Skróty klawiszowe:

Pokaż moduł: Skróty klawiszowe.

Strona wykorzystuje pliki cookies.
Dowiedz się więcej...

Miasto i Gmina Żarki

Miasto i Gmina Żarki

Aktualności

Plany Rajdów Turystycznych na 2009r.

Plany Rajdów Turystycznych na 2009r.

Polskie Towarzystwo Turystyczno-Krajoznawcze Zarząd Oddziału Miejskiego w Częstochowie zaprasza na szereg imprez. Oto ich kalendarium.
Tradycyjny XXXVIII rajd Powitanie wiosny połączony z TOPIENIEM MARZANNY w sobotę 4 kwietnia br. (w sobotę przed palmową niedzielą). Na ciekawej a łatwej trasie nawiązującej do historii techniki kolejnictwa – pokrywającej się z początkowym przebiegiem linii kolejowej herbsko – kieleckiej w okolicy Zielonej Góry mijając po drodze jezioro jurajskie oraz Uwał, gdzie utopimy KUKŁĘ  Marzanny.
Przebieg rajdu: zbiórka przy dworcu PKP, skąd odjazd na wcześniej wybraną trasę autobusem  linii 67 odjazd 0845 i 915 do Olsztyna. Na tej trasie powstanie pieszy szlak spacerowy (nawiązujący do zabytków techniki jeżeli będzie takie zainteresowanie i zapotrzebowanie turystów). W bilety należy zaopatrzyć się we własnym zakresie, pamiętając, że do Olsztyna obowiązuje taryfa podmiejska (obowiązek posiadania legitymacji).
TRASA nr 1 z Olsztyna Rynku- z rynku szlakiem czerwonym (Orlich Gniazd)  widoczne ruiny zamku królewskiego z czasów Kazimierza Wielkiego, na wysokości 370,7 m - droga wiedzie obok cmentarza ofiar wojny z 1940 r. przez Góry Towarne z Górą Lisicą (349mnpm) skąd do Kusiąt Nowych następnie trasą dawnej kolei przejdziemy oglądając  jeziorko krasowe oraz uwał gdzie utopimy Marzannę, dalej nasypem linii kolejowej obok domku dróżnika, w którym obecnie zamieszkują rodziny pracowników PKP, i następnie* mijając budynki leśniczówki Zielona Góra do ogrodzenia huty i przez Górę Ossona (316.7mnpm) do ul Bursztynowej a ulicą Wodociągową do stadniny koni PEGAZ w Mirowie, gdzie planowane jest zakończenie radu przy ognisku, po połączeniu z innymi grupami rajdowymi.  W godz 14.oo – 14.30)
TRASA nr 2 - Z Częstochowy . Zbiórka na Starym rynku za „Puchatkiem” o 10.oo wymarsz na trasę o 10.15 Szlakiem „Orlich Gniazd” znakowanym kolorem czerwonym (jury Wieluńskiej) do osiedla Mirów tam podziwiamy wspaniałe formy skalne nad rzeką Wartą do ośrodka PEGAZ gdzie nastąpi połączenie grup i zakończenie rajdu – także topienie Marzanny. Ok. godzi 13.oo
Kolejny wariant to Trasa nr 3 – pociągiem PKP w kier. Radomska z peronu 3 o 8.45 do Rzerzęczyc i od 9.15 pieszo przez Niwki, Latosówkę, Wancerzów (gdzie proponujemy zwiedzić zabytkowy kościół kanoników regularnych z Wrocławia)> przez Mstów, Siedlec, Gąszczyk, Przeprośną Górkę do Pegaza.
                                                                    
Koszt uczestnictwa 10zł od osoby. W ramach wpisowego zapewniamy ubezpieczenie, pamiątkowy znaczek rajdowy, kiełbaska na ognisko z pieczywem.
Zapewniamy również bilety MPK na powrót do Częstochowy. Proponujemy zwiedzenia Muzeum Historii Kolei na terenie dworca Stradom (wt. czw. sob.) 900 – 1300  -  wstęp wolny.

Inne proponowane  imprezy turystyczne :
W okresie 28 - 29 sierpnia planowana jest inscenizacja bitwy pod Mokrą, na którą zapraszamy turystów indywidualnych, zapowiadaną ciekawostką ma być udział pociągu pancernego, podobnego do tego, który osłaniał działania ułanów Wołyńskiej Brygady Kawalerii, jak również inscenizacja pola bitwy z 1939 r. Zaprezentowany  ma zostać działający węzeł łączności przewodowej.
W nadchodzącym sezonie turystycznym spotkamy się jeszcze kilkakrotnie m.in. 19 września na 23 akcji „Czysta Jura” – zapoczątkowanej i realizowanej przez nasz Oddział w 1981 r.
Ponownie na rajdzie szlakami żołnierzy Września 1939 r. w okolicach Mokrej k/Kłobucka, a także w rejonie Dębowca Gm. Poraj za Olsztynem – którędy wiedzie szlak Walk 7 Dywizji Piechoty [ zbiorowa mogiła poległych] (z okazji 70 rocznicy wybuchu II wojny światowej) dn.27 września.
Cykliczną imprezą  turystyczno – historyczną  będzie V Piknik Turystyczno – Krajoznawczy w dniach 25 – 26 września w Pająku.
Następnie  spotkamy się na 53 rajdzie Złota Jesień na Jurze, na trasach 3, 2 i 1 dniowych (w dniach 2, 3 i 4 października) z zakończeniem ( 4.X) w Piasku gm. Janów w bardzo nam życzliwej firmie „Lecholand” organizującej imprezy dla młodzieży w „Zaczarowanym Lesie”, gdzie można spotkać ciekawe postaci z bajek dla dzieci jak: Jaś i Małgosia, Koszałek Opałek, Czerwony Kapturek, pan Leśniczy oraz Baba Jaga.
Na istniejącym tam szlaku Planetarnym poznamy Układ Słoneczny – (bowiem rok 2009 jest międzynarodowym rokiem planet). Wszelkie imprezy zostaną poprzedzone szczegółowymi regulaminami udostępnianymi w lokalu Oddziału Miejskiego PTTK.
Zapraszamy do udziału w naszych imprezach. Życzymy wiele mocnych wrażeń oraz dużo nowych, życzliwych przyjaciół.

Zaprasza ZARZĄD  ODDZIAŁU
Dodatkowe informacje:
Polskie Towarzystwo Turystyczno-Krajoznawcze Zarząd Oddziału Miejskiego w Częstochowie, 42-299 Częstochowa, al.NMP39/41, tel. (034) 366 -50 -26  i  366- 50 - 03, wtorek i czwartek: 14.00-17.00
18

MAR

2009

1163

razy

czytano