Skróty klawiszowe:

Pokaż moduł: Skróty klawiszowe.

Strona wykorzystuje pliki cookies.
Dowiedz się więcej...

Aktualności

Żarki w setce najlepszych gmin.

Żarki w setce najlepszych gmin.

Żarki na 96 miejscu w kraju wśród gmin miejskich i miejsko-wiejskich. Rzeczpospolita opublikowała Ranking Samorządów. Oceniła efektywny rozwój, dbałość o jakość życia mieszkańców oraz dobry stan finansów. W kategorii Europejski Samorząd, w której oceniano pozyskane unijne środki Żarki znalazły się również na 96 miejscu.

Przy powstawaniu rankingu brano pod uwagę dane z Ministerstwa Finansów, ale i oceniano m.in. dynamikę wzrostu wydatków majątkowych w przeliczeniu na jednego mieszkańca w latach 2012-2015, wartość środków unijnych, jakie w latach 2012-2015 wpłynęły na rachunek budżetu, wskaźnik zadłużenia oraz nadwyżkę, dynamikę wzrostu dochodów własnych w latach 2012-2015, relację nakładów inwestycyjnych do przyrostu zadłużenia w latach 2012-2015 dynamikę wzrostu wydatków ogółem na jednego mieszkańca  w latach 2012-2015, transport i łączność, ochrona środowiska.

Ocena była przeprowadzana w dwóch etapach.  Do drugiego etapu zakwalifikowano 565 samorządów. W grupie tej znalazło się  65 miast na prawach powiatu, 250 gmin miejskich i miejsko-wiejskich oraz 250 gmin wiejskich.

- W kategorii Europejski Samorząd, czyli w rankingu wykorzystania środków unijnych jesteśmy na 96 miejscu wśród gmin miejskich i miejsko-wiejskich. Uzyskaliśmy przychód na jednego mieszkańca w wysokości 756 zł z Unii Europejskiej w 2015 r. – mówi burmistrz Miasta i Gminy Żarki Klemens Podlejski. – Cieszy nas, że utrzymujemy pozycję w pierwszej setce w swojej kategorii.

Lokata 96 została również osiągnięta w Rankingu Samorządów, w  którym oceniani rozwój, dbałość o życie mieszkańców oraz dobry stan finansów, (z wykluczeniem środków unijnych). Dochód w złotych na mieszkańca w 2015 r. wyniósł 4 293 zł, wydatki na osobę 4 518 zł. W tej kategorii w pierwszej trojce znaleźli się: Kołobrzeg, Zator, Uniejów.

- Ranking przygotowany przez dziennik Rzeczpospolita potwierdza naszą systematyczna pracę urzędników Gminy Żarki i pracowników  jednostek organizacyjnych – mówi burmistrz Miasta i Gminy Żarki Klemens Podlejski.

 

21

LIP

2016

1326

razy

czytano