Skróty klawiszowe:

Pokaż moduł: Skróty klawiszowe.

Strona wykorzystuje pliki cookies.
Dowiedz się więcej...

Aktualności

Statystyki Żareckich Jarmarków ilu klientów, ile aut

Statystyki Żareckich Jarmarków ilu klientów, ile aut

Blisko tysiąc trzysta aut na gminnych parkingach oraz prawie 7500 osób odwiedziło Żareckie Jarmarki we wrześniową sobotę. Pracownicy Urzędu Miasta i Gminy w Żarkach policzyli, ile osób wjeżdża i wchodzi na miejskie targowisko.  Dokładnie 7 431 osób weszło na targowisko w Żarkach tylko w ciągu pięciu godzin w sobotę (15.09.) Najbardziej popularne wśród pieszych klientów są wejścia od ul. Ofiar Katynia. Skorzystało z nich blisko 2500 osób. Kolejnym obleganym jest wejście to od Gimnazjum. Skorzystało z niego aż 1408 klientów. 
- Wielkie liczenie obejmuje nie tylko klientów wchodzących na targ. Liczmy również auta wjeżdżające na parkingi prowadzone przez miasto – informuje burmistrz Miasta i Gminy Żarki Klemens Podlejski. - Liczono wchodzących i wjeżdżających przy wejściach od strony ulic Ofiar Katynia (pierwszy wjazd, drugi wjazd, gimnazjum, stary młyn) oraz od strony ul. Leśniowskiej (przy małym parkingu, ul. Wąskiej, ul. Piaski). Akcja została przeprowadzona w godz. od 6.00 rano do 11.00.
W dniu badania na parkingach gminnych zaparkowało dokładnie 1285 aut. Nie brano pod uwagę samochodów, parkujących wzdłuż ul. Ofiar Katynia, w centrum miasteczka czy na prywatnych parkingach. Najwięcej samochodów osobowych kieruje się na targ od strony gimnazjum. Wyliczono, iż 666 kierowców wybrało właśnie ten wjazd. Na targ wjechało 387 aut osób prowadzących handel na targowisku. Najwięcej kupców korzysta z wjazdów od strony ul. Ofiar Katynia.
 

(przygotowała: Katarzyna Kulińska-Pluta, fot. Katarzyna Kulińska-Pluta)
 

Kilka historycznych faktów:
Gmina Żarki w 1990 r. przejęła administrowanie terenem targowiska od Rolniczej Spółdzielni Produkcyjnej z Kotowic. Z inicjatyw ówczesnego burmistrza Klemensa Podlejskiego decyzją z dnia 21 września 1990 r. Zarząd Gminy Żarki wprowadził drugi dzień targowy i wyznaczono go na sobotę. Od października 1990 r. targ przy stodołach odbywa się co środę i sobotę.


Tradycja targowania sięga w Żarkach średniowiecza. W 1556 roku w Wilnie król Zygmunt August nadał Żarkom trzy jarmarki w ciągu roku: na św. Stanisława, na Nawiedzenie Matki Boskiej i na Św. Andrzeja. Najstarsi ludzie pamiętają jedynie jarmark na św. Stanisława. Trwały cały tydzień, od 1 do 8 maja. Były to jarmarki, gdzie można było wyłącznie sprzedać lub kupić konie i owce. Wiadomo, że już na dwa tygodnie przed jarmarkiem zjeżdżała tu szlachta z całej Polski. Przybywali nawet kupcy i z zagranicy, nawet z Włoch. Wynajmowali mieszkania i chlewy przeważnie u gospodarzy mieszkających przy ulicy Krakowskiej (obecna Piłsudskiego). Tu się zatrzymywali i lokowali swoje konie, owce i barany. W dzień handlowano na jarmarku, wieczory spędzano rozrywkowo. Wszyscy bawili się i tańczyli w gospodzie obywatela Bubla, która mieściła się na rogu Krakowskiej i Leśniowskiej. Alkohol sprzedawano w sklepach monopolowych pana Kurka, mieszczących się na targowicy. Jarmarki odbywały się do 1918 roku, do chwili gdy odpust św. Stanisława przeniesiono z Żarek do nowo wybudowanego kościoła w Myszkowie. Kiedyś targowano na placu Starego Rynku przed kościołem parafialnym, po wojnie targowisko przeniesiono na plac przy stodołach.
 

Przed wiekami w Żarkach handlowało się w każdy wtorek. Dzień targowy przeniosły na środę okupacyjne władze austriackie podczas I wojny. Obecnie co środę i sobotę przy stodołach handluje się płodami rolnymi i zwierzętami, ale również tym, co można znaleźć na każdy rynku: artykułami spożywczymi, agd, meblami, ubraniami itd. W 2006 roku uroczyście świętowano jubileusz 450-lecia przywileju żareckich jarmarków.
 

fot. współczesne targu Marcin Skabek

fot. archiwalne Sławomir Jodłowski

25

WRZ

2012

6258

razy

czytano