poniedziałek, 20 maja 2019 r.
imieniny obchodzą: Bernardyn, Krystyna
Linki
Warto wiedzieć
Newsletter
Wpisz e-mail, aby otrzymywać
newsletter z najnowszymi
informacjami z regionu
Oferty inwestycyjne
lskie
Śląskie

Patronka dla gminy

Strona główna » Aktualności » Patronka dla gminy

wielkość tekstu:A | A | A

Ojciec Arnold Chrapkowski Generał Zakonu  Św. Pawła Pierwszego Pustelnika poparł propozycję ustanowienia Matki Bożej Leśniowskiej Patronką Gminy Żarki przedstawioną przez Radę Miejską oraz burmistrza Miasta i Gminy Żarki.

Rada Miejska na ostatniej sesji podjęła uchwałę o wyrażeniu woli ustanowienia Matki Bożej Leśniowskiej Patronką Gminy Żarki. – Kult Leśniowskiej Pani ma wielkie znaczenie dla  mieszkańców Gminy Żarki,  a sanktuarium leśniowskie jest najbliższym im miejscem, gdzie znajduje się cenna i ważna w ich życiu Matka Boża – informuje burmistrz Żarek Klemens Podlejski. - Leśniów jest szczególnie drogi sercom mieszkańców Gminy Żarki. Jest również rozpoznawalnym ośrodkiem kultu maryjnego w skali kraju. Od wieków to właśnie mieszkańcy dbali o figurę Matki Bożej Leśniowskiej oraz związany z nią kult.

Propozycja radnych została poparta przez ojców paulinów z Klasztoru Ojców Paulinów w Żarkach Leśniowie W tym tygodniu dotarło do żareckiego magistratu poparcie od generała  zakonu.  Decydująca była współpraca Gminy Żarki z Klasztorem w Leśniowie. „Obfituje ona w dobre owoce dla ludności i pielgrzymów” – czytamy w piśmie. Generał zwrócił uwagę również na fakt, iż „mieszkańcy przyzwyczaili się do stałej obecności i przemożnej opieki  Matki Bożej Leśniowskiej (…). To prawa Leśniów tętni zżyciem i daje życie duchowe miejscowej ludności, gminie, powiatowi, województwu, Polsce”.

Poparcie Generała Zakonu Św. Pawła Pierwszego Pustelnika otwiera drogę do podjęcia dalszych kroków i wystąpienia do Kurii Diecezjalnej w Częstochowie o rozpoczęcie procedury kościelnej w sprawie ustanowienia Matki Bożej Leśniowskiej Patronką Gminy Żarki.  

 

czytano: 236 razy

źródło: umigzarki.pl

data dodania: 2018-10-09 14:05:34

drukuj zapisz do PDF poleć artykuł

Najnowsze aktualności:

Strona główna
wyszukiwarka
ajax_prawa
calendar
linki23
ankieta

Czy w Domu Kultury w Żarkach powinny odbywać się seanse kinowe?

  • 92.9%
  • 7.1%
więcejarchiwum ankiet
prawa_img
facebook

Tagi

Żarki leżą na południu Polski w województwie śląskim, w odległości 50 km na północny wschód od Katowic i 30 km od Częstochowy. Żarki z całą gminą z uwagi na atrakcyjny widokowo i turystycznie teren włączone zostały do obszaru Jurajskich Parków Krajobrazowych „Orlich Gniazd’’ w Jurze Krakowsko-Częstochowskiej. W falisto-pagórkowatym krajobrazie dominują wzniesienia porośnięte lasami i malownicze ostańce skalne. Gminę zamieszkuje niespełna 8.500 osób w samych Żarkach oraz w 10 sołectwach. Żarki to miasto na styku kultur: polskiej i żydowskiej. Główne atrakcje: Sanktuarium Matki Bożej Leśniowskiej Patronki Rodzin, Szlak Kultury Żydowskiej (kirkut 1100 macew, dawna synagoga - obecnie dom kultury), Miniskansen Wsi Jurajskiej w Przybynowie, Szlak Edukacyjnych Zagród Agroturystycznych, Kuesta Jurajska, największy cmentarz z I wojny światowej w Kotowicach, Pustelnia św. Ducha w Czatachowie. Gospodarczą wizytówką miasta są Żareckie Jarmarki. Co środę i sobotę na największym targowisku pod chmurką rozstawia się około 450 stoisk kupieckich, a na zakupy przyjeżdża około 10 tysięcy klientów.
ALPANET - Polskie Systemy Internetowe online: 7