Skróty klawiszowe:

Pokaż moduł: Skróty klawiszowe.

Strona wykorzystuje pliki cookies.
Dowiedz się więcej...

Aktualności

Wymiana piecy na nowe.

Wymiana piecy na nowe.

Gmina Żarki wdraża ekologiczne rozwiązania dla mieszkańców i walczy z niską emisją. Jeszcze w tym roku wymienionych zostanie 100 kotłów, natomiast w 2018r. – 130.  W praktyce to mieszkańcy skorzystają i wymienią przestarzałe piece na nowe, ekologiczne. Wszystko za sprawą starań urzędu i pozyskaniu dotacji oraz pożyczki z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach. Mieszkańca nowa inwestycja kosztuje 50 proc. wartości zadania.

- Otrzymamy 460 tys. dotacji oraz 690 tys. zł pożyczki na działania ekologiczne w zakresie ochrony atmosfery. W 2017 r. wymienionych zostanie 100 kotłów, natomiast w 2018r. 130szt. – mówi burmistrz Żarek Klemens Podlejski. – Pozostało podpisać umowę z WFOŚiGW w Katowicach na realizację zadania. Kolejnym etapem będzie podpisanie umów z mieszkańcami.

Nabór wniosków od mieszkańców przeprowadzono w dniach  24-28 kwietnia br., mieszkańcy do wyboru mieli cztery rodzaje kotłów: na ekogroszek 5 klasy, piec na biomasę 5 klasy, piec gazowy, oraz olejowy.  Teraz nadeszła pora realizacji zadania. W lipcu złożono wniosek do Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach pod nazwą „Modernizacja źródeł ciepła w budynkach indywidualnych realizowana w ramach programu ograniczenia niskiej emisji na terenie gminy Żarki”.  

Prosimy mieszkańców którzy zostali zakwalifikowani do programu w 2017r. o kompletowanie dokumentów:
1.  Dokument potwierdzający własność budynku (akt notarialny, wydruk z księgi wieczystej)
2. Wstępna opinia kominiarska
3. Kosztorys ofertowy od firmy, zawierający:
- model, moc, oraz cenę kotła
- zakup niezbędnej armatury: m.in. czopuch, pompy wymaganej do prawidłowego funkcjonowania i obiegu instalacji c.o., zawór trój./czwór drogowy, zawory przelotowe i zwrotne, zespół rurowy, izolacja rurociągów, naczynie zbiorcze, osprzęt niezbędny do zainstalowania nowego źródła ciepła
- montaż/podłączenie nowego źródła ciepła
4. Prawomocna decyzja o pozwoleniu na budowę bądź decyzja o przebudowie wewnętrznej instalacji gazowej wydana przez Starostwo Powiatowe w Myszkowie - tylko w przypadku kotłów gazowych !!!
Program zostanie sfinansowany ze środków gminy oraz mieszkańców, przy udziale środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach.

Zakres zadania będzie polegał na wymianie źródeł ciepła w budynkach indywidualnych zlokalizowanych na terenie gminy Żarki poprzez montaż nowych ekologicznych pieców w 230 domach. Warunkiem koniecznym jest, aby piec miał atest energetyczno-emisyjny.

Dotacja jest udzielna w formie pożyczki. Pożyczkę zaciąga Gmina Żarki. Dzięki temu każda wymiana starego pieca w 50 proc. będzie opłacana z dofinansowania, a w wysokości 50 proc. przez mieszkańca.

 

08

WRZ

2017

2164

razy

czytano