Skróty klawiszowe:

Pokaż moduł: Skróty klawiszowe.

Strona wykorzystuje pliki cookies.
Dowiedz się więcej...

Miasto i Gmina Żarki

Miasto i Gmina Żarki

Logo: Projekty UE.

Aktualności

Dofinansowanie na oznaczenie szlaku kulturowo - turystycznego „Od źródełka do źródełka” dla gminy Żarki

Dofinansowanie na oznaczenie szlaku kulturowo - turystycznego „Od źródełka do źródełka” dla gminy Żarki

Gmina Żarki uzyskała dofinansowanie w wysokości 5 tys. zł na oznaczenie tablicami nowego szlaku kulturowego. Pieniądze zostały przyznane w drodze konkursu w dziedzinie turystyki w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Śląskiego.
Pomysł z Żarek został wyróżniony jako jeden z 19 w województwie, na które przyznano dofinansowanie. Zadanie ma być zrealizowane od maja do lipca tego roku. Zadanie zostanie sfinansowane w połowie z budżetu gminy oraz z środków Samorządu Województwa Śląskiego. Projekt został napisany przez pracowników Urzędu Miasta i Gminy w Żarkach, a beneficjentem jest Miejsko - Gminny Ośrodek Kultury w Żarkach. .

Tematem wspólnym nowego planowanego szlaku jest: woda. Gminy jurajskie nie mogą się pochwalić zbyt wieloma atrakcjami w tym zakresie. Gmina Żarki ma natomiast cudowne źródełko przy sanktuarium Matki Bożej Leśniowskiej Patronki Rodzin, do którego codziennie setki osób przyjeżdża po wodę wierząc w jej cudowną moc. Tu miałby się rozpoczynać i kończyć nowy szlak i prowadzić do innych obiektów na terenie gminy tematycznie związanych z wodą. Tablice staną przy obiektach, które już są chętnie odwiedzane przez gości z zewnątrz, ponieważ w każdym wypadku znajdują się przy szlakach pieszych bądź rowerowych. I tak w ramach projektu planuje się ustawić tablice przy wspomnianym źródełku oraz m.in. przy oryginalnej zachowanej studni żuraw w miejscowości Suliszowice, odrestaurowanej studni w Kotowicach, na wzgórzu Laskowiec w Żarkach, skąd roztacza się fantastyczna panorama na pradolinę Warty i jest to fragment tzw. kuesty jurajskiej,
w Zaborzu, gdzie źródło wybija co siedem lat, w Jaroszowie, gdzie zachowała się atrakcyjna studnia, oraz w Żarkach przy źródełku pod Brzozami.
Oznaczenie w terenie nowego szlaku turystyczno - kulturowego ma wskazać gościom
z zewnątrz na fakt, iż miejsc godnych zobaczenia jest znacznie więcej niż podejrzewają. Łącznie ustawimy w dziewięciu wybranych punktach oznaczenia dla szlaku
„Od źródełka do źródełka”. Na każdej tablicy zostaną wypisane jeszcze inne miejsca, które zostaną wyodrębnione w ramach szlaku. Celem jest zachęcenie do odwiedzenia jeszcze innych miejsc godnych zobaczenia. Bywa, że turyści zatrzymują się w jednym miejscu i omijają inne interesujące obiekty, bo o nich nie wiedzą.


(Przygotowanie: Katarzyna Kulińska-Pluta, Anna Stodółkiewicz, fot. Marcin Skabek)

14

KWI

2008

1348

razy

czytano