Skróty klawiszowe:

Pokaż moduł: Skróty klawiszowe.

Strona wykorzystuje pliki cookies.
Dowiedz się więcej...

Logo: Projekty UE.

Aktualności

Dofinansowanie na II etap przebudowy dawnej synagogi w Żarkach.

Dofinansowanie na II etap przebudowy dawnej synagogi w Żarkach.

Projekt z Żarek znalazł się na trzecim miejscu w województwie śląskim. W praktyce oznacza to dofinansowanie w wysokości 3 398 000,00 zł na dokończenie przebudowy dawnej synagogi pod potrzeby Domu Kultury.
W dniu 8 kwietnia ukazała się lista projektów wybranych do dofinansowania w ramach Działania 4.1 Infrastruktura kultury, Priorytet IV Kultura. Jest to efekt uchwały Zarządu Województwa Śląskiego z dnia 7 kwietnia o wyborze projektów do dofinansowania oraz przyjęciu listy rezerwowej w ramach Działania 4.1 Infrastruktura kultury Priorytet IV Kultura Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2007-2013, złożonych w ramach konkursu nr 04.01.00-051/08.
Do dofinansowania wybrano tylko 8 projektów wśród małych gmin i 6 wśród dużych gmin. Ogółem do konkursu złożono 111 projektów z województwa śląskiego. Gmina Żarki otrzyma pieniądze na dokończenie przebudowy dawnej synagogi, czyli II etap.

- Dzięki temu dofinansowaniu zapewnimy dokończenie jednej z najważniejszej inwestycji w naszej gminie  – mówi burmistrz Klemens Podlejski.

- Na pierwszy etap gmina ma zagwarantowane środki ze puli pozakonkursowej subregionalnej. Wartość pierwszego etapu: 875 884,00,  dofinasowanie: 744 501,40, wkład własny: 131 382,60 zł – dodaje Małgorzata Barszczyk, inspektor ds. pozyskiwania środków unijnych w UMiG Żarki.

Autorem projektu przebudowy zarówno pierwszego, jak i drugiego etapu  jest pracownia architektoniczna Tomasza Ulmana z Żarek. Projekt przebudowy był wzorowany na dawnych zdjęciach, aby np. w elewacji frontowej nawiązać do przedwojenno wyglądu tego budynku.

W pierwszej kolejności gmina zamierza przywrócić normalne funkcjonowanie Ośrodka
Kultury i wypełnić zalecenia pokontrolne Straży Pożarnej. Aby  spełnić wymogi ppoż łatwopalny strop należy zastąpić ognioodpornym,  wymienić zniszczone pokrycie dachowe i więźbę dachową, należy także udrożnić drogi ewakuacyjne. Zakres przede wszystkim właśnie takich prac uwzględniony został w pierwszym etapie przebudowy dawnej Synagogi i
wiąże się z podstawowym problemem związanym z możliwością użytkowania
budynku. I tak pierwszym etapie założono: wymianę dachu nad salą widowiskową na dach w konstrukcji stalowej z  wiązarami kratowymi opartymi na zewnętrznych ścianach nośnych, wymianę dachu nad pozostałą częścią budynku na dach w konstrukcji  ryglowej oparty na podciągach stalowych i zewnętrznych ścianach nośnych  i kolankowych wymianę części ścian nośnych wewnętrznych piętra, wymianę części stropów parteru i pierwszego piętra na żelbetowe. Przeprowadzony zostanie również bezinwazyjny system osuszania murów. Przewidziano w pierwszym etapie zakup wyposażenia scenicznego oraz  krzeseł dla widowni.

Przetarg już został ogłoszony. Termin zakończenia prac w pierwszym etapie upływa do końca  listopada 2009 roku. W drugim etapie gmina przeprowadzi znacznie bardziej kosztowne prace: wymiana okien, drzwi, przebudowa ścian wewnętrznych, wymiana instalacji,  wyposażenie pracowni, nowa elewacja i nowa aranżacja przestrzeni, szklana dobudówka. Koszt II etapu wynosi 4 mln zł, dofinasowanie 3 398 000.00.


(przygotowała: Katarzyna Kulinska-Pluta, fot. Wizualizacja pracownia Architektoniczna Tomasza Ulmana)

09

KWI

2009

1565

razy

czytano