sobota, 15 sierpnia 2020 r.
imieniny obchodzą: Maria, Napoleon
Linki
Warto wiedzieć
Newsletter
Wpisz e-mail, aby otrzymywać
newsletter z najnowszymi
informacjami z regionu
Oferty inwestycyjne
lskie
Śląskie

Żarki - moje ukochane miasto.

Strona główna » Aktualności » Żarki - moje ukochane miasto.

wielkość tekstu:A | A | A

12 czerwca w Szkole Podstawowej im. Wł. Szafera w Żarkach odbyło się spotkanie pana Motka Weinryba, zaproszonego przez panią przewodnicząca rady miejskiej Stanisławę Nowak, urodzonego w Żarkach obywatela żydowskiego pochodzenia, obecnie mieszkańca Berlina z młodzieżą miejscowych szkół. Na spotkaniu obecny był burmistrz Żarek Klemens Podlejski.
Pan Weinryb zobaczył prezentację multimedialną opartą na wspomnieniach Eli Zborowskiego, oraz odczytał fragmenty swojej biografii „Nigdy nie mów, że idziesz w ostatnią drogę”, którą przekazał szkole. Zawiera ona wspomnienia człowieka zmagającego się przez całe życie z przeciwnościami losu, walczącego o podstawowe wartości – prawo do życia, szczęście rodzinne, tożsamość religijną i kulturową. Główne przesłanie prywatnie wydanej publikacji zawarte jest w tym oto zdaniu: – „Nie zapomnijcie! Przekażcie następnym pokoleniom, co barbarzyńcy niemieccy uczynili ludzkości”.
W trakcie spotkania zaproszony gość odpowiadał na pytania zebranych, które dotyczyły realiów życia w Żarkach przed wybuchem wojny i z okresu okupacji oraz osobistych losów po 1945 roku. Przedstawił historię swojego ocalenia z wojennej pożogi oraz tragicznych losów Żydów skazanych na zagładę.
Pan Weinryb wyraził w rozmowie wielkie przywiązanie do miejsca swojego urodzenia oraz radość z możliwości kontaktu z młodymi żarczanami.
- Żarki były i są piękne. Jestem szczęśliwy, że mogę tu przyjeżdżać – powiedział zebranym.
Wpis do księgi pamiątkowej szkoły w języku jidysz brzmi - „Żarki, moje ukochane miasto, będę cię pamiętał do końca życia”.


(opracowanie i zdjęcia: Szkoła Podstawowa w Żarkach)

czytano: 1118 razy

źródło: umigzarki.pl

data dodania: 2007-06-20 14:09:00

drukuj zapisz do PDF poleć artykuł

Najnowsze aktualności:

Strona główna
wyszukiwarka
ajax_prawa
calendar
linki23
ankieta

CZY W ŚRODĘ TARG W ŻARKACH POWINNEN SIĘ ODBYWAĆ W GODZ. 13.00 – 17.00?

  • 79%
  • 21%
więcejarchiwum ankiet
prawa_img
facebook

Tagi

Żarki leżą na południu Polski w województwie śląskim, w odległości 50 km na północny wschód od Katowic i 30 km od Częstochowy. Żarki z całą gminą z uwagi na atrakcyjny widokowo i turystycznie teren włączone zostały do obszaru Jurajskich Parków Krajobrazowych „Orlich Gniazd’’ w Jurze Krakowsko-Częstochowskiej. W falisto-pagórkowatym krajobrazie dominują wzniesienia porośnięte lasami i malownicze ostańce skalne. Gminę zamieszkuje niespełna 8.500 osób w samych Żarkach oraz w 10 sołectwach. Żarki to miasto na styku kultur: polskiej i żydowskiej. Główne atrakcje: Sanktuarium Matki Bożej Leśniowskiej Patronki Rodzin, Szlak Kultury Żydowskiej (kirkut 1100 macew, dawna synagoga - obecnie dom kultury), Miniskansen Wsi Jurajskiej w Przybynowie, Szlak Edukacyjnych Zagród Agroturystycznych, Kuesta Jurajska, największy cmentarz z I wojny światowej w Kotowicach, Pustelnia św. Ducha w Czatachowie. Gospodarczą wizytówką miasta są Żareckie Jarmarki. Co środę i sobotę na największym targowisku pod chmurką rozstawia się około 450 stoisk kupieckich, a na zakupy przyjeżdża około 10 tysięcy klientów.
ALPANET - Polskie Systemy Internetowe online: 4