
umigzarki.pl
Nowa
Uczta muzyczna w MGOK Żarki.
17
mar
2025
Więcej
Przejdź do menu głównego.
Przejdź do treści.
Przejdź do wyszukiwarki.
Uruchom wysoki kontrast.
Uruchom wersję tekstową.
Skróty klawiszowe:
Strona wykorzystuje pliki cookies.
Dowiedz się więcej...
Wysoki kontrast.
Wysoki kontrast.
Oficjalna strona internetowa Miasta i Gminy Żarki. Strona wyposażona w automatycznego lektora treści. Usługa lektora dostępna jest z poziomu poszczególnych podstron.
Wersja dla niesłyszących.
W dn. 16 marca 2018 r. w Starostwie Powiatowym w Bieruniu odbyło się posiedzenie Zarządu Śląskiego Związku Gmin i Powiatów. W jego trakcie kolejny raz dyskutowano nt. problemu związanego z zanieczyszczeniem powietrza w Polsce, a szczególnie w woj. śląskim. Tym razem dyskusja dotyczyła rządowego programu #PolskaBezSmogu 2018-2027 i tego, że wśród beneficjentów tego pilotażowego przedsięwzięcia nie znalazło się wiele miast woj. śląskiego. Tylko sześć z czternastu miast znajdujących się na liście sporządzonej przez Światową Organizację Zdrowia, uznanych za najbardziej zanieczyszczone, zostało uwzględnionychw rządowym programie. Ten stan rzeczy wzbudził wyraźny sprzeciw samorządowców z pominiętych miast, wyrażony poprzez liczne petycje i pisma. Podkreślono też, że ich włodarze od lat prowadzą działania zmierzające do redukcji niskiej emisji, w tym inwestycje termomodernizacyjne i te związane z wymianą źródeł ciepła.
Członkowie Zarządu wskazali na pilną potrzebę uruchomienia - drugiego z zapowiadanych przez Rząd - programu, który będzie adresowany do miast powyżej 100 tys. mieszkańców. Przy tym stwierdzono, że założenia tego programu i jego ostateczna wersja powinna być konsultowana z samorządami lokalnymi, które ostatecznie będą odpowiedzialne za jego wdrażanie. Zwrócono uwagę na konieczność podjęcia na poziomie centralnym inicjatywy, która skutecznie wyeliminuje z polskiego rynku paliwa złej jakości (zwłaszcza substancje chemiczne przypominające węgiel, zawierające toksyczny ftalan dibutylu, prawdopodobnie importowane z Rosji). Bez wdrożenia tego typu rozwiązań przez Rząd, działania realizowane przez gminy nie rozwiążą problemu smogu.
Podczas posiedzenia omawiano też kwestię wdrażania nowych rozwiązań technologicznych w autobusowym transporcie publicznym, które redukują emisję CO2. Związek, Politechnika Śląska oraz miasto Gliwice organizują w dn. 16 kwietnia 2018 r. konferencję, w trakcie której nastąpi przedstawienie różnych, niskoemisyjnych źródeł zasilania autobusów. Niskoemisyjny transport publiczny jest ważnym elementem uzupełniającym ekologiczne działania, prowadzone przez samorządy lokalne na szerszą skalę.
W trakcie posiedzenia członkowie Zarząd u Związku wyrazili obawy związane z organizacją zbliżających się wyborów samorządowych w kontekście zmian prawnych, które nastąpiływ ostatnim czasie w Kodeksie wyborczym.
Ponownie zwrócono uwagę na utrudnienia, z którymi borykają się mieszkańcy i urzędnicy związku z wadliwym działaniem nowego systemu informatycznego służącego do rejestracji pojazdów. Mimo, że od jego wdrożenia minęło już kilka miesięcy, wciąż występują problemy z wprowadzaniem danych i wiele jego funkcjonalności nie jest dostępnych. Liczne niedogodności wynikające z tej sytuacji starają się minimalizować pracownicy gmin, poprzez zwiększenie nakładów pracy i zaangażowania.
Członkowie Zarządu Związku stwierdzili też, iż sytuacja w ochronie zdrowia w ostatnim czasie się pogorszyła, co wiąże się - w jeszcze większym stopniu niż do tej pory - z wydłużeniem czasu oczekiwania na wizytę u różnych specjalistów.
Katowice, dn. 16 marca 2018 r.
umigzarki.pl
Nowa
17
mar
2025
Więcej
umigzarki.pl
Nowa
17
mar
2025
Więcej
umigzarki.pl
Nowa
18
mar
2025
Więcej
umigzarki.pl
Nowa
13
mar
2025
Więcej
umigzarki.pl
Nowa
14
mar
2025
Więcej
umigzarki.pl
Nowa
14
mar
2025
Więcej
Basen w Żarkach.
Ruiny w Żarkach.
Sanktuarium Matki Bożej Leśniowskiej.
Wycieczka rowerowa.
Zabytkowe stodoły w Żarkach.
Muzeum w Żarkach.
Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury.
Widok na Żarki z lotu ptaka.
Przewiń stronę na samą górę.
Wyszukaj na stronie
Twoja przeglądarka internetowa, bądź system operacyjny, nie wspierają lektora w polskiej wersji językowej.