Skróty klawiszowe:

Pokaż moduł: Skróty klawiszowe.

Strona wykorzystuje pliki cookies.
Dowiedz się więcej...

Aktualności

Turystyczna frajda w folderze.

Turystyczna frajda w folderze.

Wolny popołudnie? Wolne weekend? Wakacje? Dokąd się wybrać i jak atrakcyjnie spędzić czas z dziećmi? Zapraszamy do turystycznej Gminy Żarki – Jurajskiej Krainy Wrażeń.  Gmina Żarki wydała nową ofertę promocyjną zawierającą propozycje spędzania wolnego czasu dla rodzin z dziećmi.

- Stawiamy na turystykę edukacyjną, kulturową, religijną, aktywną. Posiadamy atrakcje i produkty turystyczne. Chcemy się specjalizować w przyjmowaniu rodzin z dziećmi i do nich kierujemy naszą nową ofertę – mówi burmistrz Żarek Klemens Podlejski.

W nowym folderze przedstawiono, to co najbardziej interesuje turystów: rodzaj atrakcji, dostępność, cenę,  dane teleadresowe, dostęp do wypożyczalni sprzętu i nowych produktów turystycznych.

Takim nowym produktem turystycznym jest z pewnością Turystyczna Frajda, czyli liniowy plac zabaw, tor rowerowy, zadaszone miejsca do odpoczynku, ciąg pieszo-rowerowy. Ta infrastruktura jest uzupełniona o drogi dojazdowe i manewrowe, parkingi, ławki, kosze, lampy solarne, stojaki na rowery. Wszystko to przy ul. Leśniowskiej w Żarkach.  Nowy turystyczny projekt został zrealizowany przez Gminę Żarki w 2014 roku. Dzisiaj to doskonałe miejsce dla rodzinnej zabawy.

Dla aktywnych rodzin świetnie sprawdzają się ścieżki spacerowo – rowerowe, które łączą najcenniejsze miejsca związane z kulturą, tradycją, dziedzictwem przyrodniczym i kulturowym. Ścieżki dostępne dla rowerzystów, biegaczy, miłośników wędrówek z kijkami, spacerowiczów, lubiących jazdę na rolkach i deskorolkach, osób niepełnosprawnych, narciarzy biegowych, rodzin z małymi dziećmi. Trasy oznaczone, w 13 lokalizacjach zadaszone miejsca odpoczynku, stojaki na rowery i parkingi.

Gmina Żarki zaprasza również na rodzinne zakupy pod chmurką - na Żareckie Jarmarki. Ciekawostką są stoiska z żywymi zwierzętami: królikami, kurami, gołębiami, psami lub kotami. Warto przyjść z dziećmi dla samego kolorytu tego miejsca, ale i lokalnych produktów: chleba tatarczucha i szczególnie lubianych przez dzieci żareckich obwarzanków.

Najmłodsi  turyści w Gminie Żarki są zapraszani do krainy Hokus Pokuss (udział w procesie ręcznego wyrabiania słodyczy), do rodzinnych podróży po jurajskich bezdrożach gazikiem z 1969 r., czy na warsztaty robienia pizzy pod kierunkiem szefa kuchni w Przystani Leśniów.

Mocnym akcentem gminy Żarki są zagrody edukacyjne. W folderze nie mogło zabraknąć miejsca dla oferty z Agrogospodarstwa pod Skałką w Przybynowie. Tu na najmłodszych czeka niezapomniana przygoda połączona z poznawaniem życia na wsi,  tajemnic przyrody, świata zwierząt i podróżą w czasie w XIX wiek.  Programy wycieczek zmieniają się w zależności od pory roku, a każdy program łączy edukację z przyrodą, wyżywieniem, elementami wspólnej zabawy integracyjnej.

Na zajęcia plastyczne i kulinarne zaprasza Zagroda Maciejówka w Ostrowie. Interesujących tematów nie brakuje: jak mleko zostało masełkiem lub serkiem, jak ziarenko stało się słodką bułką, skąd się bierze jajko, co w praktyce oznacza owieczka wełną malowana? Na obserwację życia strusi wybrać się można do Agroturystyki  u Strusia w Przybynowie. Na terenie Gminy Żarki znajduje się Jaroszówka – stajnia szczególnie polecana dla najmłodszych. Marta Szczeblewska specjalizuje się w nauczaniu dzieci jazdy konnej, zajmuje się również hipoterapią. Nową propozycją są warsztaty etno z dowolnym materiałem: żywą wikliną, brzozą, słomą, gazetą. Wesoła zabawa z ekologicznymi materiałami dla rodzin pod  okiem instruktorów i animatorów w EtnoJura w Żarkach.

Przez cały rok najmłodsi są mile widziani w Sanktuarium Matki Bożej Leśniowskiej w Żarkach, bo przecież Matka Boża Leśniowska patronuje rodzinom. Ojcowie paulini na życzenie grup z udziałem dzieci mają specjalny program opowiadania o tym miejscu. W Leśniowie jest kilka dat szczególnie polecanym rodzinom: każda druga niedziela miesiąca ze względu na indywidualne błogosławieństwo dzieci, Uroczystość ku czci św. Pawła w pierwszą niedzielę po 15 stycznia, kiedy to ojcowie rozdają daktyle i figi. Na przełomie maja i czerwca organizowany jest  Dzień Matki i Dziecka.  Dużą popularnością cieszy się tradycyjny odpust w dniu 2 lipca i w niedzielę po 2 lipca.

Folder do pobrania w wersji pdf poniżej.

(przygotowała: Katarzyna Kulińska-Pluta)

01

KWI

2015

1540

razy

czytano