Skróty klawiszowe:

Pokaż moduł: Skróty klawiszowe.

Strona wykorzystuje pliki cookies.
Dowiedz się więcej...

Miasto i Gmina Żarki

Miasto i Gmina Żarki

Logo: Projekty UE.

Aktualności

Jurajskie atrakcje także dla osob niepełnosprawnych.

Jurajskie atrakcje także dla osob niepełnosprawnych.


Po raz dziesiąty podopieczni Stowarzyszenia Na  Rzecz Osób Niepełnosprawnych „Radość Życia” w Bieruniu, odpoczywali i bawili się w  ośrodku wypoczynkowym „Magda’ w Zaborzu. Nie był to bierny wypoczynek, lecz  integracja z osobami pełnosprawnymi.

Niepełnosprawni wraz ze swoimi opiekunami i rodzinami pojechali na wycieczkę do Częstochowy, zwiedzili Jasną Górę. W Olsztynie obejrzeli ruiny zamku i Szopkę Olsztyńską. W programie  wycieczki był również Złoty Potok. Jak widać ani wózki inwalidzkie, ani inne przeszkody zdrowotne nie stanowiły bariery. Kolejną atrakcją dla uczestników były zajęcia plastyczne prowadzone w Ośrodku „Magda” przez Izabelę Szewczyk z Zagrody “Maciejówka” w Ostrowie. Dzieci, dorośli pełno i niepełnosprawni uczyli się robić kwiaty z bibułki. Jak się okazuje sztuka ludowa nie tworzy granic wśród ludzi. Powstawały prawdziwe dzieła sztuki, krokusy, róże i goździki. Kolejne zajęcia to malowanie obrazów na dużych przestrzeniach. Rozpięte na ogrodzeniu plansze dały pole do popisu wszystkim uczestnikom. I tym najmłodszym i starszym, na wózkach inwalidzkich i tym , którzy pomimo ograniczonych zdolności manualnych, mogli w dowolnych kolorach i grafice wypowiedzieć się tak jak chcieli.
Dla uatrakcyjnienia pobytu zorganizowano wieczorek pożegnalny przy grillu. Oczywiście obowiązkowo musiała być muzyka i śpiew. Tym zajął się zespół Ostrówiolinki z Ostrowa. Panie zaprezentowały kilka własnych utworów i oczywiście wraz z uczestnikami śpiewały piosenki znane i lubiane przez wszystkich, przy akompaniamencie akordeonu Jana Gryzika.   Izabela Szewczyk poprowadziła zabawy ruchowe. Bawili się wszyscy: pełno i niepełnosprawni, mali i dorośli. Miło było słyszeć śmiech ludzi, którzy na co dzień borykają się z wielkimi problemami.
- Pobyt nasz w tym ośrodku jest udaną próbą integracji osób pełno i niepełnosprawnych oraz  ich  powrót  do pełnego uczestnictwa  w  życiu  naszego  społeczeństwa – przekonuje  Andrzej  Stylok, prezes stowarzyszenia.

(przygotowała: Izabela Szewczyk)

11

SIE

2009

1093

razy

czytano