Skróty klawiszowe:

Pokaż moduł: Skróty klawiszowe.

Strona wykorzystuje pliki cookies.
Dowiedz się więcej...

Logo: Projekty UE.

Aktualności

Wystawa „Europejska układanka“ w Żarkach

Wystawa „Europejska układanka“ w Żarkach

W dniu 12 marca odbył się wernisaż wystawy kolaży Michaeli Bergmannovej i Marii Procházkovej „Europejska układanka“ w budynku Urzędu Miasta i Gminy w Żarkach. Prace będzie można oglądać do 24 kwietnia na górnym korytarzu w żareckim magistracie.

- Artystki prezentują w lekkiej, zabawnej formie poszczególne kraje Unii Europejskiej. Niestety jest to już ostatnia z cyklu wystaw organizowana we współpracy Urzędu w Żarkach  z Czeskim Centrum Kultury w Warszawie – powiedziała Pavla Foglova, obecna na wernisażu dyrektor Czeskiego Centrum w Warszawie.

Radny Alojzy Zieliński wręczył w imieniu samorządu i mieszkańców kwiaty  dla dyrektor Pavli Foglovej.

Wystawie towarzyszy cykl filmów animowanych Telewizji Czeskiej pod tym samym tytułem, które w zabawny sposób przybliżają państwa UE. Film ma polskie napisy. Dwudziestoośmioodcinkowy cykl animowany Telewizji Czeskiej „Europejska układanka“ Marii Procházkovej i Michaeli Bergmannovej jest przeznaczony dla dzieci i prezentuje samą ideę Unii. Dwa dziecięce głosy –  dziewczęcy (Dorotka Dědková) i chłopięcy (Matouš Kratina) – najpierw między sobą ustalają, o którym kraju będą rozmawiać, potem o nim opowiadają – zawsze z humorem i dużym dystansem. Projekt ma na celu zaznajomienie dzieci (i nie tylko) z państwami europejskimi należącymi do UE.

Przy filmie współpracowało wielu plastyków i animatorów, którzy pomogli wydobyć to, co najbardziej typowe dla poszczególnych krajów, nadać im oryginalny charakter w ramach wspólnych reguł, a tym samym wesprzeć wspólne motto UE: „Jedność w różnorodności”. Z wielu artystów wymieńmy przynajmniej kilku – Bárę Dlouhą, Anetę Kýrovą, Radka Doskočila, Niké Papadopulosovą, Martina Búřila i Zdeňka Durdila.

Cykl „Europejska układanka“ pod koniec roku 2009 otrzymał nagrodę Elsa w kategorii najlepszy animowany program telewizyjny.

13

MAR

2012

960

razy

czytano