Skróty klawiszowe:

Pokaż moduł: Skróty klawiszowe.

Strona wykorzystuje pliki cookies.
Dowiedz się więcej...

Aktualności

Nowości po wakacjach.

Nowości po wakacjach.

Boiska, łazienki, pomoce – wszystko nowe na nowy rok szkolny. Praktycznie w każdej szkole na terenie gminy na uczniów czekają nowości w zakresie wyposażenia i infrastruktury.

Przy szkole podstawowej w Przybynowie i Zawadzie są już gotowe boiska wielofunkcyjne. Posłużą od września do nauczania wychowania fizycznego. Każde z wybudowanych boisk jest o wymiarach 22,0 m x 44,00 m, ogrodzone, wyposażone w piłkochwyty, nawierzchnia ze sztucznej trawy. W ramach inwestycji zamontowano: bramki do piłki ręcznej, kosze do koszykówki, słupki do siatkówki i tenisa ziemnego. Na boisku można również grać w piłkę nożną.

- Gmina Żarki na boiska wydaje łącznie 873.300,00 zł, z budżetu gminy 472.714,00 zł. Projekt uzyskał dofinasowanie z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich z Partnerstwa Północnej Jury w wysokości 400.586,00 zł – wyjaśnia burmistrz Miasta i Gminy Żarki Klemens Podlejski.

Uczniowie w Jaworzniku zyskają również takie boisko jeszcze w tym roku. Budowa rozpoczęła się. Pod koniec września br. powinno być gotowe. W jaworznickiej podstawówce na sali gimnastycznej zamontowano nowe zabezpieczenia na grzejniki. Zostały również zakupione pomoce dydaktyczne do zerówki oraz klas starszych. Jeszcze przed wakacjami wyremontowano łazienki i przystosowano je dla sześciolatków.

- Pomogli rodzice, a prace sfinansowano z budżetu szkoły podstawowej w Jaworzniku – dodaje dyrektor Jadwiga Podlejska.
Nowe łazienki czekają również na żareckich przedszkolaków. W Przedszkolu przy ul. Wierzbowej w Żarkach wyremontowano gruntownie trzy łazienki: jedną na parterze, dwie na piętrze.

- Nowe instalacje, nowe wyposażanie, płytki na ścianach. Gruntowny remont przeszła również szatnia na piętrze – wyjaśnia Lidia Szczepankiewicz, dyrektor przedszkola w Żarkach.  – Inwestycja sfinansowana została z miejskiej kasy.

Znaczne zmiany poczyniono w największej szkole podstawowej na terenie gminy, czyli Szkole Podstawowej w Żarkach. Gruntowny remont wykonano w pracowni muzyczno-plastycznej. Klas pierwsza w tym roku zasiądzie w świeżo pomalowanej Sali przy nowych stołach i na nowych krzesełkach. Sale dla pozostałych klas młodszych zostały doposażone w kolorowe mebelki. Do świetlicy trafiły nowe stoliki i krzesła do dyspozycji sześciolatków.

- W klasach młodszych została zawieszona interaktywna tablica wygrana w konkursie gminnym – dodaje Katarzyna Samek, wicedyrektor Szkoły Podstawowej w Żarkach. –  Odświeżono zaplecze sanitarne przy sali gimnastycznej. Finansowanie zapewniono z budżetu szkolnego, meble zakupili rodzice.

Największe zmiany zaszły w wakacje w Szkole Podstawowej w Zawadzie. Powstało boisko wielofunkcyjne. Szkoła w tym roku została poddana termomodernizacji. Prace rozpoczęły się w ub. roku od wymiany ogrzewania były kontynowanie w tym roku. Nowe okna, drzwi, ocieplenie, elewacja. Koszt blisko 380 tys. zł. Dojście do szkoły zostało wybrukowane. Od strony drogi gminnej założono nowe ogrodzenie wraz z bramą. Wewnątrz  szkoły gruntowny remont przeszły korytarze dolny i górny. W miejsce starych lamperii pojawiły się tynki akrylowe. Została wyremontowana łazienka chłopców na piętrze. Sala jednej z klas młodszych jest również po remoncie. W ramach projektu Radosna Szkoła zostało uzupełnione wyposażenie w zakresie pomocy dydaktycznych dla dzieci młodszych.
- Budowa boiska i termomodernizacja to zadania gminne. Środki pozyskano z Partnerstwa Północnej Jury i z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach. W pozostałe prace zaangażowane m.in. pieniądze od sponsorów - mówi Anna Wyporska, dyrektor Szkoły Podstawowej w Zawadzie.


(przygotowanie: Katarzyna Kulińska-Pluta, fot. Przemek Stala)
 

26

SIE

2014

1224

razy

czytano