Skróty klawiszowe:

Pokaż moduł: Skróty klawiszowe.

Strona wykorzystuje pliki cookies.
Dowiedz się więcej...

Aktualności

Żarczanin Wojciech Mszyca prowadzi rowerowe muzeum w Katowicach.

Żarczanin Wojciech Mszyca prowadzi rowerowe muzeum w Katowicach.

W prywatnym muzeum można obejrzeć i wysłuchać opowieści o rowerach, maszynach do pisania, płytach gramofonowych, słoiczkach kremu Nivea. Wszystkie te przedmioty są zgromadzone w pomieszczeniach w najstarszym bloku Osiedla Paderewskiego przy ul. Sikorskiego 32. Kustoszem jest żarczanin Wojciech Mszyca, pasjonat historii, tropiciel pamiątek, emerytowany dziennikarz, zasłużony działacz dla kultury województwa śląskiego i Miasta Żarki. Do muzeum może zajrzeć każdy. Wystarczy, że wcześniej umówi się telefonicznie.

Pasje Wojciecha Mszycy są dobrze znane w Żarkach, gdzie się urodził i mieszkał przez wiele lat, a teraz często gości w rodzinnym miasteczku. W ostatnich latach było on zapraszany przez muzea ze swoimi zabytkowymi pamiątkami na wystawy. Często brał udział w rajdach i zlotach z zabytkowymi rowerami. Teraz za sprawą projektu pod nazwą M1 Cyklisty stał się jeszcze bardziej rozpoznawalny. Twórca i kustosz rowerowego muzeum w Katowicach trafił do Teleexpressowej Galerii Ludzi Pozytywnie Zakręconych. Zasiadł w loży...wiekowej damki.

Muzeum z pewnością ma nietypowy charakter. Na ścianach zamiast obrazów wiszą rowery. Najstarszy ma osiemdziesiąt siedem lat. To katowicki rower Ebeco z 1925 r.  Ponadto osiem rowerów innych marek (z lat 1926-1950) i motorower Adler MF1 z 1939 r.  Na półkach stoją: lampki, siodełka, torby, maszyny do pisania i pamiątki związane z rowerami. W muzeum wśród eksponatów znalazło się: 58 maszyn do pisania Adler (od 1907 po lata 90.), Puder dla Dzieci Nivea z pierwszej polskiej wytwórni w Katowicach (od 1925 r.) a także blisko 90 opakowań po kremie Nivea. Gratką są na pewno oryginalne dokumenty związane z dziejami roweru (m.in. dokument zarekwirowania roweru na potrzeby wojska we Wrześniu 1939 r., rozporządzenie SS i Policji w Krakowie z 1942 r. o bezwzględnym obowiązku zgłaszania rowerów, pozwolenie na poruszanie się rowerem (po polsku i rosyjsku) z maja 1945 r.). Nie brakuje historycznych pocztówek, medali, odznak, rycin, znaczków i kartek pocztowych. Są książki i druki (m.in. pierwsze przepisy ruchu rowerowego z 1936 r., podręczniki kolarstwa, instrukcje obsługi, literatura dot. Wyścigów Pokoju); są zabytkowe części i narzędzia (m.in. ok. 60 pudełeczek po łatkach rowerowych, dzwonki, lampy, siodła, torebki, klucze rowerowe).

- To w sumie eksponaty z ośmiu rozmaitych kolekcji gromadzonych przez lata. Muzeum mieści się w trzech maleńkich pomieszczeniach o powierzchni 15 mkw na parterze bloku, w którym mieszkam  - wyjaśnia Wojtek Mszyca.
Jak powstało muzeum? Najpierw była pasja. Potem wsparcie i współpraca  Miasta Katowice, Automobilklubu Śląskiego i Spółdzielni Mieszkaniowej im. Paderewskiego. Wojtek Mszyca należy do Sekcji Pojazdów Zabytkowych Automobilklubu Śląskiego i zrealizował swój projekt pn. M1 Cyklisty. To minimuzeum techniki stało się filią Muzeum Pojazdów Zabytkowych w Zabrzu.

Eksponaty z muzeum podziwiali już m.in. Czesław Lang i Maja Włoszczowska. Gościli tam również cykliści z myszkowskiego Klubu PTTK M2 pod kierunkiem Mariana Kotarskiego. W październiku mini muzeum M1 Cyklisty odwiedziła ekipa... China Central TV (CCTV)! Od stycznia br. ma ona swoje przedstawicielstwo w Warszawie, a wizyta u pana  Wojciecha była ich pierwszym rekonensansem w woj. śląskim.
 

Do M1 Cyklisty mieści się w Katowicach pod adresem ul. Sikorskiego 32. Może tam zajrzeć każdy po uprzednim skontaktowaniu się pod tel. 605581537!

O muzeum pojawiły się  publikacje prasowe w internetowym wydaniu Gazety Wyborczej z 13 września: "Niecodzienna kolekcja w najstarszym bloku Paderewy"http://katowice.gazeta.pl/katowice/51,35019,12475921.html?i=0 i we  wrześniowym wydaniu Naszych Katowic (str. 13) : "Zapraszamy do M1 Cyklisty!", a także telewizyjne relacje: 21 września w ogólnopolskim  wydaniu Magazynu "Polska" Polsat News, 6 października w głównym wydaniu "Aktualności" TVP Katowice http://www.tvp.pl/katowice/informacyjne/aktualnosci/wideo/6-pazdziernika-1830/8731378, a 9 października w Teleexpress - TVP1 i TVP Polonia http://teleexpress.tvp.pl/8758125/kolekcjoner-rowerow


(przygotowała: Katarzyna Kulińska-Pluta, fot. Wojciech Mszyca)


 

19

LIS

2012

6131

razy

czytano