Skróty klawiszowe:

Pokaż moduł: Skróty klawiszowe.

Strona wykorzystuje pliki cookies.
Dowiedz się więcej...

Aktualności

Jak to było z Muzeum na kółkach

Jak to było z Muzeum na kółkach

Interesujące i ważne takimi słowami najczęściej określano wystawę Muzeum na Kółkach, która zagościła w Żarkach.
Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury w Żarkach złożył wspólnie z Gminą Żarki przed kilkoma miesiącami wniosek do konkursu ogłoszonego przez Muzeum Historii Żydów Polskich. Nie było łatwo otrzymać wystawę i wsparcie dla lokalnych projektów. W kraju wybrano 47 lokalizacji, w województwie śląskim zakwalifikowano tylko cztery miasta Cieszyn, Czeladź, Wodzisław i właśnie Żarki. Dzięki temu w czerwcu do miasteczka dotarła wystawa edukacyjna przedstawiająca historię i kulturę polskich Żydów.

- W tym projekcie musieliśmy zaproponować cykl dodatkowych działań, w które byłaby zaangażowana społeczność lokalna - mówi Magdalena Brzegowska, dyrektor Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury w Żarkach, a zarazem koordynatorka projektu.

Był spacer Szlakiem Kultury Żydowskiej w Żarkach. Wzięli w nim udział gimnazjaliści i uczniowie szkoły podstawowej. Były warsztaty plastyczne pod hasłem: Malujemy Synagogę, warsztaty Budujemy Sztetl i Kobiety Żydowskie.  W dawnej synagodze obecnie domu kultury odbył się koncert zainspirowany muzyką, słowem i kulturą żydowską. Na scenie wystąpił Andrzej Kowalczyk, aktor Teatru Rozrywki w Chorzowie, który od 2003r.  z wielkim powodzeniem kreuje postać Tewjego Mleczarza w Skrzypku na dachu oraz występuje gościnnie w Gliwickim Teatrze Muzycznym, grając Szmula w spektaklu Miłość czyni cuda.

Przede wszystkim jednak był pawilony wystawowy, w którym animatorzy czekali na mieszkańców Żarek i nie tylko. Niektórzy z żarczan  przynosili fragmenty papieru znalezione w swoich domach, które zostały przechowane mimo wojennej zawieruchy i pytali, co jest napisane na skrawkach. Przede wszystkim jednak oglądali wystawę z zainteresowaniem.

 

08

LIP

2015

1562

razy

czytano