Skróty klawiszowe:

Pokaż moduł: Skróty klawiszowe.

Strona wykorzystuje pliki cookies.
Dowiedz się więcej...

Aktualności

Rozbudowa Targowiska Miejskiego w Żarkach

Rozbudowa Targowiska Miejskiego w Żarkach

Dziesięć firm rywalizowało w przetargu na rozbudowę targowiska miejskiego w Żarkach. Została wybrana oferta Przedsiębiorstwa Robót Drogowo - Mostowych Myszków z siedzibą w Żarkach z ceną brutto: 1 481 072,14 zł.  W maju zostanie podpisana umowa z wykonawcą, a po tym zostanie przekazany plac budowy wykonawcy. Inwestycja jest współfinansowana ze środków programu Rozwoju Obszarów Wiejskich w ramach działania „Mój rynek”.


W ramach działania zostaną wykonane następujące prace:
- utwardzenie powierzchni dróg dojazdowo-manewrowych i budowa chodników na terenie targowiska z uzupełnieniem istniejącego oświetlenia i odwodnienia,
- utwardzenie nawierzchni i zorganizowanie stanowisk parkingowym na istniejącym placu parkingowym pod brzozami, w efekcie powstanie około 180 miejsc parkingowych, w 4 stanowiska dla inwalidów.
- poprawę warunków sprzedaży na placu targowym na którym prowadzony jest obrót zwierzętami, w tym utwardzenie placu, oświetlenie, przyłącze, ale i zapewnienie dostępu do bieżącej wody przeznaczonej do napojenia gromadzonych zwierząt, wydzielenie miejsca przeznaczonego do izolacji zwierząt agresywnych lub chorych, z miejsc dla poszczególnych gatunków zwierząt gospodarskich, remont rampy do wyładunku zwierząt, prace kanalizacyjne, odpływ wody deszczowej, montaż barier,  ogrodzenie
- wydzielenie sekcji i zorganizowanie rolnikom stanowisk sprzedaży płodów rolnych z samochodu
- przebudowa szaletu z wydzieleniem obowiązujących na targowisku pomieszczeń sanitarnohigienicznych (wc męskie i damskie, wc dla niepełnosprawnych  i  przewijak,  sanitariat dla pracowników art. spożywczych, pomieszczenie do mycia pojemników spożywczych, zaopatrzenie pomieszczeń w niezbędną armaturę sanitarno-wodociągową, wentylacja i oświetlenie pomieszczeń, ocieplenie i elewacja ścian zewnętrznych.

- Inwestycja ma na celu poprawić warunki sanitarne, bezpieczeństwo i komfort obsługi. Największe targowisko w północnej części województwa śląskiego zyska jeszcze lepszy wizerunek – mówi burmistrz Miasta i Gminy Żarki Klemens Podlejski.


Kilka słów historii:
Wszystko zaczęło się cztery wieki temu kiedy król Zygmunt August pozwolił gospodarzom Żarek urządzać trzy jarmarki w ciągu roku: na św. Stanisława, na Nawiedzenie Matki Boskiej i na Św. Andrzeja. Tyle mówią źródła historyczne. Dziś najstarsi ludzie pamiętają jedynie jarmarki na św. Stanisława. Trwały cały majowy tydzień a sprzedawano wyłącznie konie i owce. Już na dwa tygodnie przed jarmarkiem zjeżdżała szlachta z całej Polski, panowie, kupcy, handlarze. Przybywali kupce i z zagranicy, nawet z Włoch. Wynajmowali mieszkania i chlewy. I choć różne władze zmieniały a to miejsce, a to dzień handlowania to tradycja pozostała. Kiedyś targ istniał na placu Starego Rynku przed kościołem parafialnym, po wojnie targowisko przeniesiono na plac przy stodołach.

W minioną sobotę (4.05) targowisko miejskie w Żarkach odwiedzili dziennikarka telewizyjna Anna Migalska  wraz operatorem Sławomirem Jodłowskim. Przygotowali informację do Aktualności na temat rozbudowy targowiska miejskiego w Żarkach. jest ona dostępna pod adresem: http://www.tvp.pl/katowice/informacyjne/aktualnosci/wideo/4-maja-1830/10980919
(przygotowała i fot: Katarzyna Kulińska-Pluta)
 

29

KWI

2013

2529

razy

czytano