Skróty klawiszowe:

Pokaż moduł: Skróty klawiszowe.

Strona wykorzystuje pliki cookies.
Dowiedz się więcej...

Miasto i Gmina Żarki

Miasto i Gmina Żarki

Aktualności

Leśniowskie kolorowanki na rzecz Centrum Pomocy Rodzinie

Leśniowskie kolorowanki na rzecz Centrum Pomocy Rodzinie

 Dwie kolorowanki dla najmłodszych – taki jest efekt współpracy Klasztoru Ojców Paulinów w Leśniowie ze stowarzyszeniem Centrum Inicjatyw Lokalnych. 

Pierwsza z publikacji, zatytułowana „Dzień z życia Paulinów”, to 20-stronicowa opowieść o codziennym życiu zakonników w leśniowskim klasztorze. Swój czas – zgodnie z łacińską maksymą „ora et labora” – dzielą oni na modlitwę i pracę. Na kartach kolorowanki możemy zobaczyć Paulinów w ogrodzie, w pasiece, w szklarni, ale przede wszystkim zgromadzonych na wspólnej modlitwie i w trakcie posługi  wobec wiernych i pielgrzymów.  
W nieznany świat zakonników wprowadza najmłodszych ojciec przeor Jerzy Kielech – rzeczywista postać, która przewodzi leśniowskiemu klasztorowi. Opowiada o tym, co dzieje się za klasztornymi murami i zachęca do odwiedzenia tego niezwykłego miejsca. Fikcyjne są natomiast imiona pozostałych braci. – „Na etapie opracowywania koncepcji kolorowanki, stwierdziliśmy, że warto posłużyć się imionami świętych przy prezentacji bohaterów kolorowanki. I tak na przykład brat, który na jednej z ilustracji pracuje ciężko w polu, otrzymał imię od świętego Gwidona, patrona rolników” – wyjaśniają Aleksandra Kubas-Chojna oraz Bartłomiej Kluszczyński, autorzy tekstów. 
16-stronicowa publikacja „Poznaj dzieje Leśniowa” to – jak już sama nazwa wskazuje – podróż w przeszłość, do odległych korzeni leśniowskiego Sanktuarium. Na pierwszych stronach kolorowanki dzieci zobaczą patronkę tego cudownego miejsca – Matkę Bożą, która z powodu swojej ogromnej miłości do ludzi stała się patronką rodzin. – „To za jej wstawiennictwem książę Władysław Opolczyk w trakcie lipcowego przemarszu przez te ziemie uprosił o wodę dla siebie i dla swojego wojska. W podzięce za cudowne źródełko, które wytrysnęło pod jego stopami, ofiarował figurę Matki Bożej. Miejsce to, słynące z cudów, stało się wkrótce celem wielu pielgrzymek, a drewniana kapliczka ustąpiła miejsca murowanej świątyni. Obecnie jest to Sanktuarium Matki Bożej Leśniowskiej – Patronki Rodzin” – wyjaśnia przeor klasztoru ojciec Jerzy Kielech. 
W odróżnieniu do poprzedniej publikacji, „Poznaj dzieje Leśniowa” łączy dwie konwencje – książeczki dla dzieci oraz kolorowanki. Dzięki takiemu rozwiązaniu angażuje w równym stopniu najmłodszych oraz ich rodziców, którym przypada rola lektora. Tym sposobem propaguje ona rodzinne spędzanie wolnego czasu. 
Autorzy
Kolorowanka powstała dzięki pracy wielu ludzi. Ilustracje do kolorowanek wykonała młoda i uzdolniona graficzka Magdalena Pietrzak, teksty do obu publikacji przygotowali m.in. Aleksandra Kubas-Chojna i Bartłomiej Kluszczyński. Nadzór merytoryczny sprawowała Iwona Broda, wieloletnia pedagog i autorka wielu publikacji edukacyjnych. 
Na rzecz Centrum Pomocy Rodzinie
Dochód ze sprzedaży kolorowanek zostanie przeznaczony na rzecz budowy Centrum Pomocy Rodzinie (CPR), które ma powstać w bliskim sąsiedztwie zabudowań klasztornych i Sanktuarium. – „Ośrodek będzie służył rodzinom i małżeństwom w trudnej sytuacji życiowej. Za sprawą wsparcia duchowego w postaci rekolekcji, warsztatów i terapii zamierzamy im pomóc w przezwyciężeniu kryzysu” – mówi ojciec Jerzy Kielech.
Powstanie CPR w pierwszym etapie zakłada kapitalny remont starego budynku (niegdyś szpitala-poradni), znajdującego się w parku przylegającym do Sanktuarium. W dalszej perspektywie planowane jest powstanie dużego ośrodka na kilkadziesiąt pokoi, wyposażonego w kaplicę, księgarnię, salę konferencyjną i inne pomieszczenia. 
W pozyskiwaniu środków na realizację zamierzania Ojców Paulinów włączyło się stowarzyszenie Centrum Inicjatyw Lokalnych, które już niemal 10 lat zajmuje się aktywizacją lokalnej społeczności i animacją życia publicznego. – „Gdy usłyszeliśmy o planach Ojców Paulinów, postanowiliśmy włączyć się w budowę Centrum Pomocy Rodzinie poprzez pomoc w uzyskiwaniu niezbędnych środków. Misją naszego stowarzyszenia jest wspieranie lokalnych inicjatyw. W toku naszych rozmów narodził się pomysł wydania kolorowanek, z których dochód zostałby przeznaczony na rzecz CPR” – mówi Janusz Bieńkowski, prezes Centrum Inicjatyw Lokalnych. 
Dalsza współpraca
Kolorowanki to nie jedyny efekt współpracy pomiędzy klasztorem a stowarzyszeniem. Obecnie wspólnie są organizatorami ogólnopolskiego konkursu plastycznego dla dzieci pod nazwą „Twoja ulubiona opowieść biblijna”. Patronat medialny nad konkursem objął Tygodnik Katolicki „Niedziela”. Na autorów najlepszych prac czekają bardzo atrakcyjne nagrody oraz możliwość zaprezentowania swoich plastycznych zdolności na forum publicznym. Nagrodzone prace zostaną bowiem opublikowane w specjalnie wydanym kalendarzu, z którego dochód – podobnie jak w przypadku kolorowanek – zostanie przeznaczony na rzecz Centrum Pomocy Rodzinie. 
Na rzecz CPR można również przekazywać 1 procent podatku dochodowego. Centrum Inicjatyw Lokalnych udostępniło swój KRS na potrzeby realizacji zamierzenia Ojców Paulinów. Wystarczy tylko w rozliczeniu rocznym PIT wpisać numer: KRS 0000 215 720 i cel szczegółowy „CPR Leśniów”. 
 
(źródło: Aleksandra Kubas-Chojna – Centrum Inicjatyw Lokalnych)
 

30

LIP

2013

3117

razy

czytano