Skróty klawiszowe:

Pokaż moduł: Skróty klawiszowe.

Strona wykorzystuje pliki cookies.
Dowiedz się więcej...

Logo: Projekty UE.

Aktualności

Jedno okienko dla przyszłych przedsiębiorców.

Jedno okienko dla przyszłych przedsiębiorców.

W dniu 31 marca 2009 roku weszły w życie nowe przepisy dotyczące rozpoczynania działalności gospodarczej oraz rejestrowania jej przez osoby fizyczne prowadzące jednoosobową działalność gospodarczą.  
Zgodnie z treścią znowelizowanej ustawy, indywidualny przedsiębiorca składa w urzędzie gminy tylko jeden wniosek, który zawiera dane niezbędne do pozostałych, niezbędnych zgłoszeń w innych urzędach.

Wzór wniosku określony w rozporządzeniu Rady Ministrów, będącym aktem wykonawczym do ustawy Prawo działalności gospodarczej, dostępny jest pod adresem http://zarki.bip.jur.pl/?go=222&read=1030. Na tym samym wniosku będzie się dokonywać w przyszłości np. zmiany w wprowadzonej działalności lub ją zawieszać.

Wniosek o wpis lub zmianę wpisu do ewidencji działalności gospodarczej nie będzie podlegać opłacie.

Należy pamiętać, że przedsiębiorca może podjąć działalność gospodarczą już w dniu złożenia wniosku z wyjątkiem złożenia wniosku w wersji elektronicznej bez podpisu elektronicznego. Z rozpoczęciem działalności gospodarczej nie trzeba bowiem czekać na rejestrację i otrzymanie wypisu z rejestru (poza działalnością określonego rodzaju, tj. podlegającej reglamentacji). Ustawa nie przewiduje dla gmin terminu na dokonanie wpisu. Przewiduje jednak niezwłoczne wydanie przedsiębiorcy zaświadczenia o wpisie w ewidencji. Pożądane jest załatwianie spraw ewidencyjnych przedsiębiorców składających wniosek osobiście „od ręki”, w innych przypadkach niezwłocznie.


(przygotowała: Katarzyna Kulińska-Pluta)

31

MAR

2009

1128

razy

czytano