi do zabrania głosu w debacie na temat przysługujących im praw, został dobrze zrealizowany.


W miniony wtorek (30 października) autorzy najlepszych prac odebrali nagrody – tablety z rąk Rzecznik Praw Dziecka Marka Michalaka. Dodatkowo każdy z uczniów otrzymał także pamiątkowy kodeks Praw Dziecka z przeznaczeniem do ekspozycji w szkołach, do których chodzą laureaci.


Warto dodać, że Szkoła Podstawowa w Żarkach w 2012 realizowała różne przedsięwzięcia związane z obchodami Roku Korczakowskiego. Najważniejszym z nich był XI Wojewódzki Konkurs „Kto czyta, nie błądzi” poświęcony autorowi Króla Maciusia I. Ponadto upowszechniano wiedzę na temat praw dziecka, uczniowie uczestniczyli w licznych konkursach literackich i plastycznych. Do konkursu została również zachęcona Krzysztofa Łukoszek. Start zakończył się wielkim sukcesem.
 

 - Nagroda od rzecznika praw dziecka dla naszej uczennicy to wspaniałe uwieńczenie tych działań – podsumowuje Tadeusz Pakuła, dyrektor Szkoły Podstawowej w Żarkach. – Tym bardziej, iż zwycięskie prace zostaną opublikowane w specjalnie wydanym na tę okazję wydawnictwie poświęconemu pamięci Janusza Korczaka.


Do Warszawy po nagrodę Krzysia pojechała razem z rodzicami oraz polonistką z żareckiej podstawówki Barbarą Sojka. Krzysztofa Łukoszek jest uczennicą VI klasy SP w Żarkach. Ostatni rok szkolny zakończyła średnią ocen 5,4.
 

W dniu wręczenia nagród laureaci nie tylko spotkali się z Rzecznikiem Praw Dziecka i mieli możliwość zadawania pytań. Po spotkaniu wszyscy nagrodzeni uczniowie wraz z opiekunami udali się na zwiedzanie Sejmu.
 

Oto laureaci konkursu w kategorii Szkoła Podstawowa:


1. Krzysztofa Łukoszek ze Szkoły Podstawowej im. Wł. Szafera w Żarkach,
2. Nina Puchalska ze Szkoła Podstawowej nr 9 w Toruniu,
3. Anna Marszał ze Szkoły Podstawowej w Zakrzynie.
 

(przygotowała: Katarzyna Kulińska-Pluta, fot. Archiwum Krzysztofy Łukoszek)
 

05

LIS

2012

1644

razy

czytano