Skróty klawiszowe:

Pokaż moduł: Skróty klawiszowe.

Strona wykorzystuje pliki cookies.
Dowiedz się więcej...

Logo: Projekty UE.

Aktualności

Azbest znika z gminy Żarki.

Azbest znika z gminy Żarki.

Już blisko 100 ton szkodliwego azbestu wywieziono z terenu gminy Żarki. Program utylizacji azbestu jest w kluczowej fazie.

Ponad 100 osób ma już podpisane umowy z gminą Żarki. Samorząd ma zapewnione ponad 270 tys. zł na utylizację azbestu. Korzysta na tym środowisko oraz mieszkańcy. Dzięki pozyskanym środkom biorący udział w programie nie płacą za zdjęcie, wywóz i utylizację azbestu.

Małgorzata Dudek z Przybynowa, mieszkanka ulicy Łąkowej jest jedną z osób, które skorzystały z dobrodziejstwa programu ekologicznego realizowanego przez Gminę Żarki.
- Jak tylko dowiedziałam się o możliwościach przystąpienia do programu od razu się zdecydowałam. Azbest miałam na dachu budynku mieszkalnego. Na strychu leżał również materiał azbestowy nigdy nie wykorzystany, ale kupiony przez poprzednich właścicieli tego domu tak na wszelki wypadek – opowiada Małgorzata Dudek. – Dzięki gminnie pozbyłam się azbestu z dachu i ze strychu, w sumie 165 metrów kwadratowych.
Prace zostały przeprowadzone w listopadzie br. Małgorzata Dudek prowadzi gospodarstwo agroturystyczne. Po jej podwórku spacerują strusie oraz turyści. Dla niej pozbycie się szkodliwego azbestu to przede wszystkim kwestia ochrony środowiska, ale i lepszego wizerunku prowadzonego agrogospodarstwa.

- Gmina Żarki uzyskała w 2011 roku z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej pożyczkę w wysokości 138 275 zł oraz dotację w tej samej wysokości, czyli razem 276 550 zł - informuje burmistrz Żarek Klemens Podlejski.

Pieniądze są wydatkowane na wywóz oraz utylizację wyrobów azbestowych z terenu gminy Żarki. Na ten moment wywieziono około 100 ton azbestu.

(przygotowała: Katarzyna Kulińska-Pluta, fot. Justyna Hajduśkiewicz)

05

GRU

2011

1102

razy

czytano