sobota, 20 lipca 2019 r.
imieniny obchodzą: Fryderyk, Małgorzata
Linki
Warto wiedzieć
Newsletter
Wpisz e-mail, aby otrzymywać
newsletter z najnowszymi
informacjami z regionu
Oferty inwestycyjne
lskie
Śląskie

Wymiana piecy na nowe.

Strona główna » Aktualności » Wymiana piecy na nowe.

wielkość tekstu:A | A | A

Gmina Żarki wdraża ekologiczne rozwiązania dla mieszkańców i walczy z niską emisją. Jeszcze w tym roku wymienionych zostanie 100 kotłów, natomiast w 2018r. – 130.  W praktyce to mieszkańcy skorzystają i wymienią przestarzałe piece na nowe, ekologiczne. Wszystko za sprawą starań urzędu i pozyskaniu dotacji oraz pożyczki z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach. Mieszkańca nowa inwestycja kosztuje 50 proc. wartości zadania.

- Otrzymamy 460 tys. dotacji oraz 690 tys. zł pożyczki na działania ekologiczne w zakresie ochrony atmosfery. W 2017 r. wymienionych zostanie 100 kotłów, natomiast w 2018r. 130szt. – mówi burmistrz Żarek Klemens Podlejski. – Pozostało podpisać umowę z WFOŚiGW w Katowicach na realizację zadania. Kolejnym etapem będzie podpisanie umów z mieszkańcami.

Nabór wniosków od mieszkańców przeprowadzono w dniach  24-28 kwietnia br., mieszkańcy do wyboru mieli cztery rodzaje kotłów: na ekogroszek 5 klasy, piec na biomasę 5 klasy, piec gazowy, oraz olejowy.  Teraz nadeszła pora realizacji zadania. W lipcu złożono wniosek do Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach pod nazwą „Modernizacja źródeł ciepła w budynkach indywidualnych realizowana w ramach programu ograniczenia niskiej emisji na terenie gminy Żarki”.  

Prosimy mieszkańców którzy zostali zakwalifikowani do programu w 2017r. o kompletowanie dokumentów:
1.  Dokument potwierdzający własność budynku (akt notarialny, wydruk z księgi wieczystej)
2. Wstępna opinia kominiarska
3. Kosztorys ofertowy od firmy, zawierający:
- model, moc, oraz cenę kotła
- zakup niezbędnej armatury: m.in. czopuch, pompy wymaganej do prawidłowego funkcjonowania i obiegu instalacji c.o., zawór trój./czwór drogowy, zawory przelotowe i zwrotne, zespół rurowy, izolacja rurociągów, naczynie zbiorcze, osprzęt niezbędny do zainstalowania nowego źródła ciepła
- montaż/podłączenie nowego źródła ciepła
4. Prawomocna decyzja o pozwoleniu na budowę bądź decyzja o przebudowie wewnętrznej instalacji gazowej wydana przez Starostwo Powiatowe w Myszkowie - tylko w przypadku kotłów gazowych !!!
Program zostanie sfinansowany ze środków gminy oraz mieszkańców, przy udziale środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach.

Zakres zadania będzie polegał na wymianie źródeł ciepła w budynkach indywidualnych zlokalizowanych na terenie gminy Żarki poprzez montaż nowych ekologicznych pieców w 230 domach. Warunkiem koniecznym jest, aby piec miał atest energetyczno-emisyjny.

Dotacja jest udzielna w formie pożyczki. Pożyczkę zaciąga Gmina Żarki. Dzięki temu każda wymiana starego pieca w 50 proc. będzie opłacana z dofinansowania, a w wysokości 50 proc. przez mieszkańca.

 

czytano: 1002 razy

źródło: umigzarki.pl

data dodania: 2017-09-08 12:21:50

drukuj zapisz do PDF poleć artykuł

Najnowsze aktualności:

 • Topolowa odmieniona!

  Dwa projekty są realizowane z myślą o mieszkańcach ul. Topolowej. Jeden społeczny, drugi modernizacyjny.  Jutro w dniu ...

  dodano:19 lipca 2019 czytano: 63 razy
  czytaj więcej
 • Jura na dwóch kółkach

  Ponad 800 zawodników wzięło udział w jurajskiej edycji Bike Atelier MTB Maraton w Żarkach. Trzy gminy  ...

  dodano:19 lipca 2019 czytano: 41 razy
  czytaj więcej
 • 15 lat KS Kotowice

  Świętowanie jubileuszu 15-lecia KS Katowice rozpoczęło się od mszy świętej w miejscowym kościele pod wezwaniem Matki ...

  dodano:19 lipca 2019 czytano: 66 razy
  czytaj więcej
 • Kupiecki Sąsiek 17.08.

  Trzeci w tym roku Kupiecki Sąsiek w Żarkach już 17 sierpnia 2019 r. Na Targowisku otwarte zostaną wrota Kupieckiego Sąsieku ...

  dodano:19 lipca 2019 czytano: 27 razy
  czytaj więcej
 • Bajka z Zagadką

  W dniu 9 lipca 2019 r. na deskach Domu Kultury w Żarkach wystawiona została bajka "Detektyw Zagadka na ...

  dodano:15 lipca 2019 czytano: 277 razy
  czytaj więcej
Strona główna
wyszukiwarka
ajax_prawa
calendar
linki23
ankieta

Czy w Domu Kultury w Żarkach powinny odbywać się seanse kinowe?

 • 92.9%
 • 7.1%
więcejarchiwum ankiet
prawa_img
facebook

Tagi

Żarki leżą na południu Polski w województwie śląskim, w odległości 50 km na północny wschód od Katowic i 30 km od Częstochowy. Żarki z całą gminą z uwagi na atrakcyjny widokowo i turystycznie teren włączone zostały do obszaru Jurajskich Parków Krajobrazowych „Orlich Gniazd’’ w Jurze Krakowsko-Częstochowskiej. W falisto-pagórkowatym krajobrazie dominują wzniesienia porośnięte lasami i malownicze ostańce skalne. Gminę zamieszkuje niespełna 8.500 osób w samych Żarkach oraz w 10 sołectwach. Żarki to miasto na styku kultur: polskiej i żydowskiej. Główne atrakcje: Sanktuarium Matki Bożej Leśniowskiej Patronki Rodzin, Szlak Kultury Żydowskiej (kirkut 1100 macew, dawna synagoga - obecnie dom kultury), Miniskansen Wsi Jurajskiej w Przybynowie, Szlak Edukacyjnych Zagród Agroturystycznych, Kuesta Jurajska, największy cmentarz z I wojny światowej w Kotowicach, Pustelnia św. Ducha w Czatachowie. Gospodarczą wizytówką miasta są Żareckie Jarmarki. Co środę i sobotę na największym targowisku pod chmurką rozstawia się około 450 stoisk kupieckich, a na zakupy przyjeżdża około 10 tysięcy klientów.
ALPANET - Polskie Systemy Internetowe online: 9