sobota, 25 maja 2019 r.
imieniny obchodzą: Borys, Magda

Wyszukiwarka

Strona główna » Wyszukiwarka

wielkość tekstu:A | A | A

Wprowadzona do wyszukiwarki fraza jest niepoprawna. Zapytanie powinno składać się z liter, cyfr, znaku spacji oraz mieć od 3 do 50 znaków.

Strona główna
wyszukiwarka
calendar

Tagi

chleb tatarczuch Jura Krakowsko-Częstochowska Miniskansen Wsi Jurajskiej Rycerska Drużyna Miasta Żarki Agroturystyka na Jurze Sanktuarium w Leśniowie Oficjalny Portal Gminy Żarki Skałki Jurajskie Edukacyjne zagrody Szlak Orlich Gniazd Gmina Żarki LKS Zieloni Żarki
Żarki leżą na południu Polski w województwie śląskim, w odległości 50 km na północny wschód od Katowic i 30 km od Częstochowy. Żarki z całą gminą z uwagi na atrakcyjny widokowo i turystycznie teren włączone zostały do obszaru Jurajskich Parków Krajobrazowych „Orlich Gniazd’’ w Jurze Krakowsko-Częstochowskiej. W falisto-pagórkowatym krajobrazie dominują wzniesienia porośnięte lasami i malownicze ostańce skalne. Gminę zamieszkuje niespełna 8.500 osób w samych Żarkach oraz w 10 sołectwach. Żarki to miasto na styku kultur: polskiej i żydowskiej. Główne atrakcje: Sanktuarium Matki Bożej Leśniowskiej Patronki Rodzin, Szlak Kultury Żydowskiej (kirkut 1100 macew, dawna synagoga - obecnie dom kultury), Miniskansen Wsi Jurajskiej w Przybynowie, Szlak Edukacyjnych Zagród Agroturystycznych, Kuesta Jurajska, największy cmentarz z I wojny światowej w Kotowicach, Pustelnia św. Ducha w Czatachowie. Gospodarczą wizytówką miasta są Żareckie Jarmarki. Co środę i sobotę na największym targowisku pod chmurką rozstawia się około 450 stoisk kupieckich, a na zakupy przyjeżdża około 10 tysięcy klientów.
ALPANET - Polskie Systemy Internetowe online: 7