poniedziałek, 20 maja 2019 r.
imieniny obchodzą: Bernardyn, Krystyna
Linki
Warto wiedzieć
Newsletter
Wpisz e-mail, aby otrzymywać
newsletter z najnowszymi
informacjami z regionu
Oferty inwestycyjne
lskie
Śląskie

Najlepsi w legendach. Kto czyta, nie bładzi

Strona główna » Aktualności » Najlepsi w legendach. Kto czyta, nie bładzi

wielkość tekstu:A | A | A

W dniu 22 kwietnia, w przeddzień Światowego Dnia Książki, w Miejsko – Gminnym Ośrodku Kultury w Żarkach odbył się XIV Konkurs Czytelniczy Kto czyta, nie błądzi Legendy – opowieści naszych przodków pod patronatem Burmistrza Miasta i Gminy Żarki Klemensa Podleskiego oraz pod patronatem medialnym Częstochowskiego Biuletynu Oświatowego w Częstochowie.

Konkurs został zorganizowany przez SP im. Wł. Szafera w Żarkach we współpracy z Urzędem Miasta i Gminy Żarki, Miejsko – Gminnym Ośrodkiem Kultury w Żarkach oraz Miejsko – Gminną Biblioteką w Żarkach.
W konkursie wzięło udział 190 uczniów z 45 szkół podstawowych z północnej części województwa śląskiego. Gośćmi honorowymi spotkania byli: Jakub Grabowski – dyrektor ZEAOS w Żarkach, Elżbieta Jatulewicz - główny specjalista ds. kontaktów oświatowych zespołu pieśni i tańca ŚLĄSK, organizatorka Integracyjnej Sceny Prezentacji Uczniów i Nauczycieli, Henryka Janusiewicz - dyrektor Miejsko – Gminnej Biblioteki w Żarkach, Elżbieta Straszak – nauczyciel konsultant, pracownik WOM–u w Częstochowie, Bartłomiej Kluszczyński – pracownik Muzeum Dawnych Rzemiosł w Żarkach.

Nagrody książkowe w konkursie ufundowali: Burmistrz Miasta i Gminy Żarki, Miejsko - Gminny Ośrodek Kultury w Żarkach, Miejsko –  Gminna Biblioteka w Żarkach, Rada Rodziców przy SP w Żarkach, Jarosław Lasecki – właściciel zamku Bobolicem Muzeum Dawnych Rzemiosł w Żarkach przekazało najlepszym uczniom pakiety darmowych biletów. Zniżkowe bilety otrzymali wszyscy opiekunowie dla swoich klas. Nauczyciele zostali zaproszeni do muzeum i mogli zapoznać się z jego ofertą edukacyjną oraz zbiorami.
- Główny cel naszego konkursu to zachęcenie do czytania, częstego sięgania po książkę. Według badań Biblioteki Narodowej 63 proc. Polaków nie przeczytało w ciągu roku żadnej książki. To przerażające dane zmuszają nas nauczycieli, bibliotekarzy do aktywności, wymyślania coraz ciekawszych form propagowania czytelnictwa. W. Chotomska napisała: „Legendy są to takie pałeczki w sztafecie pokoleń. Warto je czytać, bo najcenniejszym skarbem każdego narodu jest jego tradycja." Myślę, że warto się z nimi zapozanć także przed podróżą po urokliwych zakątkach naszej jurajskiej krainy, bo z wieloma miejscami związane są niezwykłe opowieści – powiedział dyr. SP w Żarkach Tadeusz Pakuła, otwierając spotkanie.

Do częstego kontaktu z książką namawiał uczniów dyr. Jakub Grabowski, życząc wszystkim sukcesu. Konkurs, jak co roku, składał się z 2 części – testu wielokrotnego wyboru oraz turnieju z udziałem najlepszych zawodników, którzy na scenie zmagali się z wieloma różnorodnymi zadaniami. Finaliści rozwiązywali krzyżówkę, układali hasła zachęcające do czytania legend, odpowiadali na szczegółowe pytania dotyczące przeczytanych tekstów oraz postaci historycznych związanych z początkami państwa polskiego; była też konkurencja sportowa, potraktowana przez organizatorów raczej jako zabawa – strzelanie z łuku.

Nagrody trafiły do 30 najlepszych uczestników. W pierwszej piątce znależli się:Damian Strącała Szkoła Podstawowa nr 48 w Częstochowie, Ewa Ziętek Szkoła Podstawowa w Siedlcu Dużym, Adrianna Ślusarczyk Zespół Szkół - Szkoła Podstawowa im. M. Konopnickiej w Przystajni, Julia Kocot  Szkoła Podstawowa w Siedlcu Dużym, Iwona Noga Zespół Szkół w Kusiętach Szkoła Pdstawowa, Patryk Cpałka Zespół Szkół nr 3 - Szkoła Podstawowa nr 27 w Częstochowie
Konkurs przygotowali nauczyciele SP im. Wł. Szafera w Żarkach: Tadeusz Pakuła, Barbara Sojka, Katarzyna Samek, Patrycja Tabaka, Maria Okularczyk, Krzysztof Błaszczyk, Monika Radosz.

 

czytano: 1133 razy

źródło: umigzarki.pl

data dodania: 2016-04-25 09:09:42

drukuj zapisz do PDF poleć artykuł

Najnowsze aktualności:

Strona główna
wyszukiwarka
ajax_prawa
calendar
linki23
ankieta

Czy w Domu Kultury w Żarkach powinny odbywać się seanse kinowe?

  • 92.9%
  • 7.1%
więcejarchiwum ankiet
prawa_img
facebook

Tagi

Żarki leżą na południu Polski w województwie śląskim, w odległości 50 km na północny wschód od Katowic i 30 km od Częstochowy. Żarki z całą gminą z uwagi na atrakcyjny widokowo i turystycznie teren włączone zostały do obszaru Jurajskich Parków Krajobrazowych „Orlich Gniazd’’ w Jurze Krakowsko-Częstochowskiej. W falisto-pagórkowatym krajobrazie dominują wzniesienia porośnięte lasami i malownicze ostańce skalne. Gminę zamieszkuje niespełna 8.500 osób w samych Żarkach oraz w 10 sołectwach. Żarki to miasto na styku kultur: polskiej i żydowskiej. Główne atrakcje: Sanktuarium Matki Bożej Leśniowskiej Patronki Rodzin, Szlak Kultury Żydowskiej (kirkut 1100 macew, dawna synagoga - obecnie dom kultury), Miniskansen Wsi Jurajskiej w Przybynowie, Szlak Edukacyjnych Zagród Agroturystycznych, Kuesta Jurajska, największy cmentarz z I wojny światowej w Kotowicach, Pustelnia św. Ducha w Czatachowie. Gospodarczą wizytówką miasta są Żareckie Jarmarki. Co środę i sobotę na największym targowisku pod chmurką rozstawia się około 450 stoisk kupieckich, a na zakupy przyjeżdża około 10 tysięcy klientów.
ALPANET - Polskie Systemy Internetowe online: 7