sobota, 20 lipca 2019 r.
imieniny obchodzą: Fryderyk, Małgorzata
Linki
Warto wiedzieć
Newsletter
Wpisz e-mail, aby otrzymywać
newsletter z najnowszymi
informacjami z regionu
Oferty inwestycyjne
lskie
Śląskie

Oddalona skarga

Strona główna » Aktualności » Oddalona skarga

wielkość tekstu:A | A | A

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach oddalił skargę Żarek w sprawie sieci szkół. Najbliższy możliwy termin rozpoczęcia działalności przez dwie szkoły podstawowe w Żarkach: w budynku przy ul. Częstochowskiej oraz w budynku gimnazjum przy ul. Ofiar Katynia to 1 września 2018 r.

Rozpoczęty w tym tygodniu rok szkolny 2017/2018 został zorganizowany na podstawie  zarządzenia burmistrza Miasta i Gminy Żarki Klemensa Podlejskiego w sprawie planu sieci szkół. Od września 2017 r. w  gminie funkcjonują cztery szkoły podstawowe: w Jaworzniku, Przybynowie, Zawadzie, Żarkach oraz jedno gimnazjum.

Przypomnijmy, iż po podjęciu przez Sejm ustawy o reformie edukacji w Żarkach podjęto decyzję o likwidacji gimnazjum oraz utrzymaniu jednej szkoły podstawowej w Żarkach, w budynku bardzo dobrze przygotowanym do tej funkcji  przy ul. Częstochowskiej. W styczniu 2017 r. taka uchwała została przyjęta przez Radę Miejską, po konsultacjach z rodzicami.  W gimnazjum zaplanowano dodatkowe oddziały przedszkola i żłobek. W lutym kuratorium oświaty  zakwestionowało uchwałę, uznając, że w budynku gimnazjum ma być jeszcze jedna szkołą podstawowa. W marcu Żarki zaskarżyły tę decyzję do wojewódzkiego sądu administracyjnego. W dniu 29 sierpnia 2017 r. Wojewódzki Sąd Administracyjny odrzucił skargę Gminy Żarki.

W miejscu gimnazjum w tym roku szkolnym nie będzie podstawówki. Najbliższy termin wprowadzenia tu uczniów szkoły podstawowej to 1 września 2018 r. Gmina Żarki wystąpiła do sądu administracyjnego o pisemne uzasadnienie wyroku. Po zapoznaniu się zostanie podjęta decyzja o dalszych krokach.
 

(Info. i fot. Katarzyna Kulińska-Pluta)

czytano: 5494 razy

źródło: umigzarki.pl

data dodania: 2017-09-06 14:36:05

drukuj zapisz do PDF poleć artykuł

Najnowsze aktualności:

 • Topolowa odmieniona!

  Dwa projekty są realizowane z myślą o mieszkańcach ul. Topolowej. Jeden społeczny, drugi modernizacyjny.  Jutro w dniu ...

  dodano:19 lipca 2019 czytano: 63 razy
  czytaj więcej
 • Jura na dwóch kółkach

  Ponad 800 zawodników wzięło udział w jurajskiej edycji Bike Atelier MTB Maraton w Żarkach. Trzy gminy  ...

  dodano:19 lipca 2019 czytano: 41 razy
  czytaj więcej
 • 15 lat KS Kotowice

  Świętowanie jubileuszu 15-lecia KS Katowice rozpoczęło się od mszy świętej w miejscowym kościele pod wezwaniem Matki ...

  dodano:19 lipca 2019 czytano: 67 razy
  czytaj więcej
 • Kupiecki Sąsiek 17.08.

  Trzeci w tym roku Kupiecki Sąsiek w Żarkach już 17 sierpnia 2019 r. Na Targowisku otwarte zostaną wrota Kupieckiego Sąsieku ...

  dodano:19 lipca 2019 czytano: 27 razy
  czytaj więcej
 • Bajka z Zagadką

  W dniu 9 lipca 2019 r. na deskach Domu Kultury w Żarkach wystawiona została bajka "Detektyw Zagadka na ...

  dodano:15 lipca 2019 czytano: 277 razy
  czytaj więcej
Strona główna
wyszukiwarka
ajax_prawa
calendar
linki23
ankieta

Czy w Domu Kultury w Żarkach powinny odbywać się seanse kinowe?

 • 92.9%
 • 7.1%
więcejarchiwum ankiet
prawa_img
facebook

Tagi

Żarki leżą na południu Polski w województwie śląskim, w odległości 50 km na północny wschód od Katowic i 30 km od Częstochowy. Żarki z całą gminą z uwagi na atrakcyjny widokowo i turystycznie teren włączone zostały do obszaru Jurajskich Parków Krajobrazowych „Orlich Gniazd’’ w Jurze Krakowsko-Częstochowskiej. W falisto-pagórkowatym krajobrazie dominują wzniesienia porośnięte lasami i malownicze ostańce skalne. Gminę zamieszkuje niespełna 8.500 osób w samych Żarkach oraz w 10 sołectwach. Żarki to miasto na styku kultur: polskiej i żydowskiej. Główne atrakcje: Sanktuarium Matki Bożej Leśniowskiej Patronki Rodzin, Szlak Kultury Żydowskiej (kirkut 1100 macew, dawna synagoga - obecnie dom kultury), Miniskansen Wsi Jurajskiej w Przybynowie, Szlak Edukacyjnych Zagród Agroturystycznych, Kuesta Jurajska, największy cmentarz z I wojny światowej w Kotowicach, Pustelnia św. Ducha w Czatachowie. Gospodarczą wizytówką miasta są Żareckie Jarmarki. Co środę i sobotę na największym targowisku pod chmurką rozstawia się około 450 stoisk kupieckich, a na zakupy przyjeżdża około 10 tysięcy klientów.
ALPANET - Polskie Systemy Internetowe online: 5