Skróty klawiszowe:

Pokaż moduł: Skróty klawiszowe.

Strona wykorzystuje pliki cookies.
Dowiedz się więcej...

Aktualności

Dyrektor Caritasu spotkał się z burmistrzem i radnymi miejskimi.

Dyrektor Caritasu spotkał się z burmistrzem i radnymi miejskimi.

Dyrektor Caritasu ks. Stanisław Iłczyk rozmawiał w dniu 10 kwietnia z radnymi miejskimi na temat ewentualnego wsparcia dla Domu Samotnej Matki znajdującego się w Żarkach przy ul. Częstochowskiej w Żarkach.

Dom Samotnej Matki i Dziecka w Żarkach od początku roku znajduje się pod opieką Caritasu, wcześniej podległą częstochowskiej kurii. Zmiana nastąpiła ze względu na wymagania prawne. Caritas jest organizacją pożytku publicznego i ma większe możliwości pozyskania dodatkowych środków na funkcjonowanie tego ośrodka.
Od 2004 roku w ośrodku przebywało 46 kobiet, które znalazły się na zakręcie życia, urodziło się tu 34 dzieci.
  • Cieszę się, że w gminie Żarki jest takie miejsce, do którego trafiają kobiety, które maja problemy, ale mają i miejsce, w którym jest im dostarczona pomoc – powiedział dyrektor Caritasu ks. Stanisław Iłczyk.
  • Od kilku już lat pomoc dla ośrodka dostarczają przedstawiciele zakonu jonnitów z Niemiec z miasta Borken. Przyjechali w Wielki Piątek z transportem darów, wiele rzeczy trafiło do Domu Matki i Dziecka – poinformował burmistrz Klemens Podlejski.
Siostry nazaretanki opiekujące się ośrodkiem otaczają opieką kobiety  w trakcie ciąży i po narodzeniu dziecka. Obecnie w domu przebywają trzy osoby, dwie tuż przed rozwiązaniem. Siostry należą do Zgromadzenia Najświętszej Rodziny z Nazaretu. Założycielką rodziny zakonnej, do której należało 11 sióstr męczenniczek, jest Franciszka Siedliska, urodzona w 1842 r., zmarła w 1902, Polka, pochodząca z zamożnej rodziny szlacheckiej o tradycjach patriotycznych. Została beatyfikowana pod zakonnym imieniem Marii od Pana Jezusa Dobrego Pasterza przez Ojca Świętego Jana Pawła II dnia 23 kwietnia 1989 roku w Rzymie.
Pierwsza wspólnota Zgromadzenia powstała w Wiecznym Mieście w 1875 roku, zarówno ze względów politycznych, gdyż Polska była wówczas pod zaborami, a także ze względu na Rzym jako Stolicę Piotrową, w 1881 powstał pierwszy dom Zgromadzenia w Polsce, w Krakowie. Dzisiaj siostry nazaretanki można spotkać m.in. pochylone nad życiem nie chcianego dziecka w domach samotnej matki w Elblągu, Krakowie, w Żarkach, Ciechocinku i Gnieźnie.
Osoby chcące wesprzeć dom mogą znaleźć informacje o numerze konta Caritas na stronie www.caritas.dt.pl

Dane tele adresowe domu:
Archidiecezja częstochowska
Diecezjalny Dom Samotnej Matki i Dziecka,
ul. Częstochowska 15,
42-310 Żarki Miasto (ss. nazaretanki),
tel. 34 / 314 81 76


(przygotowała: Katarzyna Kulińska-Pluta, fot. : Katarzyna Kulińska-Pluta)

11

KWI

2007

1856

razy

czytano