Skróty klawiszowe:

Pokaż moduł: Skróty klawiszowe.

Strona wykorzystuje pliki cookies.
Dowiedz się więcej...

Miasto i Gmina Żarki

Miasto i Gmina Żarki

Aktualności

Medal „Sprawiedliwych Wśród Narodów Świata” dla rodziny Supernaków z Żarek.

Medal „Sprawiedliwych Wśród Narodów Świata” dla rodziny Supernaków z Żarek.

Jan i Janina Supernak uratowali w czasie II wojny światowej trzech Żydów ryzykując życiem własnym i własnych dzieci. W dniu 11 kwietnia odbyła się w Warszawie uroczystość wręczenia medalu i dyplomu Sprawiedliwy Wśród Narodów Świata. To drugi medal dla mieszkańców Żarek.

Dzieci i wnukowie Janiny i Jana Supernaków oraz przewodnicząca Rady Miejskiej Stanisława Nowak i burmistrz Żarek Klemens Podlejski wzięli udział w uroczystości wręczenia medalu dla dzieci i wnuków Państwa Jana i Janiny Supernaków. Ta odbyła się 11 kwietnia w sali Senatu Uniwersytetu Warszawskiego. Organizatorami byli Ambasador Izraela David Peleg oraz Rektor Uniwersytetu Warszawskiego Katarzyna Chałasińska-Macukow. W trakcie uroczystości wręczono cztery medale

Rada ds. Sprawiedliwych Wśród Narodów Świata przy Instytucie Pamięci Narodowej Yad Vashem po zapoznaniu się ze złożoną dokumentacją postanowiła na posiedzeniu w dniu 16 października 2006 r. odznaczyć Jana i Janinę Supernaków medalem Sprawiedliwych Wśród Narodów Świata, w dowód uznania za to, iż z narażeniem własnego życia ratowali Żydów prześladowanych w latach okupacji hitlerowskiej. Imiona ich będą uwiecznione na honorowej tablicy w Parku Sprawiedliwych wśród Narodów Świata na Wzgórzu Pamięci w Jerozolimie.

W oświadczeniu Instytutu Yad Vashem w Jerozolimie można wyczytać, iż „Historia uratowania, która jest podstawą do odznaczenia Państwa Supernak wydarzyła się w Żarkach koło Częstochowy. W swojej relacji przesłanej do Instytutu Yad Vashem Mordecai Palidiel (Director, Departament for the Righteous, Among the Nations Yad Vashem, Jerusalem) wspomina jak jeden z jego przyjaciół, z którym znali się z czasów dziecinnych - Moniek Fiszer, po ucieczce z obozu pracy w Pionkach znalazł schronienie u Państwa Supernak. Już wówczas Państwo Supernak opiekowali się wujkiem i ciotką Pana Fiszera- Dora i Jacovem Fiszer. Zgodnie z relacjami uratowanych, rodzina Państwa Supernak udzieliła ukrywanym osobom nie tylko schronienia, ale także, przez cały okres - czyli ponad dwa lata zapewniała ratowanym wszelkie niezbędne środki do życia. Za ofiarowaną troskę, za udzielenie pomocy mimo grożącego niebezpieczeństwa Instytut Yad Vashem przyznaje tytuł „Sprawiedliwych Wśród Narodów Świata”
Państwu Janowi i Janinie Supernak.”

Dzisiaj Jan i Janina Supernak już nie żyją, ich rodzinny dom przy ul. Armii Krajowej w Żarkach należy do innych osób. Państwo Supernak wychowali siedmioro dzieci. Janina Kasińska (ur. 1940 r.) oraz Barbara Pułkownik (ur. 1943 r.) mieszkają w Częstochowie, Stanisława Wilcząb (ur. 1930 r.) oraz Anna Pośpiech (ur. 1932 r.) mieszkają w Zawierciu, Regina Kozłowska (ur. 1937 r.) mieszka w Jastrzębiu Zdroju, Otylia Zawitkowska (ur. 1925 r.) mieszka w Australii, Eugeniusz Supernak (zmarł 2002 r. mieszkał w Żurawiu).

Jak twierdzi Jadwiga Kowalska z Częstochowy, wnuczka Supernaków, która wzięła udział w uroczystości wręczenia medalu, odczuwa dumę z faktu, iż dziadkowie uratowali życie trzem osobom w czasie okupacji hitlerowskiej.
  • W domu o tym się jednak mało mówiło, a ten medal to dla nas miła pamiątką – podkreśla pani Jadwiga.
Przypomnijmy, iż rodzina Supernaków jest drugą w Żarkach, która otrzymała medal. W 1978 roku przyznano medal Marii i Józefowi Płaczkom wraz z córka Jadwigą. W trakcie okupacji ukrywali przez długie miesiące rodzinę Zborowskich. Eli Zborowski wraz z matką, siostrą i bratem doczekali do końca wojny. Dzisiaj Eli Zborowski jest przewodniczącym Amerykańskiego Stowarzyszenia na Rzecz Wspierania Instytutu Yad Vashem. Funkcje tę pełni od 25 lat, jest jednym z wielu, którzy mieli wpływ na to, iż pamięć o ofiarach Holocaustu jest wciąż żywa.


Na fot. W pierwszym rzędzie od lewej: Grażyna Kruszyńska z Goleniowa (wnuczka Supernaków), Barbara Pułkownik z Częstochowy (córka), Janina Kasińsk z Zawiercia (córka), Hanna Pośpiech z Zawiercia (córka), Stanisława Wilcząb z Zawiercia (córka), Jadwiga Kowalska (wnuczka) z Częstochowy. W drugim rzędzie od lewej przewodnicząca RM Żarki Stanisława Nowak, Andrzej Wilcząb (wnuk) z Zawiercia, burmistrz Żarek Klemens Podlejski, Szymon Supernak (wnuk).


AMBASADA IZRAELA
WARSZAWAUroczystość „Sprawiedliwych Wśród Narodów Świata”
Warszawa,11 kwietnia 2007


Oświadczenie Instytutu Yad Vashem w Jerozolimie


Historia uratowania, która jest podstawą do odznaczenia Państwa Supernak wydarzyła się w Żarkach koło Częstochowy. W swojej relacji przesłanej do Instytutu Yad Vashem Mordecai Palidiel wspomina jak jeden z jego przyjaciół, z którym znali się z czasów dziecinnych- Moniek Fiszer, po ucieczce z obozu pracy w Pionkach znalazł schronienie u Państwa Supernak. Już wówczas Państwo Supernak opiekowali się wujkiem i ciotką Pana Fiszera- Dora i Jacovem Fiszer.
Zgodnie z relacjami uratowanych, rodzina Państwa Supernak udzieliła ukrywanym osobom nie tylko schronienia, ale także, przez cały okres- czyli ponad dwa lata zapewniała ratowanym wszelkie niezbędne środki do życia. Za ofiarowaną troskę, za udzielenie pomocy mimo grożącego niebezpieczeństwa Instytut Yad Vashem przyznaje tytuł „Sprawiedliwych Wśród Narodów Świata” Państwu Janowi i Janinie Supernak.

16

KWI

2007

2277

razy

czytano