Skróty klawiszowe:

Pokaż moduł: Skróty klawiszowe.

Strona wykorzystuje pliki cookies.
Dowiedz się więcej...

Logo: Projekty UE.

Aktualności

Archeologiczne odkrycia na Starym Rynku.

Archeologiczne odkrycia na Starym Rynku.

Fundamenty budynku, drewniana kładka, fajki przedmioty domowego użytku – to główne znaleziska na Starym Rynku dokonane w czasie prac modernizacyjnych w centrum miasta.
Główny plac w mieście przypomina od kilku tygodni wielką piaskownicę. Po zdjęciu kostki, asfaltu pod wierzchnią warstwą ziemi odkryto kilka śladów z przeszłości.

-Bliżej ulicy Myszkowskiej odkryto fundamenty budynku zorientowanego wzdłuż linii wschód zachód, 18 metrów na 8 metrów. Fundament jest kamienny – mówi Zbigniew Małek, właściciel firmy Archeoprojekt, która ma nadzór archeologiczny w trakcie tego typu prac. – Ostrożnie szacując budynek pochodził być może z XVIII lub XIX wieku.
Trudno mówić, jaką funkcję pełnił ten budynek. Na początku sądzono, że to dawny ratusz, wskazuje się jednak, że być może był to budynek handlowy.
- Być może porównując odkrycia na ich rynkach w innych miejscowościach uda się poprzez analogię dojść, jaką ten obiekt mógł pełnić funkcję –mówi Zbigniew Małek.
Drugim znaleziskiem bliżej kościoła jest drewniany droga, wzdłuż której znaleziono wydrążony pień drzewa. Może to dawny wodociąg. Nieopodal tego miejsca znaleziono brzytwę lub scyzoryk z zachowaną kościową oprawą rękojeści. Ponadto w piachu znalazła się bogato zdobiona główka fajki oraz dwie fajki ceramiczne.
- Być może pochodzą z fabryki fajek miejscowości Borowskie, dzisiaj to powiat lubliniecki – dodaje pan Zbigniew.
W ub. wtorek Stary Rynek odwiedzili konserwatorzy zabytków: Jadwiga Borkowska-Antoniewicz oraz Jacek Koj. Prace są prowadzone pod czujnym okiem konserwatora. Z nimi też zostanie uzgodniony sposób zabezpieczenia tych archeologicznych skarbów. Prace nie zostały wstrzymane.
- Każdy znaleziony obiekt zostanie opisany, oznaczony i być może posłuży archeologom do pracy w przyszłości. Nam już dzisiaj dostarcza powodów do przemyśleń i pozwala na uchylenie rąbka tajemnicy, jakie kiedyś było to miejsce zorganizowane i zagospodarowane – mówi burmistrz Klemens Podlejski.

Na fot. Relację nt. odkryć będzie można zobaczyć w najbliższy piątek w Tygodniku Regionalnym w TVP Katowice.

(przygotowała: Katarzyna Kulińska-Pluta, fot. Katarzyna Kulińska-Pluta)

01

LIP

2009

1067

razy

czytano