środa, 22 maja 2019 r.
imieniny obchodzą: Emil, Roma
Linki
Warto wiedzieć
Newsletter
Wpisz e-mail, aby otrzymywać
newsletter z najnowszymi
informacjami z regionu
Oferty inwestycyjne
lskie
Śląskie

Mistrzowie Polski wygrali na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej.

Strona główna » Aktualności » Mistrzowie Polski wygrali na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej.

wielkość tekstu:A | A | A

Kolarska pogoda, czołowi kolarze górscy na starcie oraz atrakcyjna i wymagająca trasa – trudno wyobrazić sobie lepsze warunki do rowerowej rywalizacji. Tak było podczas siódmej edycji Bike Atelier MTB Maratonu w sezonie 2017, rozgrywanej w trzech jurajskich gminach – Żarkach, Janowie i Niegowie. Przedsiewzięcie dofinansowano z budżetu Samorządu Województwa Śląskiego. Wkład finansowy zapewniły również trzy partnerskie gminy.

Ponownie odkryliśmy jurajskie ścieżki

Po udanym zeszłorocznym debiucie, Jura Krakowsko-Częstochowska ponownie gościła pasjonatów „dwóch kółek” i ponownie zachwyciła ich swoim krajobrazem. Blisko 600 zawodników ścigało się na ciekawej pętli, odkrywając atrakcyjne tereny tej wyżyny. Uczestnicy przejeżdżali m.in. przez Czatachowę, Złoty Potok, czy też obok ruin zamków w Mirowie i Bobolicach. Ci, którzy wybrali dłuższy dystans (PRO) mieli do pokonania 60 kilometrów, a ci, którzy zdecydowali się na krótszy (HOBBY i FAMILY), 25 kilometrów. Trasa miała nie tylko walory krajoznawcze, ale była również prawdziwym wyzwaniem. Z uwagi na pagórkowaty teren nie brakowało podjazdów oraz wymagających odcinków technicznych.

W rywalizacji PRO najlepiej z tą ciężką pętlą poradził sobie „świeżo upieczony” mistrz Polski w maratonie MTB, Dariusz Batek. Sięgnął on po ten tytuł w sobotę, a w niedzielę pewnie wygrał zmagania w kategorii open. Wjechał na metę z przewagą blisko 5 minut nad grupą pościgową, którą przyprowadził jego kolega z zespołu CST MTB Team, Michał Kucewicz. Za nimi finiszowali bracia bliźniacy z klubu Hurom LKK LUKS Sławno, Tomasz i Marcin Budzińscy.

– Wszyscy z czołowej grupy ścigali się dzień wcześniej w krajowym czempionacie i widać było zmęczenie po tych zawodach. Natomiast ja czułem się dobrze i byłem w stanie odjechać samotnie rywalom, a potem utrzymać prowadzenie do mety – opowiadał Dariusz Batek.

Wśród pań najlepsza była wielokrotna medalistka mistrzostw Polski w różnych odmianach kolarstwa górskiego, Rita Malinkiewicz. Pokonała ona inną utytułowaną zawodniczkę, mistrzynię kraju w eliminatorach MTB, Martę Turoboś. Trzecia była Natalia Kołodziej.

Trasa pełna wyzwań

– Trasa była rewelacyjna – opowiadała Marta Turoboś. – Na co dzień ścigam się w MTB XC, czyli cross country i dziś ten maraton w sporej części taki właśnie wyścig przypominał. Były też odcinki asfaltowe, nieco łatwiejsze, więc trzeba przyznać, że pętla została przez organizatorów świetnie przygotowana. Także atmosfera podczas imprezy była znakomita i sprzyjała integracji środowiska rowerowego.

Na dystansie HOBBY równych sobie nie miał Tomasz Pierwocha. Był on jedynym zawodnikiem, który zdołał uzyskać na mecie czas poniżej godziny (59:49) i kolejnego Adriana Borutę wyprzedził o minutę i 13 sekund. Andrzej Binkowski uzupełnił podium.

Zaledwie 17-letnia Agnieszka Szpocińska zwyciężyła wśród kobiet. Pomimo tak młodego wieku nie była to żadna niespodzianka, gdyż jest ona aktualną mistrzynią Polski w kolarstwie przełajowym do lat 23 i reprezentantką Polski na mistrzostwach świata juniorek w tej odmianie kolarstwa. Podobnie jak Batek, również przyjechała do Żarek prosto z mistrzostw Polski w maratonie MTB, ze złotym medalem (w kategorii juniorka).

– Czułam się dziś dobrze, choć zmęczenie po wczorajszych mistrzostwach Polski dawało się we znaki. Trasa była bardzo ciekawa. Praktycznie nie było prostych i płaskich odcinków, tylko ciągłe podjazdy i trudne zjazdy, które są moją specjalnością. Jest to mój pierwszy start w wyścigu Bike Atelier MTB Maraton, ale organizacja stoi tu na najwyższym poziomie – komentowała po wyścigu Szpocińska.

Monika Grzebinoga wjechała na metę na drugiej, a Małgorzata Kustra-Kapol na trzeciej pozycji wśród kobiet.

W kategorii HOBBY, w której młodsi uczestnicy pokonywali krótszy dystans w towarzystwie swoich opiekunów, najlepszy był Kacper Chojnacki. Patryk Nogowczyk i Dominik Gondro zameldowali się na mecie na 2. i 3.miejscu.

Jeszcze mniejsi rowerzyści, którzy rozpoczynają przygodę z jednośladem, mogli spróbować swoich sił w wyścigach na krótkich dystansach, dopasowanych do ich wieku – od 200m do niespełna 4 kilometrów.

Źródło informacji: http://bikeateliermaraton.pl/mistrzowie-polski-wygrali-na-jurze-krakowsko-czestochowskiej,18872.html

Zdjęcia: Bike Atelier MTB Maraton

poprzednia strona|1|2| z   2następny|ostatnia

czytano: 873 razy

źródło: umigzarki.pl

data dodania: 2017-09-15 12:02:33

drukuj zapisz do PDF poleć artykuł

Najnowsze aktualności:

Strona główna
wyszukiwarka
ajax_prawa
calendar
linki23
ankieta

Czy w Domu Kultury w Żarkach powinny odbywać się seanse kinowe?

  • 92.9%
  • 7.1%
więcejarchiwum ankiet
prawa_img
facebook

Tagi

Żarki leżą na południu Polski w województwie śląskim, w odległości 50 km na północny wschód od Katowic i 30 km od Częstochowy. Żarki z całą gminą z uwagi na atrakcyjny widokowo i turystycznie teren włączone zostały do obszaru Jurajskich Parków Krajobrazowych „Orlich Gniazd’’ w Jurze Krakowsko-Częstochowskiej. W falisto-pagórkowatym krajobrazie dominują wzniesienia porośnięte lasami i malownicze ostańce skalne. Gminę zamieszkuje niespełna 8.500 osób w samych Żarkach oraz w 10 sołectwach. Żarki to miasto na styku kultur: polskiej i żydowskiej. Główne atrakcje: Sanktuarium Matki Bożej Leśniowskiej Patronki Rodzin, Szlak Kultury Żydowskiej (kirkut 1100 macew, dawna synagoga - obecnie dom kultury), Miniskansen Wsi Jurajskiej w Przybynowie, Szlak Edukacyjnych Zagród Agroturystycznych, Kuesta Jurajska, największy cmentarz z I wojny światowej w Kotowicach, Pustelnia św. Ducha w Czatachowie. Gospodarczą wizytówką miasta są Żareckie Jarmarki. Co środę i sobotę na największym targowisku pod chmurką rozstawia się około 450 stoisk kupieckich, a na zakupy przyjeżdża około 10 tysięcy klientów.
ALPANET - Polskie Systemy Internetowe online: 10