Skróty klawiszowe:

Pokaż moduł: Skróty klawiszowe.

Strona wykorzystuje pliki cookies.
Dowiedz się więcej...

Miasto i Gmina Żarki

Miasto i Gmina Żarki

Aktualności

Trzy razy turystycznie.

Trzy razy turystycznie.

Aż trzy wyróżnienia dla Zasługi dla rozwoju turystyki w województwie śląskim powędrowały  (26.09.) do Gminy Żarki. Zarząd Województwa Śląskiego zauważył i docenił następujące produkty:
Kategoria działalność biznesowa wyróżnienie dla Wehikuł Czasu na Jurajskim Szlaku
Kategoria Przedsięwzięcie turystyczne roku wyróżnienie  dla Sanktuarium Matki Bożej Leśniowskiej Patronki Rodzin za uruchomienie „Leśniowskiej Arki Noego”.
Kategoria Przedsięwzięcie turystyczne roku wyróżnienie dla Miasto i Gmina Żarki za pt. „Budowa trasy rowerowej w ciągu Regionalnej Trasy Rowerowej na odcinku Zrębice, Krasawa – gmina Olsztyn; Suliszowice, Jaroszów – Gmina Żarki”. Wspólnie z Miasto i Gminą Olsztyn.

Obchody Światowego Dnia Turystyki odbyły się w Planetarium Śląskim.  Dyplomy wręczono w pięciu kategoriach. W uroczystości uczestniczyli członek zarządu województwa Grzegorz Boski oraz radny Sejmiku Grzegorz Wolnik. Wręczenie laurów jak co roku splotło się z obchodami Światowego Dnia Turystyki.
SZCZEGÓŁY O WYRÓŻNIONYCH


I Kategoria: Osobowość turystyczna roku
Działalność biznesowa
Wyróżnienie: Wehikuł Czasu

Średniowieczny dom i obóz rycerski, wizyta u kata i medyka i próba pisania gęsim piórem, jak skryba. To tylko kilka propozycji, jakie oferuje turystyczne miejsce w Żarkach. Edukacyjny i interaktywny charakter ekspozycji sprawia, że każdy świetnie się tu bawi. Oferta dedykowana jest dla turystów indywidualnych i grup, od przedszkola zaczynając. Interesujący scenariusz zwiedzania, dostosowany do grup wiekowych, pozwala turystom na odkrywanie co jadano w średniowieczu, jak się ubierano, jak leczono. Każdy może sprawdzić czy rycerstwo to lekki fach.
 

Przedsięwzięcie turystyczne roku
Wyróżnienia
- Sanktuarium Matki Bożej Leśniowskiej Patronki Rodzin

Za uruchomienie „Leśniowskiej Arki Noego”. W ostatnim czasie Paulini w Leśniowie otwierają się na nowe przedsięwzięcia turystyczne. Przystąpili do współorganizacji Juromanii – Święta Jury Krakowsko-Częstochowskiej. Ze względu na chęć przyciągnięcia nowych odbiorców w sezonie 2023 przystąpili do organizacji Leśniowskich Niedziel – koncertów w ogrodzie leśniowskim. W 2023 roku uruchomiono także „Leśniowską Arkę Noego” – w specjalnie przygotowanym miejscu pojawili się: kangur, strusie, paw królewski, surykatki. Ojcowie paulini rozbudowali zwierzyniec i teraz sprawują opiekę nie tylko nad alpakami, kozami i owieczkami. Spotkamy tu także kozy i owce walliserskie, marę patagońską, strusia emu.

- Miasto i Gmina Żarki
Za projekt pt. „Budowa trasy rowerowej w ciągu Regionalnej Trasy Rowerowej na odcinku Zrębice, Krasawa – gmina Olsztyn; Suliszowice, Jaroszów – Gmina Żarki”. Dokładnie 10,2 km nowych tras rowerowych na terenie gminy Olsztyn i Żarki. Umowę o dofinansowanie projektu z Regionalnego Programu Operacyjnego podpisano w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Śląskiego w 2020 roku. Zadanie zakończono wiosną 2023 roku. Liderem projektu była Gmina Olsztyn, parterem Gmina Żarki. Projekt polegał na budowie trasy rowerowej Zrębice, Krasawa – w gminie Olsztyn; Suliszowice, Jaroszów – w gminie Żarki. W ramach inwestycji powstały Miejsca Odpoczynku Rowerzysty.
fot. Tomasz Żak / UMW, Katarzyna Kulińska-Pluta

27

WRZ

2023

214

razy

czytano