Skróty klawiszowe:

Pokaż moduł: Skróty klawiszowe.

Strona wykorzystuje pliki cookies.
Dowiedz się więcej...

Miasto i Gmina Żarki

Miasto i Gmina Żarki

Aktualności

ENERGY GLOBE dla Partnerstwa Północnej Jury.

ENERGY GLOBE dla Partnerstwa Północnej Jury.

Projekt współpracy Ekologia - kogo obchodzą losy cywilizacji? (akronim: EKOLC), został zwycięzcą krajowym nagrody ENERGY GLOBE. Projekt zrealizowany we współpracy Stowarzyszenia "Partnerstwo Północnej Jury" (Koordynatora Głównego Projektu) z LGD "Bractwo Kuźnic", Stowarzyszeniem "Razem na wyżyny", LGD "Perła Jury".

Stowarzyszenie "Partnerstwo Północnej Jury" było inicjatorem i zgłoszeniodawcą projektu do jednego z najbardziej prestiżowych konkursów na świecie. Sukces oddziaływania projektu jest ogromny, gdyż w edycji 2019 do konkursu zostało zgłoszonych aż 2500 projektów ze 180 krajów!
Czym jest nagroda Energy Globe?
Nagroda ENERGY GLOBE została ustanowiona 1999 roku przez austriackiego pioniera energetyki Wofganga Neumanna i jest jedną z najbardziej prestiżowych obecnie nagród środowiskowych.
W ramach globalnego zaproszenia do udziału w konkursie, ENERGY GLOBE zaprasza wybitne projekty najlepszych praktyk w zakresie zrównoważonego rozwoju, do udziału w corocznym konkursie.

Z całego świata, co roku do konkursu zgłaszane są setki projektów i inicjatyw o ekologicznej tematyce, które są nagradzane jako: KRAJOWE nagrody ENERGY GLOBE (każdy zwycięzca krajowy może zostać zwycięzcą międzynarodowej nagrody ENERGY GLOBE) bądź jako INTERNATIONAL ENERGY GLOBE Award/WORLD AWARD (najlepsze projekty są wyróżnione w pięciu kategoriach: ziemia, ogień, woda, powietrze i młodzież)

Zwycięzcy kategorii międzynarodowych są nagradzani podczas ceremonii, która jest transmitowana na cały świat i jest w centrum uwagi międzynarodowych mediów. Międzynarodowe nagrody ENERGY GLOBE wręczane są corocznie podczas telewizyjnej ceremonii ( takie miały już miejsce w Japonii, Kanadzie, Brukseli, Czechach, Rwandzie).Wśród wybitnych gości, którzy wręczali nagrody, byli m.in. Kofi Annan, Michaił Gorbaczew.

Na czym polega  wyjątkowość wyróżnionego projektu współpracy o akronimie EKOLC?
W ramach projektu EKOLC, zrealizowanego w 2012r., w 129 przedszkolach i oddziałach przedszkolnych wystawiono teatrzyk zatytułowany „Z ekologii niech świat słynie”, w którym udział wzięło ponad 6000 przedszkolaków. Wśród dzieci i młodzieży zorganizowano plastyczny konkurs o tematyce ekologicznej „Ziemia- mój dom” a najpiękniejsze prace plastyczne ujęto w kalendarzu na 2013. Dzieciakom przekazano ekologiczne kredki i malowanki. Z kolei dorośli uczestnicy projektu wzięli udział w akcji „Zgnieć- śmieć” polegającej na dystrybucji w rodzinach zamieszkujących teren 27 gmin ponad 2100 zgniatarek do zmniejszania objętości butelek plastikowych i puszek. Przeprowadzona została również promocyjno-edukacyjna akcja plakatowa a całość projektu podsumowano podczas konferencji.

Wyróżnienie projektu współpracy EKOLC na arenie międzynarodowej - to ogromna motywacja do podejmowania kolejnych proekologicznych działań. Co więcej, partnerzy projektu są dumni, że dzięki zrealizowanemu projektowi, zwrócą uwagę globalnej społeczności w jaki  sprawdzony i skuteczny sposób można prowadzić edukację ekologiczną wśród dzieci i dorosłych.

Więcej o projekcie można poczytać na stronie internetowej Stowarzyszenia PPJ tj. www.jura-ppj.pl

Zachęcamy do obejrzenia filmu przygotowanego na potrzeby konkursu Energy Globe Award dostępnego pod poniższym linkiem:
https://www.youtube.com/watch?v=ik-0Ir58KF4&feature=youtu.be&fbclid=IwAR1srmosNKkvVzls5BMgNajqcyxBTk9l18mkdFNbLxJGLbjNJ8g0Fj1EYMw
Tekst: Aleksandra Stachura, Stowarzyszenie „Partnerstwo Północnej Jury”

 

04

SIE

2020

598

razy

czytano