Skróty klawiszowe:

Pokaż moduł: Skróty klawiszowe.

Strona wykorzystuje pliki cookies.
Dowiedz się więcej...

Miasto i Gmina Żarki

Miasto i Gmina Żarki

Aktualności

Najlepsi w legendach. Kto czyta, nie bładzi

Najlepsi w legendach. Kto czyta, nie bładzi

W dniu 22 kwietnia, w przeddzień Światowego Dnia Książki, w Miejsko – Gminnym Ośrodku Kultury w Żarkach odbył się XIV Konkurs Czytelniczy Kto czyta, nie błądzi Legendy – opowieści naszych przodków pod patronatem Burmistrza Miasta i Gminy Żarki Klemensa Podleskiego oraz pod patronatem medialnym Częstochowskiego Biuletynu Oświatowego w Częstochowie.

Konkurs został zorganizowany przez SP im. Wł. Szafera w Żarkach we współpracy z Urzędem Miasta i Gminy Żarki, Miejsko – Gminnym Ośrodkiem Kultury w Żarkach oraz Miejsko – Gminną Biblioteką w Żarkach.
W konkursie wzięło udział 190 uczniów z 45 szkół podstawowych z północnej części województwa śląskiego. Gośćmi honorowymi spotkania byli: Jakub Grabowski – dyrektor ZEAOS w Żarkach, Elżbieta Jatulewicz - główny specjalista ds. kontaktów oświatowych zespołu pieśni i tańca ŚLĄSK, organizatorka Integracyjnej Sceny Prezentacji Uczniów i Nauczycieli, Henryka Janusiewicz - dyrektor Miejsko – Gminnej Biblioteki w Żarkach, Elżbieta Straszak – nauczyciel konsultant, pracownik WOM–u w Częstochowie, Bartłomiej Kluszczyński – pracownik Muzeum Dawnych Rzemiosł w Żarkach.

Nagrody książkowe w konkursie ufundowali: Burmistrz Miasta i Gminy Żarki, Miejsko - Gminny Ośrodek Kultury w Żarkach, Miejsko –  Gminna Biblioteka w Żarkach, Rada Rodziców przy SP w Żarkach, Jarosław Lasecki – właściciel zamku Bobolicem Muzeum Dawnych Rzemiosł w Żarkach przekazało najlepszym uczniom pakiety darmowych biletów. Zniżkowe bilety otrzymali wszyscy opiekunowie dla swoich klas. Nauczyciele zostali zaproszeni do muzeum i mogli zapoznać się z jego ofertą edukacyjną oraz zbiorami.
- Główny cel naszego konkursu to zachęcenie do czytania, częstego sięgania po książkę. Według badań Biblioteki Narodowej 63 proc. Polaków nie przeczytało w ciągu roku żadnej książki. To przerażające dane zmuszają nas nauczycieli, bibliotekarzy do aktywności, wymyślania coraz ciekawszych form propagowania czytelnictwa. W. Chotomska napisała: „Legendy są to takie pałeczki w sztafecie pokoleń. Warto je czytać, bo najcenniejszym skarbem każdego narodu jest jego tradycja." Myślę, że warto się z nimi zapozanć także przed podróżą po urokliwych zakątkach naszej jurajskiej krainy, bo z wieloma miejscami związane są niezwykłe opowieści – powiedział dyr. SP w Żarkach Tadeusz Pakuła, otwierając spotkanie.

Do częstego kontaktu z książką namawiał uczniów dyr. Jakub Grabowski, życząc wszystkim sukcesu. Konkurs, jak co roku, składał się z 2 części – testu wielokrotnego wyboru oraz turnieju z udziałem najlepszych zawodników, którzy na scenie zmagali się z wieloma różnorodnymi zadaniami. Finaliści rozwiązywali krzyżówkę, układali hasła zachęcające do czytania legend, odpowiadali na szczegółowe pytania dotyczące przeczytanych tekstów oraz postaci historycznych związanych z początkami państwa polskiego; była też konkurencja sportowa, potraktowana przez organizatorów raczej jako zabawa – strzelanie z łuku.

Nagrody trafiły do 30 najlepszych uczestników. W pierwszej piątce znależli się:Damian Strącała Szkoła Podstawowa nr 48 w Częstochowie, Ewa Ziętek Szkoła Podstawowa w Siedlcu Dużym, Adrianna Ślusarczyk Zespół Szkół - Szkoła Podstawowa im. M. Konopnickiej w Przystajni, Julia Kocot  Szkoła Podstawowa w Siedlcu Dużym, Iwona Noga Zespół Szkół w Kusiętach Szkoła Pdstawowa, Patryk Cpałka Zespół Szkół nr 3 - Szkoła Podstawowa nr 27 w Częstochowie
Konkurs przygotowali nauczyciele SP im. Wł. Szafera w Żarkach: Tadeusz Pakuła, Barbara Sojka, Katarzyna Samek, Patrycja Tabaka, Maria Okularczyk, Krzysztof Błaszczyk, Monika Radosz.

 

25

KWI

2016

1678

razy

czytano