Skróty klawiszowe:

Pokaż moduł: Skróty klawiszowe.

Strona wykorzystuje pliki cookies.
Dowiedz się więcej...

Aktualności

Nowe drewniane krzyże zamontowano na cmentarzu wojennym w Kotowicach

Nowe drewniane krzyże zamontowano na cmentarzu wojennym w Kotowicach

Sto sześćdziesiąt trzy krzyże drewniane zostały zamontowane na cmentarzu wojennym w Kotowicach. Zastąpiły krzyże żeliwne, które zostały ukradzione przez złomiarzy. Obecnie na cmentarzu zachowało się 1/3 oryginalnych żeliwnych krzyży, z tego niewiele ma czytelne tabliczki. Cmentarz został zdewastowany przez złodziei złomu w 2005r. Krzyże wyłamano z podmurówki i sprzedano w punktach złomu.

Wyrażono zgodę na drewniane krzyże, ponieważ nadal istnieje prawdopodobieństwo kradzieży krzyży żeliwnych, gdyby takowe zostały wstawione - wyjaśnia burmistrz Klemens Podlejski.

Dofinansowania udzielił Wojewoda Śląski, a także Ochrona Pamięci Walk i Męczeństwa w Warszawie.
Wykonano prace polegające na zamontowaniu wykonanych w ubiegłym roku 90 szt. krzyży drewnianych wraz z osadzeniem 73 szt. kolejnych. Prace przy renowacji polegały na: rozbiciu podmurówki betonowej, usunięciu gruzu, osadzeniu na zaprawie cementowo - piaskowej, obsypanie ziemią i uzupełnienie trawą, a następnie przymocowanie krzyży.
Zamontowanie krzyży wykonał Waldemar Brodziński, natomiast Ludwik Kustrzyński wykonał krzyże drewniane.
Z budżetu gminy wykonano generalny remont kapliczki słupowej znajdującej się przed wejściem na cmentarz oraz wykonano i zamontowano tablice informacyjną na temat historii cmentarza. Nadzór nad pracami prowadził konserwator Błażej Zawadzki.


(Przygotowała: Anna Stodółkiewicz, fot. Jakub Grabowski)

22

PAŹ

2007

1294

razy

czytano