Skróty klawiszowe:

Pokaż moduł: Skróty klawiszowe.

Strona wykorzystuje pliki cookies.
Dowiedz się więcej...

Miasto i Gmina Żarki

Miasto i Gmina Żarki

Aktualności

W świecie legend i dobrej zabawy!

W świecie legend i dobrej zabawy!

W dniu 5 maja na placu szkolnym w Zawadzie mogliśmy podziwiać efekty pracy, które powstały w ramach warsztatów artystycznych „Legendozbiór Jurajski”. Na warsztaty, prowadzone przez Marzenę Barełę i Katarzynę Zasadę (pomysłodawczynie przedsięwzięcia), złożyło się 5 spotkań w dwóch grupach, które skupiły młodzież z Jaroszowa, Suliszowic, Zawady i Czatachowy w wieku od 12 do 19 lat.

W ramach projektu powstały między innymi dwie książki, zawierające autorskie legendy, związane z wymienionymi miejscowościami oraz gliniany piec do wypieków. Książki do końca maja można oglądać w Miejsko-Gminnej Bibliotece Publicznej w Żarkach. Finałem działań związanych z projektem był niedzielny Otwarty Piknik, w którym wystawiono Legendozbiory Jurajskie.

Atrakcji na Pikniku było więcej: powstał chociażby gliniany piec do wypieków (chleb, ciasta, pizza), który stworzyła własnoręcznie młodzież, uczestnicząca w projekcie, pod czujnym okiem instruktorów; niepozorny. Mały piec potwierdził swoją ogromną wartość: powstały i zostały od razu zjedzone smaczne bułeczki, według oryginalnego przepisu. Kto nie zdążył się załapać, niech żałuje. Mały na pierwszy rzut oka piec kosztował tak naprawdę mnóstwo sił uczestników, gdyż do jego budowy użyto własnoręcznie wyrobionych cegieł w ilości około 100 sztuk. Atrakcjami dodatkowymi były także: możliwość przejażdżki bryczką należącą do Eugeniusza Pali z Czatachowy, ognisko, na którym można było usmażyć kiełbaski; mini występ teatru Fajrant z Myszkowa, w którym zobaczyliśmy prolog do spektaklu „Co w sercu to na widelcu”, którego premiera już 11 maja w myszkowskim Domu Kultury. Założeniem nadrzędnym Pikniku była także sposobność do rozmów.

Niedzielny Piknik był zwieńczeniem pięciodniowych warsztatów, na których spotykali się młodzi ludzie z 4 miejscowości gminy Żarki. Wszystko zaczęło się w środę, 1 maja w Wielofunkcyjnym Centrum Rozwoju Wsi w Suliszowicach.

- Zajęcia przebiegały w atmosferze zabawy, gdzie bardzo ważna była opinia każdego uczestnika, która nie podlegała ocenie. Chciałyśmy dzięki temu stworzyć klimat wzajemnego zaufania, przyjaźni i swobody pracy - opowiada Marzena Bareła,  współtwórczyni warsztatów. - Pierwszego dnia, uczestnicy zabrali nas do „sekretnych” miejsc, znajdujących się w okolicy; po drodze każdy z nich zbierał „skarby”. W świetlicy badaliśmy te przedmioty, przy użyciu technik graficznych, odbijając je i kserując. Z tego materiału, metodą kolażu powstał bohater opowieści. Tego dnia,  poprzez ciekawe zadania literackie pobudziliśmy wyobraźnię  uczestników, tak iż żaden z nich nie miał problemu z napisaniem własnej legendy. Drugiego dnia tworzyliśmy kolorowe ilustracje, dopełniające legendę. Potem wspólnie połączyliśmy karty i powstała książka. Będzie ją można oglądać i czytać w Miejsko-Gminnej Bibliotece Publicznej w Żarkach. Podobny przebieg miały zajęcia z drugą grupa młodzieży w Szkole Podstawowej w Zawadzie. Obie grupy spotkały się w niedzielę, piątego dnia projektu, podczas budowy pieca i przy okazji Pikniku.

Dobrym komentarzem do przedsięwzięcia może być zdanie jednego z uczestników. Na pytanie: „podobało Ci się”? usłyszeliśmy odpowiedź: „Tak, szkoda że to już koniec”. Jak widać, inicjatywy tego typu – rozwijające wyobraźnię, pobudzające do działania - są w naszym powiecie potrzebne. 

Projekt został dofinansowany w wysokości 3000 zł z Fundacji „Tesco Dzieciom” w programie „Pracownia Talentów”. Pieczę nad projektem sprawował Miejsko – Gminny Ośrodek Kultury w Żarkach i Gmina Żarki. Partnerami byli: Stowarzyszenie Jurajskie Amonity, Stowarzyszenie Kreatywni, Centrum Inicjatyw Lokalnych, Miejsko – Gminna Biblioteka Publiczna w Żarkach, Szkoła Podstawowa w Zawadzie. Patronem medialnym z kolei Gazeta Myszkowska.

Nie byłoby tego przedsięwzięcia bez pomocy firm prywatnych: Piekarnia Musialik (bułki dla uczestników), Polimer (elementy do budowy pieca), Ceg – Żar Socha M. (glina i cegły), Grafe Polska (część materiałów plastycznych).

Dziękujemy także Ochotniczej Straży Pożarnej w Czatachowie, za czuwanie nad bezpieczeństwem podczas niedzielnego Pikniku. Chcielibyśmy także podziękować wszystkim, którzy w jakikolwiek sposób przyczynili się do sukcesu całej inicjatywy, w tym przede wszystkim uczestnikom warsztatów. Suliszowice: Paulina Kubańska, Kinga Dworak, Milena Piętak, Kamil Piętak, Klaudia Piętak, Piotrek Piętak, Anita Dworak, Monika Sidorkiewicz, Justyna Sidorkiewicz, Patrycja Kasprzyk, Artur Grabara. Zawada, Jaroszów, Czatachowa: Jakub Gradzik, Dominika Gradzik, Natalia Muskała, Patrycja Mielnik, Daniel Mielnik, Klaudia Kołodziejczyk, Patrycja Sroka, Marta Zamora, Kamila Sokół, Norbert Pilis, Norbert Ziemak.

 

07

MAJ

2013

1826

razy

czytano