środa, 3 czerwca 2020 r.
imieniny obchodzą: Leszek, Tamara
Linki
Warto wiedzieć
Newsletter
Wpisz e-mail, aby otrzymywać
newsletter z najnowszymi
informacjami z regionu
Oferty inwestycyjne
lskie
Śląskie

Wspólnie dla rowerzystów.

Strona główna » Aktualności » Wspólnie dla rowerzystów.

wielkość tekstu:A | A | A

Dwie gminy - Żarki i Olsztyn - we współpracy przygotowały projekt budowy Regionalnej Trasy Rowerowej łączącej atrakcyjne jurajskie fragmenty obu gmin.  W efekcie uzyskały dofinansowanie unijne w wysokości 6 412 204,38 zł. Całość projektu wynosi 8 969 279,35 zł.

- Zgłoszony projekt nosi tytuł „Budowa trasy rowerowej w ciągu Regionalnej Trasy Rowerowej (RTR) na odcinku Zrębice, Krasawa – Gmina Olsztyn; Suliszowice, Jaroszów – Gmina Żarki – informuje burmistrz Miasta i Gminy Żarki Klemens Podlejski. – Mamy już doświadczenie w budowaniu tras rowerowych z sąsiednim gminami. Współpracowaliśmy już z Niegową i Janowem. W ramach tego projektu będzie to współpraca z Gminą Olsztyn.

W ostatnim tygodniu marca został w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Śląskiego wybrany projekt do dofinansowania w ramach konkursu z poddziałania 4.5.3 Niskoemisyjny transport miejski oraz efektywne oświetlenie – konkurs, typ 3. Rozwój sieci regionalnych tras rowerowych. Dostępnych  było  ponad 15,3 mln zł i wybrano 2 projekty, które uzyskały pozytywną ocenę merytoryczną. Jeden projekt został zgłoszony przez Miasto Ustroń, drugi przez Gminę Olsztyna będącą liderem projektu partnerskiego z Gminą Żarki.

- Mamy trzydzieści dni od otrzymania informacji o  wynikach konkursu na ogłoszenie przetargu w ramach formuły „zaprojektuj i wybuduj”. Przetarg ogłosi lider projektu, czyli Gmina Olsztyn – wyjaśnie burmistrz Żarek Klemens Podlejski.

W ramach zadania ma powstać trasa rowerowa asfaltowa  o długości 10,4 km wchodząca w skład  trasy krajowej Nr 17  zgodnie z korytarzem ruchu rowerowego wg ,,Założeń regionalnej polityki rowerowej Województwa Śląskiego wraz z koncepcją sieci regionalnych tras rowerowych".  

Trasa rowerowa będzie spójna z systemem regionalnych tras rowerowych o wysokich walorach komunikacyjnych, rekreacyjnych i turystycznych, oraz stanowi integralną część systemu transportowego województwa śląskiego.

Wzdłuż powstaną trzy miejsca obsługi rowerzystów w Zrębicach, na początku miejscowości Suliszowice przy Leśniczówce oraz na tzw. Górce w połowie trasy Suliszowice-Jaroszów.

 

               

 

czytano: 1090 razy

źródło: umigzarki.pl

data dodania: 2020-04-01 20:19:18

drukuj zapisz do PDF poleć artykuł

Najnowsze aktualności:

Strona główna
wyszukiwarka
ajax_prawa
calendar
linki23
ankieta

CZY W ŚRODĘ TARG W ŻARKACH POWINNEN SIĘ ODBYWAĆ W GODZ. 13.00 – 17.00?

  • 79%
  • 21%
więcejarchiwum ankiet
prawa_img
facebook

Tagi

Żarki leżą na południu Polski w województwie śląskim, w odległości 50 km na północny wschód od Katowic i 30 km od Częstochowy. Żarki z całą gminą z uwagi na atrakcyjny widokowo i turystycznie teren włączone zostały do obszaru Jurajskich Parków Krajobrazowych „Orlich Gniazd’’ w Jurze Krakowsko-Częstochowskiej. W falisto-pagórkowatym krajobrazie dominują wzniesienia porośnięte lasami i malownicze ostańce skalne. Gminę zamieszkuje niespełna 8.500 osób w samych Żarkach oraz w 10 sołectwach. Żarki to miasto na styku kultur: polskiej i żydowskiej. Główne atrakcje: Sanktuarium Matki Bożej Leśniowskiej Patronki Rodzin, Szlak Kultury Żydowskiej (kirkut 1100 macew, dawna synagoga - obecnie dom kultury), Miniskansen Wsi Jurajskiej w Przybynowie, Szlak Edukacyjnych Zagród Agroturystycznych, Kuesta Jurajska, największy cmentarz z I wojny światowej w Kotowicach, Pustelnia św. Ducha w Czatachowie. Gospodarczą wizytówką miasta są Żareckie Jarmarki. Co środę i sobotę na największym targowisku pod chmurką rozstawia się około 450 stoisk kupieckich, a na zakupy przyjeżdża około 10 tysięcy klientów.
ALPANET - Polskie Systemy Internetowe online: 9