sobota, 15 sierpnia 2020 r.
imieniny obchodzą: Maria, Napoleon
Linki
Warto wiedzieć
Newsletter
Wpisz e-mail, aby otrzymywać
newsletter z najnowszymi
informacjami z regionu
Oferty inwestycyjne
lskie
Śląskie

Kulinarne potyczki.

Strona główna » Aktualności » Kulinarne potyczki.

wielkość tekstu:A | A | A

Mistrzowskie pierogi z kapustą i mięsem od Izabeli  Szewczyk z Zagrody Maciejówka w Ostrowie oraz przepyszne potrawy w wykonaniu mieszkańca Żarek Przemka Bialika: przystawka w oparciu o chleb tatarczuch z kaczą pasztetówką, plastrami kalarepy w occie jabłkowym i sosem z nalewki jeżynowej, pieczonki jurajskie - a właściwie ich dekonstrukcja kulinarna oraz wyśmienity deser lodowy z jurajskich borowików karmelizowanych w miodzie z dodatkiem ziemi jadalnej z pędów sosny i krzew z czekolady leśniowskiej.
Takie smaki zaproponowali dwaj uczestnicy z Gminy Żarki w II etapie konkursu kulinarnego pt. „Dziedzictwo kulinarne Partnerstwa Północnej Jury inspiracją do rozwoju przedsiębiorczości i aktywizacji lokalnej społeczności” organizowanego przez Stowarzyszenie Partnerstwo Północnej Jury

Prezentacja odbyła się w MGOK w Żarkach. W jury znaleźli się: Iwona Chmurzewska, Beata Fąfera i Danuta Tomza z Ośrodka Doradztwa Rolniczego, pracownicy biura PPJ. Stowarzyszanie reprezentował dyrektor Jerzy Motłoch, a Gminę Żarki - burmistrz Klemens Podlejski.

Na rozstrzygnięcie konkursu trzeba jeszcze poczekać, ponieważ jury musi odwiedzić  wszystkie dziewięć partnerskich gmin i dopiero wówczas wybierze laureatów.

Konkurs kulinarny jest współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach II Schematu Pomocy Technicznej „Krajowa Sieć Obszarów Wiejskich” PROW na lata 2014-2020.

Zdjęcia: Katarzyna Kulińska-Pluta, Przemek Bialik

czytano: 353 razy

źródło: umigzarki.pl

data dodania: 2020-07-29 14:56:50

drukuj zapisz do PDF poleć artykuł

Najnowsze aktualności:

Strona główna
wyszukiwarka
ajax_prawa
calendar
linki23
ankieta

CZY W ŚRODĘ TARG W ŻARKACH POWINNEN SIĘ ODBYWAĆ W GODZ. 13.00 – 17.00?

  • 79%
  • 21%
więcejarchiwum ankiet
prawa_img
facebook

Tagi

Żarki leżą na południu Polski w województwie śląskim, w odległości 50 km na północny wschód od Katowic i 30 km od Częstochowy. Żarki z całą gminą z uwagi na atrakcyjny widokowo i turystycznie teren włączone zostały do obszaru Jurajskich Parków Krajobrazowych „Orlich Gniazd’’ w Jurze Krakowsko-Częstochowskiej. W falisto-pagórkowatym krajobrazie dominują wzniesienia porośnięte lasami i malownicze ostańce skalne. Gminę zamieszkuje niespełna 8.500 osób w samych Żarkach oraz w 10 sołectwach. Żarki to miasto na styku kultur: polskiej i żydowskiej. Główne atrakcje: Sanktuarium Matki Bożej Leśniowskiej Patronki Rodzin, Szlak Kultury Żydowskiej (kirkut 1100 macew, dawna synagoga - obecnie dom kultury), Miniskansen Wsi Jurajskiej w Przybynowie, Szlak Edukacyjnych Zagród Agroturystycznych, Kuesta Jurajska, największy cmentarz z I wojny światowej w Kotowicach, Pustelnia św. Ducha w Czatachowie. Gospodarczą wizytówką miasta są Żareckie Jarmarki. Co środę i sobotę na największym targowisku pod chmurką rozstawia się około 450 stoisk kupieckich, a na zakupy przyjeżdża około 10 tysięcy klientów.
ALPANET - Polskie Systemy Internetowe online: 2