Skróty klawiszowe:

Pokaż moduł: Skróty klawiszowe.

Strona wykorzystuje pliki cookies.
Dowiedz się więcej...

Miasto i Gmina Żarki

Miasto i Gmina Żarki

Aktualności

Wakacyjna Bitwa Miast. Żarki walczą w półfinałach.

Wakacyjna Bitwa Miast. Żarki walczą w półfinałach.

Trwa "Wakacyjna bitwa miast" - zabawa "Dziennika Zachodniego" i portalu naszemiasto.pl. W pucharowym pojedynku w parach rywalizują wylosowane przez nas miasta i miasteczka woj śląskiego. Co dwa tygodnie zwycięzca każdego pojedynku awansuje dalej. Oczywiście dzięki Waszym głosom. Głosujących nagrodzimy sprzętem AGD. Kto zwycięży w półfinale?

Blachownia
Ciekawym zabytkiem jest pałacyk myśliwski z 1870 r., zbudowany dla wielkiego księcia Mikołaja Romanowa, rosyjskiego następcy tronu. I dzisiaj myśliwi polują w lasach wokół Blachowni.

Ale więcej jest zwolenników spacerowania i biegania po lesie. Tereny są znakomite także do organizowania zawodów w biegach przełajowych.

Historia Blachowni związana jest ściśle z rozwojem przemysłu. Miasto leży w Częstochowskim Obszarze Rudonośnym. Na rok 1610 datuje się założenie w tym mieście manufaktury i uruchomienie wielkich pieców hutniczych.

W miejscu istniejącej wcześniej kuźnicy Mikołaj Wolski, Marszałek Wielki Koronny, Starosta Olsztyński i Krzepicki wybudował blacharnię. W 1835 powstała fabryka i odlewnia blachy. W latach 50-tych rozbudowano hutę i kopalnie rud żelaza w okolicznych miejscowościach.


Żarki
Liczące niewiele ponad 5 tys. mieszkańców Żarki w ostatnich latach dynamicznie się rozwijają. Są liderem w województwie w pozyskiwaniu środków zewnętrznych.

W mieście jest letnie kąpielisko z kawiarenką, toaletami i boiskami do siatkówki. Utworzono tutaj Szlak Kultury Żydowskiej. Żarki znane są w Polsce m.in. dzięki Sanktuarium Matki Bożej patronki Rodzin, znajdującemu się w dzielnicy Leśniów, które odwiedzają rocznie dziesiątki tysięcy ludzi.

Co ważne mieszkańcy Żarek zjednoczyli się wokół jednego celu - chcą wygrać Wakacyjną Bitwę Miast. Do tego jednak droga daleka, bo mieszkańcy Blachowni na pewno nie złożą broni. Przecież nie po to doszli tak daleko, żeby przegrać na samym finiszu.

Głosowanie w półfinałowej rundzie trwa do 2 września do godz. 23.59


Tekst ze strony: http://myszkow.naszemiasto.pl/artykul/galeria/1515021,wakacyjna-bitwa-miast-zarki-vs-blachownia-ktore-miasto,id,t.html#fe67e07ba74088c5,1,3,6

Zagłosuj wystarczy wysłać SMS Żarki SMS pod nr 72355 o treści DZM.ZAR

Koszt jednego SMSa: 2.46 zł z VAT

Cztery najlepsze miasteczka uzyskają kampanię promocyjną na łamach Dziennika Zachodniego Polska The Times. Zapraszamy do głosowania

27

SIE

2012

1539

razy

czytano