Skróty klawiszowe:

Pokaż moduł: Skróty klawiszowe.

Strona wykorzystuje pliki cookies.
Dowiedz się więcej...

Logo: Projekty UE.

Aktualności

4 czerwca - Dniem Otwartych Drzwi w Urzędzie Miasta i Gminy w Żarkach.

4 czerwca - Dniem Otwartych Drzwi w Urzędzie Miasta i Gminy w Żarkach.

Jak wygląda dawna księga urzędu stanu cywilnego, komu służy pomoc społeczna, gdzie spotykają się radni i po co, dlaczego trzeba płacić podatki – na te i wiele innych pytań można było usłyszeć odpowiedzi w dniu 4 czerwca w czasie Dni Otwartych Urzędu.

Z okazji 20 rocznicy wyborów do Sejmu i Senatu w 1989 roku postanowiono w Żarkach przybliżyć młodym ludziom zasady działania i funkcjonowania urzędu miasta i gminy.

- Pomimo tego, iż minęło już dwadzieścia lat od tych wyborów wciąż jednak lokalny samorząd jest nie zrozumiały, dlatego zdecydowaliśmy się na Lekcję Samorządności w urzędowych warunkach dla młodych ludzi. Chcieliśmy także przypomnieć właśnie w ten sposób o tej ważnej rocznicy dla Polski – wyjaśnia burmistrz Klemens Podlejski.

W sumie około 50 uczniów odwiedziło budynek magistratu. Byli to uczniowie V i VI klasy Szkoły Podstawowej w Żarkach. Usłyszeli o obradach Rady Miejskiej, odwiedzili gabinet burmistrza, poznali pracę sekretariatu, zajrzeli do Referatu Finansowego i wymiaru podatków, gdzie od Edyty Kwiatkowskiej usłyszeli skąd się biorą podatki i jak się je nalicza. Anna Kowacka z Referatu Gospodarki Przestrzennej pokazała uczniom mapy i wyjaśniła do czego służy plan zagospodarowania przestrzennego. W ośrodku pomocy społecznej kierownik Teresa Kowacka opowiedziała o zasadach przyznawania pomocy, natomiast kierownik Urzędu Stanu Cywilnego Joanna Jarosz pokazywała archiwalne księgi z zapisami m.in. w języku rosyjskim, mówiła o wydawanych aktach urodzenia, małżeństwa, zgonu i zasadach zmiany nazwiska. Przewodnikami po urzędzie byli Katarzyna Kulińska-Pluta i Jakub Grabowski.

Integralną częścią Lekcji Samorządności było spotkanie burmistrza z przedstawicielami samorządów uczniowskich poszczególnych szkół. Wzięli w nim udział: Klaudia Pompa, Małgorzata Tomzik z Gminnego Gimnazjum, Patrycja Sroka i Milena Piętak ze Szkoły Podstawowej w Zawadzie oraz Robert Chwastek z SP Jaworznik.

- Teraz już wiemy, jak wygląda praca burmistrza. Najbardziej interesujące były inwestycje – powiedziały Klaudia Pompa i Małgorzata Tomzik.


 (przygotowała: Katarzyna Kulińska-Pluta, fot. Katarzyna Kulińska-Pluta)

08

CZE

2009

1063

razy

czytano