Skróty klawiszowe:

Pokaż moduł: Skróty klawiszowe.

Strona wykorzystuje pliki cookies.
Dowiedz się więcej...

Logo: Projekty UE.

Aktualności

Żarki - moje ukochane miasto.

Żarki - moje ukochane miasto.

12 czerwca w Szkole Podstawowej im. Wł. Szafera w Żarkach odbyło się spotkanie pana Motka Weinryba, zaproszonego przez panią przewodnicząca rady miejskiej Stanisławę Nowak, urodzonego w Żarkach obywatela żydowskiego pochodzenia, obecnie mieszkańca Berlina z młodzieżą miejscowych szkół. Na spotkaniu obecny był burmistrz Żarek Klemens Podlejski.
Pan Weinryb zobaczył prezentację multimedialną opartą na wspomnieniach Eli Zborowskiego, oraz odczytał fragmenty swojej biografii „Nigdy nie mów, że idziesz w ostatnią drogę”, którą przekazał szkole. Zawiera ona wspomnienia człowieka zmagającego się przez całe życie z przeciwnościami losu, walczącego o podstawowe wartości – prawo do życia, szczęście rodzinne, tożsamość religijną i kulturową. Główne przesłanie prywatnie wydanej publikacji zawarte jest w tym oto zdaniu: – „Nie zapomnijcie! Przekażcie następnym pokoleniom, co barbarzyńcy niemieccy uczynili ludzkości”.
W trakcie spotkania zaproszony gość odpowiadał na pytania zebranych, które dotyczyły realiów życia w Żarkach przed wybuchem wojny i z okresu okupacji oraz osobistych losów po 1945 roku. Przedstawił historię swojego ocalenia z wojennej pożogi oraz tragicznych losów Żydów skazanych na zagładę.
Pan Weinryb wyraził w rozmowie wielkie przywiązanie do miejsca swojego urodzenia oraz radość z możliwości kontaktu z młodymi żarczanami.
- Żarki były i są piękne. Jestem szczęśliwy, że mogę tu przyjeżdżać – powiedział zebranym.
Wpis do księgi pamiątkowej szkoły w języku jidysz brzmi - „Żarki, moje ukochane miasto, będę cię pamiętał do końca życia”.


(opracowanie i zdjęcia: Szkoła Podstawowa w Żarkach)

20

CZE

2007

1285

razy

czytano