Skróty klawiszowe:

Pokaż moduł: Skróty klawiszowe.

Strona wykorzystuje pliki cookies.
Dowiedz się więcej...

Aktualności

90 lat życia, wiele lat społecznej działalności.

90 lat życia, wiele lat społecznej działalności.

W dniu 10 kwietnia 2014 roku odbyło się kolejne spotkanie uczniów Szkoły Podstawowej im. Wł. Szafera w Żarkach z przybyłymi gośćmi w ramach projektu „Dawne Żarki – moje miasto”. Tematem przewodnim spotkania było „Życie i społeczna działalność Hieronima Borzęckiego dla mieszkańców naszego miasta” z okazji 90 rocznicy jego urodzin. Wszyscy zebrani złożyli serdeczne życzenia i podziękowania za dotychczasową działalność z pożytkiem dla uczniów.

- Życzymy zdrowia tak na 200 lat i dziękujemy za lata poświęcone dla Gminy Żarki – powiedział przewodniczący Rady Miejskiej w Żarkach Andrzej Jakóbczak. Oczywiście nie obyło się bez pysznego tortu ufundowanego przez burmistrza Miasta i Gminy Żarki Klemensa Podlejskiego i radosnej piosenki 200 lat życia. Społeczna działalność Hieronima Borzęckiego  jest zgodna z myślą „Naród bez pamięci nie ma swojej przyszłości”.

Hieronim Borzęcki od 1989 roku aktywnie działa w zakresie upamiętnienia osób i zdarzeń związanych z Gminą Żarki. W 1989 roku został współzałożycielem Obywatelskiego Komitetu Pamięci Narodowej w Żarkach, działalność organizacji pozarządowej organizował od podstaw, gdyż został jej pierwszym prezesem, funkcję pełni do dnia dzisiejszego. Od wielu już lat żarczanin Hieronim Borzęcki zajmuje się przybliżaniem żywej historii najmłodszym, zakładaniem Izby Pamięci Narodowej, upamiętnianiem ofiar II Wojny Światowej,
zainicjował powstanie kilku cennych publikacji historycznych. H. Borzęcki jest wieloletnim prezesem Obywatelskiego Komitetu Pamięci Narodowej  w Żarkach, pełni funkcję prezesa Koła Kombatantów w Żarkach. Za tę działalność został wielokrotnie odznaczany: specjalna odznaka za zasługi dla Związku Kombatantów Rzeczypospolitej Polskiej i Byłych Więźniów Politycznych – 2013 r. , Srebrna odznaka za zasługi dla Związku Kombatantów Rzeczypospolitej Polskiej i Byłych Więźniów Politycznych – 2012 r., Brązowa odznaka za zasługi dla Związku Kombatantów Rzeczypospolitej Polskiej i Byłych Więźniów Politycznych – 1997 r.

(przygotowanie: Anna Hamerla, Katarzyna Kulińska-Pluta)
 

14

KWI

2014

1362

razy

czytano