Skróty klawiszowe:

Pokaż moduł: Skróty klawiszowe.

Strona wykorzystuje pliki cookies.
Dowiedz się więcej...

Aktualności

Relacja w TV 18 czerwiec o ścieżkach pieszo-rowerowych w trakcie budowy.

Relacja w TV 18 czerwiec o ścieżkach pieszo-rowerowych w trakcie budowy.

Mimo deszczowej aury trwają prace przy budowie ścieżek pieszo-rowerowych na terenie trzech Gmin: Niegowy, Żarek i Janowa. Prace potrwają do końca tego roku.

W pierwszym etapie przystąpiono do robót na tzw: trakcie mirowskim między Żarkami, a Mirowem. Cały odcinek jest wykorytowany, trwa układanie tłucznia. W czerwcu zostanie położony asfalt, o ile tylko pozwoli na to pogoda. Trwają prace przy budowie parkingu w Złotym Potoku. W dniu 10 czerwca rozpoczęto prace na odcinku między Przewodziszowicami a Czatachową.

Dzisiaj (10 czerwiec) inwestycje odwiedzili dziennikarze Telewizji Katowice. Przygotowywali materiał do programu Bliżej Natury, który jest poświęconym zagadnieniom ochrony przyrody i zagrożeniom środowiska naturalnego. W dniu 18 czerwca o godz. godz. 17.45 dziennikarz Grzegorz Mach opowie o spójnym systemie ścieżek pieszo-rowerowych. Warto przypomnieć, iż trzy gminy jurajskie: Janów, Niegowa, Żarki stworzą spójny system ścieżek pieszo-rowerowych w północnej części województwa. Powstanie 21 kilometrów tras. Sieć połączy największe atrakcje północnej Jury za sprawą unijnego dofinansowania.

Roboty budowlane o wartości 3 286 641,00 zł brutto są współfinansowane ze środków unijnych w 85 procentach.

- Inicjatorem przedsięwzięcia i liderem projektu jest Gmina Żarki, ale będzie on realizowany w partnerstwie z sąsiednimi gminami: Janowem i Niegową – wyjaśnia burmistrz Żarek Klemens Podlejski. - Pomysł pojawił się przed dwoma laty. Wówczas rozpoczęły się rozmowy i prace nad wspólnym projektem, który został zgłoszony do konkursu unijnego.

W ub. roku  Zarząd Województwa Śląskiego podjął decyzję w sprawie wyboru projektów do dofinansowania w ramach konkursu Poddziałanie 3.2.2 Infrastruktura okołoturystyczna. W konkursie pozytywną ocenę merytoryczno-techniczną otrzymało 49 projektów o łącznej kwocie dofinansowania ponad 94 mln zł. Na 11 miejscu znalazł się projekt pt. Szlak atrakcji turystycznych –  ścieżki spacerowo-rowerowe w północnej części Województwa Śląskiego na  terenie gmin Żarki, Niegowa, Janów.

Po raz pierwszy trzy sąsiednie Gminy sięgnęły wspólnie po środki unijne.   - Od lat współpracujemy ze sobą w zakresie promocji w ramach Związku Gmin Jurajskich, czy Partnerstwa Północnej Jury. Teraz jednak przeszliśmy do innego etapu współpracy. Wspólnie budujemy infrastrukturę około turystyczną – mówi burmistrz Klemens Podlejski.

Realizacja projektu rozpocznie się jeszcze w tym roku, ale z jego efektów będzie można korzystać w przyszłym roku w pełnym zakresie. Powstanie ciąg atrakcyjnych tras aktywnego wypoczynku, jednocześnie bezpiecznych, trwałych, łatwych w pokonywaniu. Przebieg tras jest zgodny z ramową koncepcją Śląskiej Sieci Tras Rowerowych dla województwa śląskiego z listopada 2010 r. Trasy  przebiegają przez tereny niezurbanizowane, pola i lasy. Połączą największe atrakcje:  od ruin średniowiecznego zamku w Mirowie i Bobolicach do Żarek, następnie z Żarek obok sanktuarium leśniowskiego do Przewodziszowic, Czatachowy, Ostrężnika i Złotego Potoku. Z Przewodziszowic ścieżka poprowadzi w stronę Trzebniowa i Brzezin oraz z Trzebniowa do Ostrężnika.

- Głównym zamierzeniem projektu jest połączenie ścieżek już istniejących. Trasa w Złotym Potoku zostanie połączona przez Gminę Żarki z trasami wybudowanymi nie tak dawno w Gminie Niegowa – wyjaśnia burmistrz Klemens Podlejski.

Przy  trasach znajdą się miejsca odpoczynku dla rowerzystów w ilości – 13 lokalizacji. Przy wytypowanych pięciu miejscach wykonane zostaną parking dla samochodów osobowych, w czterech lokalizacjach projektuje się warstwę ścieralną z betonu asfaltowego, jedynie parking w Złotym Potoku zostanie wyłożony kostką.

Każde z projektowanych miejsc odpoczynku dla turysty wyposażone będzie w zadaszenie, stół z ławkami, stojak na rowery, kosz na śmieci. W niektórych wytypowanych lokalizacjach umieszczone jeszcze będą stojaki na narty biegowe m.in. w Przewodziszowicach, gdzie odbywają się co roku zawody z narciarstwa biegowego.

Trasy zostaną oznaczone zgodnie z zasadami znakowania szlaków turystycznych PTTK. Ścieżki będą miały nawierzchnię bitumiczną.

Ścieżki będą asfaltowe, dzięki temu skorzystają z nich nie tylko spacerowicze i rowerzyści, ale także fani deskorolek i rolek oraz osoby niepełnosprawne, które poruszają się na wózkach. Natomiast zimą będą mogli z nich korzystać amatorzy narciarstwa biegowego.

 (przygotowała: Katarzyna Kulińska-Pluta, fot. Katarzyna Kulińska-Pluta, Mariusz Nowak)

 

 

10

CZE

2013

1973

razy

czytano