Skróty klawiszowe:

Pokaż moduł: Skróty klawiszowe.

Strona wykorzystuje pliki cookies.
Dowiedz się więcej...

Miasto i Gmina Żarki

Miasto i Gmina Żarki

Logo: Projekty UE.

Aktualności

Na papieskim szlaku.

Na papieskim szlaku.

W dniach 26 - 28 września uczniowie klas szóstych SP im. Władysława Szafera w Żarkach odbyli wycieczkę turystyczno - krajoznawczą związaną z miejscami szczególnie bliskimi i drogimi naszemu Papieżowi Janowi Pawłowi II. Wyjazd 45 uczestników został w połowie dofinansowany przez MEN w ramach programu "Podróże historyczno-kulturowe w czasie i przestrzeni" ( szkoła przedstawiła projekt Nasz Papież kochał góry, który uzyskał akceptację komisji Śląskiego Kuratorium Oświaty)
Trasa wędrówki wiodła z Żarek przez Wadowice do Zakopanego. Pierwszym celem wyjazdu było zwiedzenie domu rodzinnego Jana Pawła II i kościoła parafialnego w Wadowicach. Przed odjazdem uczniowie skosztowali na wadowickim rynku słynnych kremówek, o których z rozrzewnieniem wspominał nasz wielki Rodak podczas jednej ze swoich pielgrzymek do ojczyzny.
W trakcie trzydniowej wycieczki dzieci pokonały ponad pięćset kilometrów, z czego kilkadziesiąt odbyły pieszo, maszerując po turystycznych szlakach Tatrzańskiego Parku Narodowego. Te trasy i miejsca szczególnie umiłował sobie Karol Wojtyła. Uczniowie wspinali się na Gubałówkę, wędrowali Doliną Kościeliską oraz Doliną Chochołowską, dotarli do Jaskini Mroźnej. Wszyscy z zachwytem obserwowali piękny górski krajobraz, słuchali szumu potoków, podziwiali pomniki przyrody, odwiedzali kościoły i miejsca kultu religijnego. Zobaczyli największą tatrzańską polanę - Polanę Chochołowską, a na niej rzędy szałasów, stada owiec i bydła. Pod lasem ujrzeli małą kapliczkę, w której papież spotkał się z Lechem Wałęsą.
Spacer po Krupówkach, przejazd kolejką, wspólne wędrówki, pamiątkowe zdjęcia, gawędy przewodnika i niektóre przygody na długo pozostaną w pamięci uczestników.
Organizatorem wycieczki była pani Bożena Piskorska.


(Opracowanie: Barbara Sojka)

02

PAŹ

2007

1551

razy

czytano