Skróty klawiszowe:

Pokaż moduł: Skróty klawiszowe.

Strona wykorzystuje pliki cookies.
Dowiedz się więcej...

Miasto i Gmina Żarki

Miasto i Gmina Żarki

Aktualności

25 lat Związku Gmin Jurajskich

25 lat Związku Gmin Jurajskich

Związek Gmin Jurajskich wkroczył w 2017 roku z 25-letnim doświadczeniem. Gmina Żarki jest jedną z pierwszych gmin, która ta organizację współtworzyła.

Początki Związku Gmin Jurajskich sięgają 1991 roku, kiedy to ówczesny zastępca wójta gminy Janów, Adam Markowski, wpadł na pomysł powołania stowarzyszenia gmin leżących na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej. Ideę tę wsparł Czesław Tarczyński - wójt Janowa. I to właśnie tutaj doszło do pierwszego spotkania inicjującego powstanie związku. Te wydarzenia wspominał podczas gali prezes stowarzyszenia Adam Markowski. - Podczas tego pierwszego spotkania nie mieliśmy nawet aparatu fotograficznego, żeby uwiecznić te chwile. Dziś pamiętamy, że 25 lat temu to był czas wytężonej pracy, której efekty prezentujemy w naszym nowym spocie promocyjnym - mówił prezes Markowski.

Podczas uroczystej gali, zaproszeni goście wśród których pojawili się wicewojewoda Mariusz Trepka, wicemarszałek województwa śląskiego Stanisław Dąbrowa, przedstawiciele 37 gmin zrzeszonych w związku, jurajski GOPR i zaprzyjaźnieni działacze na rzecz Jury. Podczas gali prezes Markowski przypomniał, czym Związek Gmin Jurajskich jest dla regionu.

- Te wszystkie lata współpracy, to jest naprawdę wielka wartość. To jest coś, czego nie sposób zmierzyć - dodał prezes Markowski. Wśród niemałych osiągnięć związku prezes wymienił m.in. powstanie gry planszowej dotyczącej Jury, wydanie miliona egzemplarzy wydawnictw promujących ten region (przewodników, albumów, informatorów, atlasów), powstanie spotów reklamowych i wystawy o Jurze, która gościła w 30 miastach, a także obecność na niemal dwustu targach turystycznych w kraju i zagranicą. Związek może się tez pochwalić obecnością na Jurze 41 punktów Jurajskiej Informacji Turystycznej. Wielką zasługą związku było "wyczyszczenie" Jury ze szpecących ją graffiti. Działalność związku jest pozytywnie oceniana przez branżę turystyczną, o czym świadczy m.in. przyznanie Certyfikatu Organizacji Turystycznej za Najlepszy Punkt turystyczny 2010 roku.


Uczestnicy gali wznieśli toast za te wszystkie osiągnięcia, a władze związku pokroiły jubileuszowy tort, którego sponsorem był prezydent Krakowa Jacek Majchrowski. Początki Związku Gmin Jurajskich Związek Gmin Jurajskich jest dobrowolnym stowarzyszeniem gmin z województwa małopolskiego i śląskiego, leżących na Wyżynie Krakowsko-Częstochowskiej. Działa od końca 1991r. Założycielami związku było 15 gmin, obecnie do ZGJ należy 38 gmin. Są to: Alwernia, Bolesław, Bukowno, Częstochowa, Dąbrowa Górnicza, Gołcza, Kamienica Polska, Janów, Jerzmanowice-Przeginia, Klucze, Koziegłowy, Kraków, Kroczyce, Lelów, Łazy, Mstów, Myszków, Niegowa, Ogrodzieniec, Olsztyn, Pilica, Poraj, Poręba, Przyrów, Siewierz, Skała, Sławków, Sułoszowa, Trzebinia, Trzyciąż, Wielka Wieś, Włodowice, Zabierzów, Zawiercie, Zielonki, Żarki, Żarnowiec. Związek Gmin Jurajskich powstał nie tylko po to, aby pomagać gminom w promowaniu ich turystycznych terenów i obiektów, ale również, aby pokazywać Wyżynę Krakowsko-Częstochowską jako jednolity i spójny obszar turystyczny. Region, w którym są niewidoczne granice administracyjne czy to międzygminne, czy to międzywojewódzkie. Przynależność do związku w wielu przypadkach wzmaga aktywność poszczególnych gmin do różnego rodzaju działań związanych z turystyką, pozwala czerpać doświadczenia z gmin, które mają lepiej rozwiniętą sferę turystyczną. Daje możliwość (szczególnie małym gminom) profesjonalnej promocji, na którą w sposób indywidualny gmina nie mogłaby sobie pozwolić.

 

11

STY

2017

1198

razy

czytano