Skróty klawiszowe:

Pokaż moduł: Skróty klawiszowe.

Strona wykorzystuje pliki cookies.
Dowiedz się więcej...

Logo: Projekty UE.

Aktualności

Trwa Kampania społeczna „Kluczowe wartości wolontariatu”! – To jest wolontariat

Trwa Kampania społeczna „Kluczowe wartości wolontariatu”! – To jest wolontariat

Jak wygląda praca wolontariuszy? Jakie formy przybiera współczesny wolontariat? Jakie towarzyszą mu wartości? Odpowiedzi na te i wiele innych pytań poszukujemy w ramach Kampanii „Kluczowe wartości wolontariatu”.

Jak wygląda wolontariat w Polsce? Dotychczasowe badania nad wolontariatem pokazują, iż problemem w naszym kraju jest nie tyle brak chęci, by zostać wolontariuszem, a zbyt wąska definicja wolontariatu. Wielu osobom wolontariat stereotypowo kojarzy się jedynie z pomocą w domach dziecka, hospicjach, szpitalach. Tymczasem aktywności wolontariackie, dostosowując się do potrzeb społecznych, przybierają obecnie bardzo różnorodne formy!

Włączając się w obchody Europejskiego Roku Wolontariatu 2011 Fundacja Dobra Sieć  wraz z Partnerami postanowiła zachęcić opinię publiczną do debaty na temat współczesnego wolontariatu. W tym celu uruchomiona została Kampania „Kluczowe wartości wolontariatu”,  w ramach której zachęcamy wszystkich do dyskusji na temat wartości i społecznie doniosłej roli wolontariatu, jak również promujemy jego nowoczesne i niestandardowe formy, takie jak  e-wolontariat, angażujące osoby, które z różnych przyczyn nie mogą uczestniczyć w „tradycyjnym” wolontariacie (np. osoby niepełnosprawne, osoby 60+, matki wychowujące w domu dziecko, etc.).

W ramach Kampanii „Kluczowe wartości wolontariatu” organizowane są:
•    platforma internetowa www.tojestwolontariat.pl,
•    badanie różnorodnych form i wartości wolontariatu,
•    wystawa outdoorowa zdjęć oraz przygotowanie pocztówek,
•    debata „Kluczowe wartości wolontariatu”.

Platforma internetowa www.tojestwolontariat.pl. „Nakręć wolontariat” to miejsce, stworzone z myślą o i dla wolontariuszy. Dodając stworzone przez siebie filmy komórkowe, każdy z nich może pokazać wolontariat widziany własnymi oczami: podzielić się z innymi swoimi doświadczeniami, pasjami i wrażeniami. Na autorów najlepszych filmów czekają atrakcyjne upominki! Na stronie znajduje się również interaktywna mapa, na którą każdy może nanieść informacje  o wydarzeniach związanych z obchodami Europejskiego Roku Wolontariatu 2011, a także dodać  z nich relacje w postaci filmu, zdjęcia czy też krótkiego reportażu.

Już wkrótce w sekcji „Zrób to sam” znajdą się materiały promocyjne: plakaty, ulotki, prezentacje multimedialne, a także projekty nadruków na koszulki i plakatów, które będzie można bezpłatnie ściągnąć, wydrukować i informować świat o pozytywnych stronach wolontariatu!

Badanie różnorodnych form i wartości wolontariatu.
W ramach Kampanii zespół socjologów pod kierownictwem prof. Anny Gizy – Poleszczuk prowadzi wśród wolontariuszy reprezentujących różne środowiska badanie, pokazujące ogrom możliwości stojących przed wolontariuszami. Wyniki badania zostaną opublikowane w Internecie  w październiku br. Outdoorowa wystawa zdjęć. We wrześniu w centrum Warszawy przygotowana zostanie wystawa outdoorowa zdjęć promujących wolontariat. Wydrukowana zostanie również seria pocztówek przedstawiających różnorodne oblicza wolontariatu.

Debata.
W listopadzie zorganizowana zostanie w Warszawie debata z udziałem opiniotwórczych przedstawicieli różnych środowisk, poświęcona roli, wartościom i różnorodności form wolontariatu.

Kampanię ”Kluczowe wartości wolontariatu” organizuje Fundacja Dobra Sieć wraz z Fundacją Orange, Akademią Rozwoju Filantropii w Polsce, Polskim Stowarzyszeniem Pedagogów i Animatorów Klanza (Fundacją Rozwoju Wolontariatu) oraz Centrum Myśli Jana Pawła II. Kampania „Kluczowe wartości wolontariatu” organizowana jest w ramach projektu „Wartości i aktywności wolontariatu i e-wolontariatu”, współfinansowanego ze środków Unii  Europejskiej. Unia Europejska nie ponosi odpowiedzialności za działania i treści powstałe w ramach projektu.

Dodatkowych informacji udzielają:


Patrycja Rokicka
p.rokicka@e-wolontariat.pl

Marzena Kacprowicz
m.kacprowicz@e-wolontariat.pl

29

CZE

2011

1022

razy

czytano