niedziela, 21 lipca 2019 r.
imieniny obchodzą: Daniel, Wawrzyniec
Linki
Warto wiedzieć
Newsletter
Wpisz e-mail, aby otrzymywać
newsletter z najnowszymi
informacjami z regionu
Oferty inwestycyjne
lskie
Śląskie

Przybynów w podróży przez Europę

Strona główna » Aktualności » Przybynów w podróży przez Europę

wielkość tekstu:A | A | A

W dniu 28.03.2017r w Szkole Podstawowej im. Integracji Europejskiej odbyło się drugie już spotkanie w ramach projektu edukacyjnego pt. „W podróży przez Europę”. Tym razem klasa druga zaprezentowała państwo, które znajduje się w środku Europy, czyli Niemcy.

Na początku prowadząca przywitała się z wszystkimi w języku niemieckim, przybliżyła charakter państwa i symbole narodowe. Następnie na scenę wkroczyły zaproszone, znane postacie z Niemiec. Pojawiły się wśród nich niemieckie modelki-Claudia Schiffer i Heidi Klum, przedstawiciele firm produkujących samochody BMW i AUDI, sławni skoczkowie Martin Schmitt i Sven Hannawald  oraz kierowca rajdowy Sebastian Vettel. Niemcy to ziemia baśni i bajek, więc nie zabrakło Jasia i Małgosi, spieszących się na spotkanie z bohaterami stworzonymi przez Braci Grimm, czyli   z Czerwonym Kapturkiem, Kopciuszkiem, Śpiącą Królewną. Zaproszenie przyjął również kucharz, który szczegółowo przedstawił dania niemieckie i zaprosił do degustacji sałatki. Sięgając do historii Niemiec, nie zapomniano o słynnych kompozytorach: Johanie Sebastianie Bachu, Ludwiku Van Beethovenie i piosenkarce Marlenie Dietrich. Uczniowie wysłuchali pięknego utworu skomponowanego przez Ludwika Van Beethovena ,,Dla Elizy”. Szkołę odwiedziła także kanclerz Niemiec Angela Merkel, znana z przydomku ,,Żelazna Kobieta”. Pojawiła się też anegdota o ,,prawdziwym Niemcu”, którą przytoczyli                       po niemiecku chłopcy w rozmowie telefonicznej. Wynikało z niej, że prawdziwy Niemiec nigdy nie działa bez planu, wszystko ma uporządkowane i zaplanowane. Uczennice klasy drugiej zaśpiewały po niemiecku wyliczankę ,,Eins, zwei…”, a następnie drugoklasiści wykonali taniec bawarski.

W dalszej części imprezy chłopcy z klasy szóstej wyświetlili prezentację multimedialną, która zawierała najważniejsze informacje dotyczące kraju. W następnym punkcie programu przewidziano quiz sprawdzający wiedzę zdobytą podczas spotkania. Za prawidłową odpowiedź uczestnicy otrzymywali nagrodę w postaci czekoladowych ciasteczek.

Ukoronowaniem całości była degustacja niemieckich przysmaków: strucli jabłkowej oraz pysznej sałatki warzywnej z ziemniaków, szynki i kiszonych ogórków. W przygotowanie potraw zaangażowali się rodzice uczniów. Podczas spotkania wszyscy uczestnicy dobrze się bawili, a przy okazji- również wiele nauczyli.
Scenariusz podróży po Niemczech przygotowała Iwona Świerdza, natomiast oprawę plastyczną wykonała Anna Poll.

(Informacja ze Szkoły Podstawowej w Przybynowie)

 

czytano: 724 razy

źródło: umigzarki.pl

data dodania: 2017-04-30 18:23:34

drukuj zapisz do PDF poleć artykuł

Najnowsze aktualności:

 • Topolowa odmieniona!

  Dwa projekty są realizowane z myślą o mieszkańcach ul. Topolowej. Jeden społeczny, drugi modernizacyjny.  Jutro w dniu ...

  dodano:19 lipca 2019 czytano: 108 razy
  czytaj więcej
 • Jura na dwóch kółkach

  Ponad 800 zawodników wzięło udział w jurajskiej edycji Bike Atelier MTB Maraton w Żarkach. Trzy gminy  ...

  dodano:19 lipca 2019 czytano: 58 razy
  czytaj więcej
 • 15 lat KS Kotowice

  Świętowanie jubileuszu 15-lecia KS Katowice rozpoczęło się od mszy świętej w miejscowym kościele pod wezwaniem Matki ...

  dodano:19 lipca 2019 czytano: 93 razy
  czytaj więcej
 • Kupiecki Sąsiek 17.08.

  Trzeci w tym roku Kupiecki Sąsiek w Żarkach już 17 sierpnia 2019 r. Na Targowisku otwarte zostaną wrota Kupieckiego Sąsieku ...

  dodano:19 lipca 2019 czytano: 38 razy
  czytaj więcej
 • Bajka z Zagadką

  W dniu 9 lipca 2019 r. na deskach Domu Kultury w Żarkach wystawiona została bajka "Detektyw Zagadka na ...

  dodano:15 lipca 2019 czytano: 313 razy
  czytaj więcej
Strona główna
wyszukiwarka
calendar
linki23
ankieta

Czy w Domu Kultury w Żarkach powinny odbywać się seanse kinowe?

 • 92.9%
 • 7.1%
więcejarchiwum ankiet
prawa_img
facebook

Tagi

Żarki leżą na południu Polski w województwie śląskim, w odległości 50 km na północny wschód od Katowic i 30 km od Częstochowy. Żarki z całą gminą z uwagi na atrakcyjny widokowo i turystycznie teren włączone zostały do obszaru Jurajskich Parków Krajobrazowych „Orlich Gniazd’’ w Jurze Krakowsko-Częstochowskiej. W falisto-pagórkowatym krajobrazie dominują wzniesienia porośnięte lasami i malownicze ostańce skalne. Gminę zamieszkuje niespełna 8.500 osób w samych Żarkach oraz w 10 sołectwach. Żarki to miasto na styku kultur: polskiej i żydowskiej. Główne atrakcje: Sanktuarium Matki Bożej Leśniowskiej Patronki Rodzin, Szlak Kultury Żydowskiej (kirkut 1100 macew, dawna synagoga - obecnie dom kultury), Miniskansen Wsi Jurajskiej w Przybynowie, Szlak Edukacyjnych Zagród Agroturystycznych, Kuesta Jurajska, największy cmentarz z I wojny światowej w Kotowicach, Pustelnia św. Ducha w Czatachowie. Gospodarczą wizytówką miasta są Żareckie Jarmarki. Co środę i sobotę na największym targowisku pod chmurką rozstawia się około 450 stoisk kupieckich, a na zakupy przyjeżdża około 10 tysięcy klientów.
ALPANET - Polskie Systemy Internetowe online: 9