Skróty klawiszowe:

Pokaż moduł: Skróty klawiszowe.

Strona wykorzystuje pliki cookies.
Dowiedz się więcej...

Miasto i Gmina Żarki

Miasto i Gmina Żarki

Aktualności

Nowa wystawa w Domu Kultury w Żarkach.

Nowa wystawa w Domu Kultury w Żarkach.

Dzięki współpracy z Deutschen Capek Gesellschaft Hagen do domu kultury w Żarkach przywędrowała wystawa ukazująca życie, a przede wszystkim prace Josefa Čapka. Artysta karykaturę polityczną uprawiał w cieniu faszyzmu. Za sztukę zapłacił najwyższą cenę. Oddał życie.

W dniu 8 maja w MGOK w Żarkach odbył się wernisaż wystawy z udziałem gości z Niemiec. Przybyło liczne grono mieszkańców i sympatyków Gminy Żarki, byli obecni gimnazjaliści.
- W ub. roku odwiedzając Żarki, patrząc na dawną synagogę, obecnie dom kultury, zapoznając się z historią miasteczka, które bardzo ucierpiało w czasie II wojny światowej uznaliśmy, iż to wystawa prac Josefa Čapka powinna być tu obecna – powiedziała - Irmtraud Ruder z Deutschen Capek Gesellschaft Hagen w czasie wernisażu.

Podziękowała burmistrzowi Żarek Klemensowi Podlejskiemu oraz pracowników MGOK na czele z dyrektor Magdaleną Brzegowską za przychylność, pomoc i użyczenie domu kultury. O znaczeniu Josefa Čapka opowiadał Richard Gruschka z Deutschen Capek Gesellschaft Hagen. Natomiast sylwetkę i pracę Josefa Čapka przybliżył Leszek Gaśulewicz.

- Patrząc na prace Josefa Čapka dzisiaj i znając sytuację sąsiadującej z nami Ukrainy, trudno nie wiązać pewnych faktów. Bardzo wymownym jest obraz przedstawiający gołąbka pokoju, za którym lecą bombowce – powiedział burmistrz Klemens Podlejski.

Wystawa jest do obejrzenia w Foyer Domu Kultury w Żarkach (ul. Moniuszki 2) do 25 maja. Zapraszamy. Wstęp wolny!

Kilka słów z Wikipedii:


Josef Čapek (ur. 23 marca 1887 w Hronovie, zm. w kwietniu 1945 w obozie koncentracyjnym Bergen-Belsen) − czeski malarz, pisarz i poeta. Brat pisarza Karla Čapka. Josef Čapek jest znany głównie dzięki długoletniej współpracy ze swoim bratem, jednak najważniejszym polem jego artystycznych zainteresowań było malarstwo. Podczas pobytu w Paryżu zetknął się z ówczesną awangardą i zafascynował kubizmem. Jego rysunki ukazywały się w różnych czasopismach, m.in. w Lidovych novinach.
Wspólnie z Karlem napisał szereg sztuk teatralnych i opowiadań, publikował również na własny rachunek. Według Karla to właśnie Josef wymyślił słowo robot (po raz pierwszy użyte w dramacie R.U.R. Karla), rozpowszechnione w wielu językach jako określenie mechanicznego urządzenia wykonującego automatycznie pewne zadania człowieka.
Pod koniec lat 30. był krytykiem nazizmu, występował przeciw Adolfowi Hitlerowi. Po zajęciu Czechosłowacji przez Niemców został aresztowany i osadzony w obozie koncentracyjnym. Zmarł w Bergen-Belsen tuż przed zakończeniem wojny.

 

12

MAJ

2014

1392

razy

czytano