Skróty klawiszowe:

Pokaż moduł: Skróty klawiszowe.

Strona wykorzystuje pliki cookies.
Dowiedz się więcej...

Aktualności

Wojciech Mszyca dba o nagrobki.

Wojciech Mszyca dba o nagrobki.

Wojciech Mszyca pieniądze ze stypendium przeznacza na ratowanie nagrobków na cmentarzu rzymskokatolickim oraz żydowskim. W trakcie prac dokonał kilku odkryć.

Wojciech Mszyca, żarczanin z pochodzenia, a obecnie mieszkaniec Katowic, od lat dba o żareckie zabytki. I w tym roku zaangażował swoje siły oraz otrzymane stypendium na rzec ratowania dziedzictwa kulturowego naszego miasteczka.

W sierpniu tego roku W. Mszyca zwrócił się do burmistrza i Rady Miejskiej z propozycją, iż uzyskane stypendium Marszałka Województwa Śląskiego w dziedzinie kultury przeznaczy na realizację programu stypendialnego pt. „Odrestaurowanie zabytkowych nagrobków na cmentarzu rzymskokatolickim i na tzw. nowym cmentarzu żydowskim w Żarkach oraz na konserwację zabytków techniki z własnej kolekcji”.

W ciągu ostatnich tygodni Wojciech Mszyca wolny czas spędza pracując przy nagrobkach na cmentarzu przy ul. Ofiar Katania za zgodą proboszcza z Żarek Jana Wajsa.
- Miniony piątek wspólnie z ks. proboszczem lustrowaliśmy to, co już zrobiłem i co robię, a dotknąłem swoja ręką - na różny sposób - 13-14 grobów polskich, niemieckich, a teraz pracuje przy prawosławnym - ekumenicznie! Na katolickim cmentarzu wydobyłem spod wzgórka - śmietnika najstarszy – póki, co - nagrobek z 1849 r. Zrobiłem miejsce pamięci po trzech zniszczonych grobach i pracuję przy nagrobkach trzech kultur – religii - narodowości - społeczności żareckich z II polowy XIX wieku – wylicza Wojciech Mszyca.

Interesujące ślady z przeszłości zostały odkryte także na cmentarzu żydowskim m.in. fragment płyty na kirkucie, wykonanej unikatowa metoda, rodzajem sgraffito. Jest to rysunek w surowym betonie. - Po prostu unikat – ocenia Wojciech Mszyca.


Warto dodać, iż Wojciech Mszyca uzgodnił prace renowacyjno-porządkowe na kirkutach z Gminą Wyznaniową w Katowicach. Zajął się macewami na tzw. Nowym Kirkucie Kierkowie przy ul. Polnej oraz nagrobkiem, który został odkryty na jednej z sąsiednich posesji przy tzw. Starym Kirkucie przy ul. Górki w Żarkach.

- Przed mniej więcej rokiem natrafiono na ten niezwykle cenny ślad po tzw. Starym Kierkowie. Państwo Balikowie oczyścili go, przenieśli i ustawili w godnym miejscu, czyli pod tablicą Szlaku Kultury Żydowskiej – opowiada Wojciech Mszyca. Natomiast on skonsultował znalezisko ze specjalistami z Żydowskiego Instytutu Historycznego oraz Muzeum Historii Żydów Polskich w Warszawie, a od doktora Marcina Wodzińskiego z Uniwersytetu Wrocławskiego uzyskał tłumaczenie ocalałego fragmentu inskrypcji. Nie zachowała się informacja, kim był pochowany. Wiadomo jednak, że to mężczyzna, który zmarł 24 lutego 1739 roku!

- Ta data mówi, iż mamy do czynienia z najstarszym materialnym, oryginalnym, udokumentowanym śladem kultury grzebalnej w Żarkach pochodzącym z wcześniejszego, nie obecny zachowany cmentarz żydowski z przełomu XVII i XVIII wieku – przekonuje Wojciech Mszyca.
Jego zdaniem pamiątka ta ma wielką wartość historyczną, toteż wymaga trwałego zabezpieczenia i wyeksponowania. Tym również w czasie trwania stypendium zajmuje się Wojciech Mszyca.

(przygotowała: Katarzyna Kulińska-Pluta, fot. archiwum Wojciech Mszyca)

26

PAŹ

2009

1260

razy

czytano

5469/6269

umigzarki.pl

0

pierwsza źródłowa wzmianka o Żarkach

: Basen w Żarkach.

Basen w Żarkach.

: Ruiny w Żarkach.

Ruiny w Żarkach.

: Sanktuarium Matki Bożej Leśniowskiej.

Sanktuarium Matki Bożej Leśniowskiej.

: Wycieczka rowerowa.

Wycieczka rowerowa.

: Zabytkowe stodoły w Żarkach.

Zabytkowe stodoły w Żarkach.

: Muzeum w Żarkach.

Muzeum w Żarkach.

: Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury.

Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury.

: Widok na Żarki z lotu ptaka.

Widok na Żarki z lotu ptaka.

0

liczba mieszkańców

Logo: Miasto i Gmina Żarki.

Przewiń stronę na samą górę.

Wyszukaj na stronie

Twoja przeglądarka internetowa, bądź system operacyjny, nie wspierają lektora w polskiej wersji językowej.

Na fot. Wojciech Mszyca przy zachowany nagrobku na żareckim cmentarzu z 1849 r.

: Na fot. Wojciech Mszyca przy zachowany nagrobku na żareckim cmentarzu z 1849 r.

Na fot. Ostatnie tygodnie Wojciech Mszyca spędza przy nagrobkach na cmentarzach w Żarkach pieczołowicie dbając o ślady kultury grzebalnej.

: Na fot. Ostatnie tygodnie Wojciech Mszyca spędza przy nagrobkach na cmentarzach w Żarkach pieczołowicie dbając o ślady kultury grzebalnej.

Uruchom

Wstrzymaj

Przewiń animację o jedno pole w lewo.

Przewiń animację o jedno pole w prawo.

Formularz kontaktowy

Zgłoś usterkę

Ukryj moduł.